Gyurcsány az olimpia végéig marad, Hiller nem is akar távozni
További Belföld cikkek
- Publicus: Magyar Péter és pártja megítélésének sem ártanak a hangfelvételek
- Beszólással indult a közgyűlés, a legvitatottabb kérdést pedig rögtön levették a napirendről
- Halálbüntetéspárti és hálózati személy is volt a magyar ügyvédlegenda
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
Megtalálni a megoldást
Medgyessy és Kovács László külügyminiszter azt követően állt az újságírók elé, hogy csaknem három órán keresztül egyeztetést folytattak több vezető szocialista politikussal a kabinet jövőjéről. (A tanácskozáson részt vett a kormányfő és a pártelnök mellett Szekeres Imre és Hiller István alelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Lamperth Mónika, Jánosi György, Juhász Ferenc és Burány Sándor.) Hétfőn délelőtt felmerült annak a lehetősége, hogy a kormányfő az MSZP vezetőitől szükség esetén a bizalom megerősítését kéri. Este viszont Medgyessy Péter az esetleges bizalmi válságra vonatkozó kérdésre mosolyogva visszakérdezett: "úgy nézünk mi ki?".
A kormányfő és a szocialista politikusok fotók: Barakonyi Szabolcs |
"Stabil, világosan irányított, kormányzott országra van szükség" - mondta a kormányfő, aki szerint "a kormánynak 2006-ig egyértelmű mandátuma van, a parlamenti többség jól működik, legitim kormány, legitim miniszterelnök van és ezt senki nem kérdőjelezheti meg".
A miniszterelnök kitért a személyi kérdésekre is és kijelentette, hogy Hiller István kulturális miniszternek eszébe sem jutott a távozás, és ez benne sem merült fel. Az esetleges távozását a hét végén meglebegtető Bárándy Péter igazságügy-miniszterrel kedden találkozik és megbeszéli az általa fontosnak tartott reformokat. "Meg fogjuk találni a megoldást" - közölte Medgyessy.
Amiről nem tud, az nincs
Gyurcsány Ferenc sportminiszter vasárnap felajánlott lemondásával kapcsolatban a kormányfő azt mondta: a tárca vezetőjének most az olimpiai részvétel előkészítése az elsődleges dolga. Medgyessy megerősítette, hogy augusztus végén a kormányátalakítási tervek ismertetésekor számol be arról, hogy elfogadja-e a sportminiszter lemondását. Medgyessy Péter szerint túlzott elvárások fogalmazódtak meg a kormányátalakítással összefüggésben, de - mint mondta - lesznek érdemi változások.
Gulyás Erika |
Kérdésre válaszolva elmondta, az EU-biztosi posztról kedden folytat megbeszélést a parlamenti pártokkal és ezt követően, legkésőbb szerdán hozzák nyilvánosságra a jelölt nevét. Ez ügyben Medgyessy Péter Horn Gyula volt kormányfővel is egyeztetni fog.
Gergényi Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vezetője lesz Salgó László utódja az országos rendőrkapitány posztján. A kormányfő hétfőn kora este be is jelentette Gergényi kinevezését, aki szeptember 15-ével foglalja el hivatalát.
Áttekintik a költségvetés prioritásait
Medgyessy Péter beszámolt arról, hogy a tanácskozáson áttekintették a jövő évi költségvetés prioritásait, amelyek közé a munkahelyteremtést, az uniós források kihasználását, a társadalmi igazságosság érvényesítését, és az olcsóbb állam megteremtését sorolta.
"Ezekben kell a szocialista párt és a kormány programját összehangolni" - mondta a miniszterelnök, hozzátéve: arra kell koncentrálni, hogy a jövő évi büdzsét elő tudják készíteni. Fontosnak nevezte az "erős, világos irányú" kormányzást, amely mögé a kormány, az MSZP és a koalíciós partner is egységesen feláll.
Az MSZP októberi tisztújító kongresszusával kapcsolatban kiemelte, hogy a pártnak úgy kell a megújulás lehetőségével élnie, hogy baloldali válaszokat tudjanak adni a hétköznapi kérdésekre.
Nem országos vita tárgya
Medgyessy és Kovács |
"A többi nem az országos vita tárgya" - jelentette ki a pártelnök, aki kitért arra, hogy eddig öt-hat személy neve merült fel elnökjelöltként. Részletek azonban nem árult el, csupán annyit közölt, hogy augusztus végére zárul le a jelölési procedúra.
|