További Belföld cikkek
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
- Előrehozott választás, Don és Consigliere, lemondás – így reagált az ellenzék az amerikai szankcióra
- Szalmonellával szennyezett terméket hívott vissza az Aldi
- Munkaerőhiány miatt több vidéki nagyvárosban is szünetelnek az egészségügyi ellátások
- Nagy európai összefogás keretében születtek ritka tigrisek a Nyíregyházi Állatparkban
Augusztus győzött december ellenében
A Demeter Ervin (Fidesz) által javasolt, december 31-i határidőt a testület többsége - arra hivatkozva, hogy az nem házszabályszerű - elutasította. Ezt követően Eörsi Mátyás (SZDSZ) arra tett javaslatot, hogy a vizsgálóbizottság szeptember 15-ig működhessen.
A szocialisták úgy vélekedtek, hogy ha a Demeter Ervin-féle javaslatot elutasították, akkor nem szavazhatják meg az Eörsi Mátyás által javasolt bizottsági indítvány támogatását sem. A szocialisták azonban ezt is házszabályellenesnek ítélték.
Kuncze rendreutasította frakcióját
A parlamentben ugyanakkor Kovács László szocialista pártelnök a koalíciós szerződés megszegésével vádolta az SZDSZ-t. Az SZDSZ-es pártelnök nyomásgyakorlására végül Eörsi elismerte, hogy a szeptemberi határidő valóban házszabályellenes, és arra kérte frakciótársait, hogy szavazzák meg az eredeti MSZP-s javaslatot, amely szerint a miniszterelnök múltját vizsgáló bizottság csak augusztus 15-ig működhet.
Az Országgyűlés végül 315 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett elfogadta a miniszterelnök titkosszolgálatokkal összefüggő tevékenységének és múltjának tényeit és következményeit vizsgáló, nyolc tagú, paritásos bizottság felállításáról szóló határozati javaslatot. A testület elnöke Balogh László (MDF), alelnöke Toller László (MSZP) lesz. A grémiumban helyet kap Csiha Judit (MSZP), Vadai Ágnes (MSZP), Körömi Attila (Fidesz), Nyitray András (Fidesz), Simicska István (Fidesz) és Bohm András (SZDSZ).
Mások is sorra kerülnek
Az SZDSZ kezdeményezte annak a bizottságnak a felállítását, amely rendszerváltozás utáni első, szabadon választott magyar Országgyűlés megalakulását követően kormányzati, politikai szerepet betöltő személyeknek az előző politikai rendszer állambiztonsági tevékenységében való részvételének tényeit és körülményeit vizsgálja. A testület megbízatása szeptember 30-ig tart. A bizottság elnöke Mécs Imre (SZDSZ), Demeter Ervin pedig az alelnöke lesz. A testület tagjává választották Dávid Gyulát (MSZP), Simon Gábort (MSZP), Tóth Károlyt (MSZP), Kovács Zoltánt (Fidesz), Répássy Róbertet (Fidesz) és Csáky Andrást (MDF).