Saját felelősségére hagyta el a kórházat a mindszenti beteg
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
Halálának napján, múlt hét pénteken reggel nyolc körül lett rosszul a súlyosan asztmás Hajdú Imre, akit bátyja autóval be is vitt a szentesi kórházba. A Délmagyarország szerint azonban a férfi nem akart bentmaradni, saját felelősségére hazament.
A lapnak a helyi háziorvos, Abdul Rahim felidézte, hogy a férfi péntek reggel a kocsmában lett rosszul, ahol pálinkát ivott. Az orvos beutalót írt neki a szentesi kórházba, de a férfi tiltakozott, mondván a gyógyszerek nem jók semmire, a pálinka az igazi orvosság.
Most már hívjatok orvost!
A kocsmáros hívta Hajdú Imre hetvenéves bátyját, Pétert aki beült a Trabantjába, majd bevitte a férfit a kórházba. Hajdú Péter a Délmagyarország riporterének elmondta: a kórházban öccse azzal jött ki az orvostól, hogy hazamegy. A báty szerint öccse sohasem engedte, hogy segítsenek rajta. Hajdú Péter hiába tiltakozott, az orvos is azt mondta: az öccse tudatában van annak, mit cselekszik.
Ezt az Index kérdésére megerősítette Kiss Andrea, a szentesi Bugyi István Kórház döntéselőkészítő igazgatója. Mint mondta: a férfi pénteken aláírta, hogy saját felelősségére távozik a kórházból.
A Hajdú testvérek a zárójelentéssel hazamentek. Amikor visszaértek a házhoz, Hajdú Imre alig lépett párat, összeesett. Két férfi segített fölültetni, de akkor már nehezen vette a levegőt, zihált, sötétedett a keze, és azt mondta, „most már hívjatok orvost, mert meghalok".
Ismét hívták a háziorvost, aki látva, hogy nagy a baj, azonnal értesítette a mentőket. A mentők a férfit előbb a hódmezővásárhelyi kórházba vitték, mert az volt közelebb, a szentesi kiemelt kórház felé vezető úton ugyanis baleset volt.
A hódmezővásárhelyi kórházban ellátták, majd az új beutalási rend értelmében a mentővel a szentesi kórházba indultak vele. A beteg a mentőben ismét rosszul lett, újra kellett éleszteni, ám a kórházba érkezés után az életét már nem sikerült megmenteni.
Beérték egymást a mentőautók
Györfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője egy nappal a haláleset után közölte, a mentőszolgálat munkatársai nem hibáztak, mindent megtettek a beteg érdekében. A szóvivő az Indexnek korábban úgy nyilatkozott, hogy egy kérdés azonban felvetődik: vajon a kórház is megtett-e mindent a beteg életének megmentéséért, amikor ugyanazzal az orvos nélküli mentőkocsival küldték tovább Szentesre a beteget, amivel Mindszentről behozták.
Hódmezővásárhelyen két mentőkocsi volt pénteken szolgálatban, azt amelyikkel orvos is volt, épp egy másik esethez riasztották, mondta Győrfi Pál, hozzátéve, hogy ezt a rohamkocsit kicsivel később már lehetett volna hívni a mindszenti férfihoz. Ez a mentőautó volt az egyébként, amelyik Szentes felé beérte a másik mentőt és próbálták együtt megmenteni a férfi életét.
A mentősök feladata tehát az volt, hogy a sürgősségi ellátás szabályai szerint a legközelebbi kórházba vigyék a beteget, ahol az új beutalási rendszer értelmében stabilizálni kellett volna az állapotát és csak azután átszállítani a kezelésre előírt kórházba.
Megkezdték a vizsgálatot
Az eset kapcsán Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere azt hangoztatta, hogy a mindszenti beteg az egészségügyi reform első áldozata. Követelte, hogy az Egészségügyi Minisztérium állítsa vissza az április elseje előtti ellátási rendet. Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere mindenféle vizsgálat elvégzése nélkül, azonnal ítéletet hirdetett, közölte az Egészségügyi Minisztérium sajtóirodája.
Az az új információ, hogy a férfi péntek reggel saját felelősségére hagyta el a kórházat, a felelősség tisztázásának is új irányt adhat. Az ügyben megkezdte a vizsgálatot az Egészségbiztosítási Felügyelet. Az ÁNTSZ Dél-alföldi régiójának tisztifőorvosa kedden személyesen is tájékozódott a hódmezővásárhelyi kórházban.
Az Egészségügyi Minisztérium közleménye szerint a vizsgálatnak a következő kérdésekre kell választ adnia. Felvethető-e a beteg felelőssége, aki elhagyta a szentesi kórházat? Indokolt volt-e, hogy a mentők a beteget nem a szentesi, hanem a hódmezővásárhelyi kórházba vitték? Szakmailag megfelelően látták-e el a beteget a hódmezővásárhelyi kórházban, indokolt volt-e a beteg továbbküldése? Gondoskodott-e a kórház arról, hogy a beteget megfelelő kísérettel szállítsák át a szentesi kórházba?
A reform áldozata?
Annak is jár megfelelő egészségügyi ellátás, aki rossz szociális körülmények között él, esetleg rombolja saját egészségét, mondta az Indexnek Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere. Tisztázni kell, tette hozzá, milyen körülmények között hagyta el a férfi első alkalommal a kórházat, de azt a kérdést továbbra is fel kell tenni, hogy második rosszullétekor megvolt-e minden feltétel ahhoz, hogy életben maradjon.
Azt biztosan lehet tudni, mondta Lázár János, hogy ha ugyanez a férfi április 1. előtt lesz rosszul, a hódmezővásárhelyi kórháznak nem kell átküldenie őt Szentesre. Akkor fel tudták volna venni a kórházba, ma azonban ez nem lehetséges, hiszen Hódmezővásárhelyen megszűnt a sürgősségi ellátás, és aktív ágyak is alig maradtak.
Lehet, hogy ebben a konkrét esetben mindenki megfelelően látta el feladatát, ha viszont a férfi meghalt, lehet vizsgálni, hogy ezért nem az új ellátási rendszer-e a felelős, érvelt Lázár János. A polgármester megerősítette: beadvánnyal fordul az ügyészséghez annak kivizsgálására, hogy az új beutalási rendszer veszélyeztet-e emberéletet, s ezt a konkrét halálesetet is ez okozta-e.
Sürgős esetet a legközelebbi kórházba
A minisztérium a vizsgálat végeredményétől függetlenül azt is közölte, hogy sürgősségi esetekben a beutalási rend nem változott, a mentőknek a beteget a legközelebbi kórházba kell szállítaniuk. A sürgősségi betegellátás minden kórháznak alapvető kötelessége, ezt sem szakmai, sem anyagi okokból nem tagadhatják meg.
Sürgősségi ellátást az OEP minden esetben korlátlanul finanszíroz, függetlenül attól, hogy a kórház milyen kapacitásokkal rendelkezik. A kórházi kezelőorvos szakmai felelőssége arról dönteni, hogy egy beteg szállítható állapotban van-e, olvasható a minisztérium közleményében.