A Marketing Centrumnál is tarol a Fidesz
Az elmúlt negyedévben nem történtek változások a pártok támogatottságában. A Marketing Centrum január eleji felmérésének eredményei minden párt esetében egy százalékon belül ugyanazt mutatják, mint amit tavaly októberi felmérés is mutatatott: azaz továbbra is jelentős a Fidesz fölénye, és nagy valószínűséggel a "most vasárnapi" választáson is négy párt jutna be a parlamentbe.
A Fideszt változatlanul a jogosultak 38 százaléka érzi a kedvenc pártjának, míg az MSZP-t továbbra is csak 23 százalékuk tekinti annak, azaz az ellenzéki pártnak továbbra is 1,2 millió fővel több támogatója van, mint a nagyobbik kormánypártnak. Az MDF-re és az SZDSZ-re egyaránt valamivel több mint 3 százalék tekint a kedvenceként, míg az összes többi párt a 18 évnél idősebbek 3 százalékának a rokonszenvén osztozik.
A "most vasárnapi" parlamenti választáson várhatóan résztvevők 19 százalékának azonban egyelőre nincs kedvenc pártja, és többek között ezért is: korai lenne még lefutottnak tekinteni a 2010-es választást. Még akkor is, ha a Fidesz előnye a pártválasztók körében jelenleg 21%, (a Fidesz 53, az MSZP 32 százalékon áll) és az MSZP gyengélkedése nem csak annak köszönhető, hogy sokan elbizonytalanodtak a nagyobbik kormánypárt 2006-os szavazói közül, hanem annak is, hogy a 2006-ra vonatkozó választási emlékek és a mostani szavazási szándékok összevetése szerint kb. 300 ezer választó átállt az MSZP hívei közül a Fidesz táborába.
A pártpolitikai erőtér azonban ennek ellenére is stabilnak tekinthető, hiszen mindössze a jogosultak 8 százaléka számolt be arról, hogy most más pártra szavazna, mint amelyikre 2006-ban voksolt. A pártváltások irányát nézve azonban a Fidesz mérlege egyértelműen pozitív, az MSZP mérlege pedig egyértelműen negatív.
Az MDF és az SZDSZ mérlegei viszont gyakorlatilag nullszaldósak, és ennek is köszönhetően mindkét kisebb parlamenti párt változatlanul esélyesnek tűnik a parlamentbe jutásra, miközben minden más párt - így a saját parlamenti frakciót működtető KDNP is - esélytelen erre.
Az ellenzék főlényében szerepet játszik az is, hogy a 18 évnél idősebbek 48 százaléka fél a jövőtől, miközben csak 41 százalékuk mondta azt, hogy bízik a jövőben. A legnagyobb valószínűséggel a bizonytalanok tartanak a jövőtől, az optimisták aránya pedig egyedül az MSZP táborában magasabb 50 százaléknál.