Mécs kiterjesztené az átvilágítást
Először az SZDSZ-től kér támogatást Mécs
Hozzátette: a javaslatot saját frakciójában veti fel, és kezdeményezi, hogy induljanak tárgyalások erről az MSZP-vel. Az átvilágító bizottság december 31-ig működhet, addig azonban nem tudja befejezni munkáját. A testület eddig több ezer embert vizsgált meg, még mintegy hétszázan vannak hátra - fűzte hozzá.
"Ebben a helyzetben lépni kellene (...) hiszen főleg politikusok alkalmasságáról, állampolgárok jogairól, a tisztesség, a becsület védelméről van szó" - mondta.
Előzmények
Mint ismeretes 2002. december 23-án, a parlament téli rendkívüli ülésszakának utolsó ülésnapján nem fogadta el az Országgyűlés az átvilágítás kiterjesztéséről szóló törvényjavaslatot. A közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozataláról szóló előterjesztésre 174-en szavaztak igennel, 198-an nemmel, ketten tartózkodtak, a javaslatra csak az MSZP-frakció - Donáth László tartózkodása kivételével - szavazott igennel.
Az SZDSZ ezért az MSZP-t tette felelőssé, mondván, a szocialisták a kormány eredeti javaslatától - az átvilágítás kiterjedt volna a közvéleményt befolyásoló minden közszereplőre - eltérően jelentősen szűkítették volna az átvilágítandó személyek körét.
A kormány Medgyessy Péter miniszterelnök kémelhárítói múltjának nyilvánosságra kerülését követően kezdeményezte az átvilágítás kiterjesztését. Az elutasítás következtében az 1994-ben megalkotott átvilágítási törvény maradt hatályban, amely szerint csak a rendszerváltozás előtti III/III-as főcsoportfőnökséghez (a belföldi politikai elhárításhoz) tartozó tevékenységet kell ellenőrizni.