További Belföld cikkek
- Egy tiltakozó tábla felmutatásáért vegzáltak órákon keresztül a TEK-esek egy férfit október 23-án
- Keddtől lezárják Budapest egy részét Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye miatt
- 126 szúrással gyilkolta meg párját egy fiatal férfi Csornán
- Elégedettek a kormány árvízvédelmével, de érzik a klímaváltozást a magyarok
- Forgács Gábor lánya is megszólalt a színész haláláról
Majdnem patt
A hétfő délelőtti állás szerint Szili Katalin a szocialisták 178 szavazatára, valamint legfeljebb három szabad demokrata támogatóra számíthat. A kisebbik koalíciós párt képviselőinek zöme nem akarja Szili Katalint megválasztani államfőnek. Sólyom Lászlót a 188 fős ellenzék többsége támogatja. Úgy tudjuk, hogy két független képviselő (Körömi Attila és Balogh Gyula) nem vesz részt a szavazásban.
A szocialistáknak nagy szükségük lenne a Szabad Demokraták Szövetsége szavazataira, nélkülük ugyanis Sólyom László az esélyesebb jelölt. Az SZDSZ ugyanakkor már Szili Katalin hivatalos jelöltsége előtt bejelentette, a jelenlegi házelnök államfővé választását nem támogatják, és azt is kinyilvánították, hogy Sólyom László elfogadható államfő lenne számukra.
SZDSZ-kavar
Szili Katalin és Sólyom László
A mozgásteret szűkíti, hogy a szocialistáknak kongresszuson kellett és kell dönteniük államfőjelöltjükről. Ráadásul vezető MSZP-s politikusok többször is egyértelművé tették: mindenképp kitartanak Szili Katalin mellett.
Gyurcsány Ferenc másfél hete "megfenyegette" a szabad demokratákat, hogy "csökönyösségük" a közös kormányzást is befolyásolhatja. Ennek az lett az eredménye, hogy az SZDSZ a múlt héten megtiltotta képviselőinek a szavazást. A szavazástól való kollektív távolmaradás alól csak a frakció kétharmada adhat felmentést, az pedig, hogy ilyet kér és kap-e valaki, a szabad demokraták hétfő délelőtti frakcióülésén dől el. (Szombatig egyetlen képviselő sem kérte hivatalosan, hogy szavazhasson.)
Szili Katalint az MSZP kongresszusa április 15-én választotta meg államfőjelöltté. Korábban rengeteg név felbukkant, az utolsó szavazás előtt viszont már csak négy politikusról döntöttek: Szili Katalin, Glatz Ferenc, Bárándy Péter és Horn Gyula versengett egymással. Az előbbi két jelölt között volt a legnagyobb küzdelem. Az MSZP azóta minden létező fórumon azt hangoztatja, hogy a párt legitim jelöltje Szili Katalin, és semmi esetre sem hívnak össze még egy kongresszust, hogy megváltoztassák véleményüket. A házelnök is egyértelműsítette, nem lép vissza.
Emberek és pártok jelöltje
Sólyom Lászlót februárban a Védegylet nevű szervezet és 110 közéleti személyiség javasolta köztársasági elnöknek. A civil kezdeményezés a múlt hónapban nem várt parlamenti támogatást kapott: A Fidesz május elején kezdeményezett szimpátiaszavazásának eredménye ismeretében után Sólyom László lett a legnagyobb ellenzéki párt jelöltje.
Az "Emberek jelöltje" nevű szimpátiaszavazáson összesen 553 ezren nyilvánítottak véleményt, és mivel két jelöltet is lehetett támogatni, összesen 718 ezer voksot adtak le. Mádl Ferenc 283 ezer, Sólyom László 245 ezer, Szili Katalin pedig 183 ezer szavazatot kapott. Mádl Ferenc, noha Orbán Viktor pártelnök és mások is marasztalták volna, egyértelműen úgy döntött, nem vállal még egy ciklus, így vált a legnagyobb ellenzéki párt jelöltjévé a második legtöbb szavazatott kapott Sólyom.
Sólyom László a múlt héten a Fidesz hetven képviselőjének valamint az MDF nyolc képviselőjének támogatásával hivatalosan is államfőjelölt lett. Szili Katalin az MSZP 177 képviselőjének aláírásával lett államfőjelölt.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!