Almássy: Dávid Ibolya mondjon le mentelmi jogáról!
További Belföld cikkek
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
Almássy Kornél független, volt MDF-es parlamenti képviselő szerint az lenne az elegáns, ha Dávid Ibolya, a demokrata fórum elnöke önként lemondana mentelmi jogáról, hogy a bíróság lefolytathassa a magánvádas büntetőügyet, amelyben a politikus feljelentést tett; Almássy erről annak kapcsán nyilatkozott, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság megküldte az Országgyűlésnek a Dávid Ibolya mentelmi jogának felfüggesztésével kapcsolatos iratokat. A mentelmi bizottságnál közölték, az iratokat még nem kapták meg.
Almássy Kornél elmondta, reméli, Dávid Ibolya "nem bújik mentelmi joga mögé, és vállalja tettéért a következményeket a bíróság előtt, továbbá nem játszik össze a szocialistákkal" annak érdekében, hogy a kormánypárti frakció szavazataival ne adják ki őt a bíróságnak.
Az ügy előzményei
Almássy Kornél szeptember végén - még mint MDF-es képviselő, a párt alelnöke - tett feljelentést Dávid Ibolya pártelnök ellen, aljas indokból nagy nyilvánosság előtt, és jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás bűncselekménye miatt. Ezt megelőzően az MDF elnöke szeptember 12-én egy sajtótájékoztatón egy CD felmutatásával - amely egy hangfelvételt tartalmazott - bűncselekményre elkövetésére utalt, amellyel Almássy Kornélt hozta összefüggésbe. Almássy Kornél azt mondta, Dávid Ibolya a becsületébe gázolt, amikor az MDF tagságára "méltatlan embernek" nevezte. Almássy Kornél elindult az MDF elnöki posztjáért, ám álláspontja szerint a vele szemben állók közvetítők útján megzsarolták és arra akarták rávenni, lépjen vissza a pártelnökjelöltségétől. Ezt végül meg is tette. Visszalépésének okairól akkor azt mondta, feleségét és az MDF mellette álló tagjait is többször megfenyegették. Ezt követően az MDF kizárta soraiból.
Közölte: ha az Országgyűlés nem függeszti fel Dávid Ibolya mentelmi jogát, akkor polgári jogi útra tereli az ügyet.
A jelenleg függetlenként politizáló országgyűlési képviselő szerint ha Dávid Ibolya önként lemondana mentelmi jogáról, és ezt kérné az Országgyűléstől, akkor a képviselőknek ezt tiszteletben kellene tartani, akkor is, ha a Ház magánvádas ügyekben nem szokta felfüggeszteni a mentelmi jogot.
"Ez a mentelmi ügy példa nélkül áll a magyarországi rendszerváltás történetében, hiszen több mint érdekes, hogy titkosszolgálati módszerekkel avatkoznak be egy demokratikusnak vélt párt belügyeibe", fogalmazott Almássy Kornél.
Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a Fővárosi Főügyészség szeptember 18-án tette közzé határozatát, amelyben elutasította Dávid Ibolya feljelentését, amely szerint a Dávid Ibolya birtokába került hangfelvétel alapján Almássy Kornél érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben. Azóta a Legfőbb Ügyészség is elutasította ezt a feljelentést, így ez jogerőre emelkedett.
Almássy Kornél szerint az MDF, illetve Dávid Ibolya rossz lelkiismeretét jelzi, hogy az UD Zrt. tevékenységét vizsgáló parlamenti bizottság felállítását az MDF-frakció nem szavazta meg. Ez azért lehet - mondta -, mert az MDF vezetése tart arról, hogy az ügyészség után a parlamenti bizottság is megállapítja: Dávid Ibolya alaptalanul rágalmaz.
Az Országgyűlés mentelmi bizottság pénteken közölte: még nem kapták meg a Dávid Ibolya mentelmi ügyével kapcsolatos iratokat.
Az ügy érdekessége az is, hogy Dávid Ibolya MDF-es politikusként a mentelmi bizottság tagja. Ilyen esetekben az a gyakorlat, hogy a szavazáskor a képviselő kimegy az ülésről, és a tíztagú bizottság kilenc tagja szavazza meg a testület javaslatát.
A mentelmi bizottság adatai szerint ritkán fordul elő, hogy az Országgyűlés magánvádas ügyben megszavazza a mentelmi jog felfüggesztését, amelyhez egyébként a plenáris ülésen kétharmados többségre van szükség.