Maradhat a vegyes választási rendszer
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Fokozatosan haladunk előre a tárgyalásban, ma egy lényeges lépésben sikerült megállapodni, hogy vegyes legyen a választási rendszer - közölte az MSZP frakcióvezető-helyettese a kisebb parlamentről folytatott négypárti megbeszélést követően csütörtökön.
Arányosítana az MSZP
Göndör István szerint ez valamennyire "determinálni" fogja a végső létszámot. "Én ma számokról nem akarok beszélni, mert számunkra rettentően fontos az (...), hogy a választói akarat érvényesüljön, ehhez fűződik a mi arányosítási elképzelésünk" - mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy például 1998-ban több választó támogatta az MSZP-t, a pártnak mégis lényegesen kevesebb mandátuma lett, mint négy évvel korábban.
A Fidesz nem változtatna a rendszeren
"Előzetes megközelítésben itt elképzelhető az a maximalista igény is, ami a Fidesz vezetői részéről megfogalmazódott, 200-250 fő. Kidolgozott, számszerű javaslatunk 98-ban 290 fős volt, de nyitottak vagyunk, sőt a célkitűzéseink, amit szeretnénk megvalósítani, az ennél kevesebb" - mondta Salamon László.
Az MSZP és a Fidesz álláspontja között abban van a legnagyobb különbség, hogy míg a nagyobbik kormánypárt a német rendszerhez hasonló, erőteljes arányosítást szorgalmaz, addig a Fidesz szerint a mostani választási szabályok mellett szerezhető mandátumarányok lényegében megfelelőek.
Jövő héten folytatódnak az egyeztetések
Fodor Gábor a tárgyalásokon résztvevő szabad demokrata politikus jelentős előrelépésnek tartja a megállapodást, mert az elmúlt években rendszeresen itt buktak el a tárgyalások. Mint mondta, a vegyes választási rendszer mellett a tisztán listás vagy az egyéni választókerületi rendszer között lehetett volna választani. Fodor szerint a felek szeretnék, ha ebben a ciklusban megállapodás születne, de konkrét határidőt nem szabtak. Közölte: megállapodtak abban is, hogy a jövő héten szerdán folytatják az egyeztetést.
Az MDF kétkamarás parlamentet szeretne
Az MDF fenntartja eredeti álláspontját, továbbra is egyfordulós, tisztán listás választási rendszert szeretne, és kétkamarás parlamentet - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője csütörtökön Budapesten újságíróknak. A Magyar Demokrata Fórum továbbra is a listás választási rendszer bevezetését támogatja, de mivel a másik három párt álláspontja ettől eltérő, hajlandók tovább tárgyalni - közölte a frakcióvezető a parlament kisebb létszámáról tartott négypárti egyeztetés után.