Március 15-e után sem tárgyal a parlament a gumilövedékekről

2007.03.06. 13:53
A nemzeti ünnep után sem fog tárgyalni a parlament arról a fideszes javaslatról, hogy a tömegoszlatási eszközök közül kerüljön ki a gumilövedék. A parlament rendészeti bizottsága ahhoz sem járult hozzá, hogy a törvényhozás tárgysorozatba vegye a javaslatot.

Nem vette tárgysorozatba a gumilövedékek használatának megtiltását kezdeményező fideszes határozati javaslatot az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága kedden.

Kormánypárti elutasítás

A testület hosszas vita után az ellenzéki képviselők 8 igen, a kormánypárti politikusok 8 nem és 1 tartózkodó szavazatával utasította el a rendőrségi törvény módosításáról szóló javaslatot.

A Balog Zoltán, Répássy Róbert, Lázár János és Kontrát Károly által jegyzett javaslat értelmében kikerülne a rendőrség tömegoszlatásra használt eszközei közül a gumilövedék.A javaslat úgy módosította volna a rendőrségi törvényt, hogy tömegoszlatásra kényszerítő eszközként vízágyú, pirotechnikai eszköz, ingerlőgáz, elfogó háló, valamint lóháton, illetve járműkötelékben végzett kényszeroszlatás alkalmazható.

Bizonyos távolságon belül életveszélyes

Az indoklás szövege szerint tavaly október 23-án a rendőrök a gumilövedékek és a könnygázgránátok alkalmazásának szabályait megszegve, "gyakorta fejmagasságban és közelről lőttek, ezzel mások életét, testi épségét, egészségét közvetlen veszélynek tették ki, számos esetben maradandó sérülést okozva".

Szigorítanák a rendőrverés szankcióját
Konkrét, szövegszerű javaslatot készített a büntető törvénykönyv (Btk.) szigorítására az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) a rendőrpalota elleni támadás miatt, közölte az IRM kommunikációs osztálya. A javaslat a közfeladatot ellátó személyek köréből a rendőrök védelmét fokozottabban kívánja érvényesíteni. A közlés szerint a kormány a büntető törvénykönyv olyan módosítását szorgalmazza, amely szerint a hivatalos személy elleni erőszak bűntettét súlyosabban szankcionálná, ha e cselekményt a rendőrség bűnügyi, közrendvédelmi, közlekedésrendészeti, személyi és objektumvédelmi szolgálatot ellátó hivatásos állományú tagjának sérelmére valósítják meg.

Lázár János, a bizottság fideszes elnöke hangsúlyozta, hogy a gumilövedék egy olyan tömegoszlató eszköz, amely bizonyos távolságon belül életveszélyes. A bizottság ellenzéki és kormánypárti tagjai között vita bontakozott ki arról, hogy más országokban rendszerben van-e ez az eszköz, vagy csak nem használják, illetve arról is, hogy Franco Frattini uniós biztos kifejezte-e aggályát a gumilövedékek használatával kapcsolatban, vagy sem.

Ötpárti tárgyalásokat sürgetnek a szocialisták

Keleti György, a testület szocialista alelnöke közölte, véleménye szerint az unió vezető politikusai nem szólnak bele az egyes országok ügyeibe, kivéve, ha erre valamilyen közös állásfoglalás van, de ebben a kérdésben ilyen nincs.

A szocialista képviselők közül többen is hangsúlyozták, hogy ötpárti egyeztetést szeretnének a rendőrségi, illetve a gyülekezési törvény áttekintésére. Lázár János emlékeztetett arra, hogy "két ügyben is tárgyalás zajlik a többség és a kisebbség között", a titkosszolgálati törvény módosítása, illetve a határőrség és a rendőrség összevonása kapcsán.

Mint mondta, szerinte zátonyra fognak futni a tárgyalások, "amennyiben a gumilövedékeket nem irtják ki a rendőrségi törvényből". Keleti György kérte Lázár Jánostól, hogy "ne fenyegessen". Véleménye szerint ezeket az ügyeket szét kellene tudni választani.