Kitennék Mikolát, de nem merik
További Belföld cikkek
- Holttestet találtak egy leégett tanyaépületben
- „Kicsit ideges volt a bácsi” – egy üvöltöző férfi zavarta meg Lázár János Kökin tett látogatását
- Földrengést észleltek Pest vármegye több településén, de szó sincs természeti jelenségről
- Navracsics Tibor: párthovatartozástól függetlenül támogatjuk az önkormányzatokat
- Forgalomba állhat egy új, magyar elektromos busz
Mikola István erősen hanyagolja az egri végeket. Információink szerint a Hospinvest által működtetett Markhot Ferenc-kórház ellenálló (azaz szerződést nem kötő) dolgozói többször invitálták, látogatna el közéjük, de a Fidesz egészségügyi politikusai közül egyedül ő nem hallgatott a hívó szóra.
Sőt: az Orbán Viktortól a "nemzet orvosa" címmel illetett Mikola pont akkor penget nyíltan is mind megengedőbb húrokat a Hospinvesttel kapcsolatban, amikor az nem is az anya-részvénytársasághoz, hanem egy kis, félmillió forintos "lakótelepi céghez" kötné a munkatársak sorsát.
APEH-nyomozók az egészségbizniszben
Ugyanis a dolgozókkal nem az a Hospinvest Zrt. kötne munkáltatóként szerződést, amelybe tavaly 6 millió euróval (akkor mintegy 1,5 milliárd forinttal) az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank is beszállt, hanem a májusban gründolt, a részvénytársaság százszázalékos tulajdonában álló vállalkozás, a Hospinvest Agria Kft. A céget ugyanaz a Szőke Ferenc vezeti, mint a gyöngyösi Bugát Pál-kórházat működtető Gyöngyösi Kórház Kft.-t. Szőke nem orvosi karrierjének köszönhetően került a posztra, korábban rendőr volt, majd az APEH nyomozóhivatalának Heves megyei részlegét vezette.
Nem Szőke az egyetlen volt adónyomozó a Hospinvest háza táján: a részvénytársaság, pontosabban annak elnöke szorosabb kapcsolatra lépett azzal a jelenleg magándetektív egykori APEH-nyomozóval, Stotz Gyulával, aki saját bevallása szerint a szocialisták megbízásából kutakodott ellenzéki prominensek után. A kapcsolat lényege: Stotz 2007 őszén egy azóta már általa felszámolt cégen keresztül bevásárolta magát a Hospinvestbe, és megszerezte a papírok egy igen kicsi hányadát.
Stotz neve májusban bukkant fel a sajtóban, amikor egy hangfelvétel alapján kiderült, hogy a nyomozó Kapolyi Lászlóval tárgyalt Kékessy Dezső exvejének kiutasításáról, és felajánlotta, hogy megegyezés esetén Orbán Viktor párizsi ingatlanairól tudna adatokat szerezni.
Lehet-e privatizálni?
Mikola privatizációkkal kapcsolatos kijelentései miatt a Fidesz már többször kényszerült magyarázkodásra. Mikola már 2001-ben a szabályozott tőkebevonás mellett érvelt, egészségügyi miniszterként még olyan kórháztörvényt készített, amely lehetővé tette volna azt is, hogy a közhasznú társasági formában működő kórházak magáncégekkel is szerződjenek.
A Munkáspárt által 2004-ben kezdeményezett kórházprivatizáció-ellenes népszavazáson a Fidesz egyértelműen a kórházak magánosítása ellen foglalt állást. Ekkor privatizálták viszont először egy kórház működtetetését, mégpedig a Hospinvest a fideszes vezetésű Körmenden. Később az országos vezetés direktívájával szemben több fideszes önkormányzat is hasonló lépést tett, így magántársaságnak adta a működtetést Mezőtúr, Tapolca és Heves is.
Közben Mikola is megengedőbbé vált a Hospinvesttel. 2007 végén egy televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy ha egy önkormányzat és egy kórház jó szerződést köt - a Hospinvesttel vagy akárki mással -, akkor elképzelhető, hogy ez a fenntarthatóságot, a gazdaságilag racionális, hatékony működést segíti.
Egy kizárás már megvolt
A hevesi rendelő privatizációjából óriási patália lett a Fideszben. Július elején kizárták a pártból Csáki Zsigmondot, Heves polgármesterét és Magyar Istvánt, az egri pártszervezet elnökét. A hivatalos indoklás szerint az érintettek "figyelmen kívül hagyták a Fidesz teljesen egységes és világos álláspontját, amely elutasítja az egészségügyi rendszer üzleti alapokra helyezését és a profithajhászásnak való térnyitást".
Néhány nappal ezelőtt Mikola István viszont Kökény Mihály szocialista egészségpolitikussal közösen ünnepelte meg a kiskunhalasi Semmelweis-kórházban a Hospinvesttel kötött szerződés meghosszabbítását. Mikola István itt azt mondta, hogy a Hospinvest olyan szakmai befektető, amely nem profitorientált, hanem saját egzisztenciájának fenntartásában érdekelt. Mikolát megkérdezték arról is, hogy akkor miért folytatnak szabadságharcot Egerben a Hospinvest által átvett kórház dolgozói. A fideszes politikus azt mondta, hogy nem ismeri a szerződés részleteit, szabadságharcról pedig nem tud Egerben.
Mennyi a kár?
Az Index információi szerint kedden a Fidesz elnökségi ülésén is foglalkoznak majd a Hospinvest és Mikola ügyével. A pártban egyre többen állítják azt, hogy Mikola helyzete egyre tarthatatlanabb, ezért már Orbán Viktornak is lépni kellene. Valószínű azonban, hogy hiába jelezte a Magyar Nemzet is az ügy komolyságát egy Mikolát kritizáló cikkel, nem lesz látványos szakítás a pártelnök és korábbi védence között, mert a pártban attól tartanak, hogy a különutas Mikola, akinek lényegében nincs is személyes kapcsolata a fideszesekkel, az országgyűlésben is faképnél hagyja pártot.
Az egri meghívással kapcsolatban kerestük Mikola Istvánt, de titkárságán megtudtuk, hogy szabadsága miatt a jövő hétig Hospinvest-ügyben sem lehet elérni.