További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
|
Az előzetes letartóztatásra azt követően került sor, hogy a rendőrség őrizetbe vette Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. gazdasági igazgatóját és Bitvai Miklóst, az Állami Autópályakezelő Rt. (ÁAK) júliusban lemondott vezérigazgatóját. Gartamszegit sikkasztással, Bitvait sikkasztásban való bűnrészességgel gyanúsítják - mondta el rendkívüli sajtótájékoztatóján Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója.
Szabadon rendelkezhetett
A rendőrség jelenlegi adatai alapján alaposan feltételezhető, hogy Garamszegi Gábor 2001. szeptember 14. és 2003. március 5. között előbb 2, majd 3,3 milliárd forint fölött adott szabad rendelkezést Kulcsár Attilának. A Betonút Rt. számlájáról különböző tételekben összesen 50 alkalommal hívták le az 5,3 milliárd forintot, amelyet vagy közvetlenül a Kereskedelmi és Hitelbank technikai számlájáról, vagy több cégen keresztül utaltak az ügyben érintett szír férfiak számlájára, ahonnan ők készpénzben felvették azt.
A rendőrség adatai alapján Bitvai Miklós esetében is hasonló a tényállás: a 2003. február 10. és május 5. közötti időszakban összesen nyolc alkalommal különböző tételekben 4 milliárd forintot hívott le Kulcsár Attila az rt. számlájáról, a pénzt különböző off-shore cégeken és más pénzügyi tranzakciókon keresztül utalták. "Ellentétben az előzővel, ez a 4 milliárd forint visszafizetésre került. Ettől függetlenül a sikkasztást elkövették" - mondta Garamvölgyi László.
Nyolc gyanúsított
"Egész éjszaka zajlottak a házkutatások, a gyanúsítotti- és a tanúmeghallgatások" - mondta el a szóvivő. A brókerbotránnyal kapcsolatban további két személyt is meggyanúsítottak. T. Évát, a K&H volt osztályvezetőjét aki a gyanú szerint közreműködött a pénzek átutalásában, és B. Katalint, Kulcsár okirathamisítással vádolt asszisztensét azonban nem vették őrizetbe. A négy gyanúsítással nyolcra nőtt a brókerbotrány gyanúsítottjainak száma.
Bitvait azután mentették fel állásából, hogy felmerült, az ÁAK pénzelte a Britton részvényszerzését a Pannonplastban.
Ezt akkor a gazdasági minisztérium cáfolta. A GKM akkori álláspontja szerint az ÁAK a K&H Equitiesen keresztül törvényes lehetőségeinek megfelelően szabad pénzeszközeiből vásárolt állampapírokat. Ezek a befektetések azóta eredményesen lezárultak. Az ÁAK ezen túlmenően a közlemény szerint semmiféle tőzsdei vagy tőzsdén kívüli tranzakcióban nem vett részt.
A Betonút Rt. az ügy legnagyobb egyedi károsultja, számlájáról tízmilliárd forintot meghaladó összeg tűnt el.
Nem tartanak szökéstől
A rendőrség részéről nem taktika, hogy éjszaka tartanak házkutatásokat és kihallgatásokat - válaszolta újságírói kérdésre Garamvölgyi. Mint mondta, pénteken is előfordult, hogy egy gyanúsítottat nem találtak a bejelentett lakcímén, így hiába akarták még a délután kihallgatni, erre csak késő éjszaka kerülhetett sor.
A szóvivő ugyanakkor nem tart attól, hogy újabb lehetséges gyanúsított is megpróbáljon - Kulcsárhoz és Rejtőhöz hasonlóan - külföldre szökni. "Nem szivárogtak ki az adatok a nyomozásról, így nem sejthetik" - mondta.
Brittonos vezetőket még nem hallgattak meg
A Britton offshorecég vezetőit leghamarabb kedden, a pénteki házkutatáskor lefoglalt több száz oldalnyi, a pénzmosással kapcsolatban "bizonyító erejű" iratköteg szakértői elemzése után hallgatják meg - mondta el Garamvölgyi.