Fizetett öncsonkítás a kórházakban
Az Egészségügyi Minisztérium kihirdette az eredményét annak a 6,5 milliárd forintos pályázatnak is, amely a kórházi osztályok megszüntetését, racionalizálását, az ágyszámok csökkentését támogatta.
Kihasználatlan ágyak
A kórházak minden megszüntetett ágy után 2 millió forintos támogatást kaphattak. Ha a ki nem használt részlegeket a krónikus betegek, idősek gondozására alakítják át, 1 millió forintot.
A lehetőségre 200 kórház pályázott. A beadványok egynegyedét utasította el a tárca, mert nem feleltek meg a kiírásnak.
A pályázat eredménye szerint összesen 4312 ágy kerül ki az aktív, gyógyító ellátásból. Ebből 1586 ágyat végleg megszüntetnek, 2155 ágyat a jövőben a krónikus betegek ápolására használnak, míg 571 a járóbeteg-ellátást fogja szolgálni a jövőben (az úgynevezett egynapos sebészeteken szükség lesz ágyakra, ahol a betegeket altatás vagy műtét után néhány órára elhelyezhetik).
Azok az ágyak szűnnek meg, amelyek eddig is kihasználatlanok voltak a kórházakban – mondta Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára.
Az első lépés
Azt a kórházvezetők jelentős része sem vitatta, hogy az ágyak számának csökkentésére szükség van. A gyógyításra fenntartott ágyak 20-25 százaléka ugyanis üresen állt a kórházakban. A pályázat a kórházreform „előszobájának” is tekinthető, hiszen jövő áprilisig a kiemelt kórházakban szeretnék koncentrálni a gyógyító ágyak többségét, a kisebb kórházaknak pedig inkább idősek, krónikus betegek ápolására kell berendezkedniük.
Ez az első lépése az előkészítetlen, országosan összehangolatlan, szakmailag megalapozatlan aktív ágy csökkentésnek – mondta Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa. A politikus a 6,5 milliárdos pályázatot úgy jellemezte: ebben a kórházaknak azt ajánlották, hogy ha "önként csonkítják meg magukat", részlegeket, épületeket zárnak be, akkor ezért pénzt kapnak.
Mikola István egy kérdésre válaszolva úgy vélte: nincs pazarlás az egészségügyben, de valóban vannak "irracionális, gazdaságilag nem jó gyakorlatok".