Nem tudni, mennyit ér a külhoni magyar útlevél
További Belföld cikkek
- „Megy az asszony, viszi a bútort…”, avagy ki, mit vihet váláskor?
- Az ország bármely pontján találkozhatunk a MÁV adventi szerelvényével
- Kiabálás és kirohanás után sikerült megegyezniük a világ vezetőinek
- Szombattól már online is kitölthető a nemzeti konzultáció
- Hack Péter megszólalt Orbán Balázs doktorijának ügyéről: Ez volt a kommunista gyakorlat is
2007 után nem tudni, mi lesz
Forrás: MTI
A miniszter elismerte: a schengeni követelmények magyarországi életbelépése "más kérdés", ez az útlevél ezt a problémát nem veszi figyelembe, vagyis nem tudni, hogy 2007 után érvényes marad-e a külhoni magyar útlevél.
A Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke szerint a külhoni magyar útlevél fogalma jogi abszurdum. Patrubány Miklós csütörtökön juttatta el az MTI-hez állásfoglalását a külhoni magyar útlevélről. "Az útlevél állami felségjel, amelyet az államok csakis saját állampolgáraiknak adhatnak. A külhoni magyar útlevél fogalma tehát teljes jogi abszurdum" - írja Patrubány.
1996-ban szembekerültek
A kettős állampolgárság lesz a témája a pénteki Magyar Állandó Értekezlet nyolcadik ülésének, amelyen a magyar kormány a most meghirdetett új nemzetstratégiájához szeretné megnyerni a határon túli magyarok vezetőinek támogatását.
A kettős állampolgárság kérdésében a magyar kormány és a magyar kormánypártok szembekerültek a határon túli magyar szervezetekkel. Ilyen nyíltan megmutatkozó ellentétre csak 1996-ban volt példa, amikor a magyar-román alapszerződés ügyében különbözött össze az akkor szocialista-liberális kormány a határon túliakkal.
Kasza és Markó is bírálta
November első napjaiban Kasza József és Markó Béla bírálta a két magyar kormánypártot. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), illetve a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke egyaránt arra figyelmeztetett, hogy a határon túli magyarok számára érthetetlen és elfogadhatatlan az elutasítás. Az katasztrofális lelki traumát okoz majd: a határon túli magyarok úgy érzik, hogy az anyaország rájuk és nem egy jogi megoldásra mond nemet.
Ezen a véleményen az a tény sem változtat, hogy például az RMDSZ is tart a kettős állampolgárságtól, hiszen épp a szövetség kérésére készített felmérés mutatta ki, hogy a magyar állampolgárság birtokában jelentősen felgyorsulna a magyarok elvándorlása Erdélyből.
A magyar kormány kezdetben nem kívánt állást foglalni, de Kiss Péter kancelláriaminiszter Kolozsváron és Szabadkán tett látogatása során már határozottan kijelentette: a határon túli magyarok gondjaira nem a kettős állampolgárság kínál megoldást. A megoldást a miniszter szerint a Gyurcsány-kormány új nemzetstratégiája jelentheti. Ez a nemzetpolitika a szülőföldön való boldogulásra, a békés nemzet-újraegyesítésre, valamint a magyar-magyar kapcsolatok útjában álló akadályok elhárítására törekszik. A kormány már egy csomagtervet is kidolgozott, amelynek részleteit a MÁÉRT-en ismertetik.