További Belföld cikkek
- Halálbüntetéspárti és hálózati személy is volt a magyar ügyvédlegenda
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
Tágan értelmezik, ,,ki a magyar"
Magyar-magyar csúcstalálkozó |
A magyar kormány megpróbált konszenzust kialakítani a kedvezményekről szóló törvény kapcsán, hisz mindannyian tudatában voltak annak, hogy ezzel a törvénnyel a magyar nemzet jogi egysége valósulna meg. A második napon azonban éles vita folyt a magyarországi baloldal és a határon túli magyar szervezetek képviselői, illetve közvetetten a Fidesz között, aki azt tartja, hogy a határon túli magyarok véleménye mérvadó a számukra.
A szocialisták és a liberálisok vitatták a tervezet egyes pontjait
Az aláírt javaslat |
A szabaddemokrata Eörsi Mátyás is elfogadhatatlannak tartotta a megállapodást, mondván, hogy túl kevés kedvezményt tartalmaz a törvény, illetve mert nem lehet tudni, hogy mennyibe kerülhet annak gyakorlatba ültetése. Az SZDSZ képviselője a vita végén hajlandó volt apróbb változtatás után aláírni a záródokumentumot. Eörsi Mátyás döntését azzal magyarázta, hogy a határon túli magyarság ügye egységes ügy és úgy is kell fellépni. A politikus azonban elmondta a törvénytervezet parlamenti vitájában kifogásaikat részletesen ismertetik.
Elégedetten nyilatkoztak a határontúliak
Tőkés László és Bugár Béla |
Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának képviselője történelmi lépésnek minősítette a tervezet elfogadását, mondván új fejlődési fejezet nyílik meg. Józsa László, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a vita kompromisszum kész hangulatát emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy az Országgyűlésben is hasonló hangnemben fog folyni a törvénytervezet vitája.
Németh Zsolt külügyi államtitkár ismertette, hogy a törvénytervezetet kis átdolgozás után a kormányhoz kerül, az ő véleményezése után pedig a parlamentbe, és reményei szerint 2002 elején már gyakorlatba is ültethetik. A politikus hangoztatta, a törvény elfogadásához nem kell konszenzus, hisz feles törvényről van szó.