Választási lehetőségek
A kabinet munkájával kapcsolatban hangsúlyozta: az emberek a szavahihetősége alapján ítélik meg egy kormány működését. Arra a kérdésre, hogy kormánya milyen állapotban vette át az országot, Medgyessy Péter elmondta, az elmúlt négy évben lassult a gazdasági növekedés üteme. Jelezte, hogy ez a folyamat még akkor kezdődött, amikor az európai gazdaság fellendülőben volt. Mint mondta, a költségvetés vártnál nagyobb hiánya miatt két választási lehetőség állt a kormány előtt: vagy nem teljesítik ígéreteiket, vagy megtesznek bizonyos lépéseket még akkor is, ha ez a gazdaságban feszültségeket okozhat.
Nem lesz megszorítás
Megerősítette, nem lesz szükség megszorító intézkedésekre, mert növelik a gazdaság teljesítő képességét. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy az első száz naphoz hasonló szociális intézkedések a következő hónapokban nem lesznek. A Széchenyi-tervvel kapcsolatosan a kormányfő úgy fogalmazott, annak egy része nem hozott eredményt, egy része viszont kedvező folyamatokat indított el, példaként a turizmus fejlodését említve. Megjegyezte: nem mindig az ellenkezőjét kell csinálni annak, amit az előző kabinet tett.
Vizsgálatok, kitüntetések
A miniszterelnök kitért arra is, hogy meg kell vizsgálni, törvényesek voltak-e azok a kifizetések, végkielégítések, amelyekről még az előző kormány döntött. Medgyessy Péter szerint a társadalmi béke nem választható el olyan kérdésektől, mint a pedagógusok megbecsülése, vagy az adók csökkentése. Ehhez kapcsolódva megjegyezte: "nem mi szerveztünk demonstrációt a televízió elé, nem mi vittük ki az embereket a hídra". Véleménye szerint a vitás kérdésekben ki lehet egyezni a kormányoldalnak és az ellenzéknek, de "nem olyan áron, hogy értelmetlen kompromisszumokat kötünk". Az augusztus 20-i kitüntetéseket firtató kérdésre válaszolva elmondta: mindenki arról beszél, melyik művész, melyik oldalon áll, politikailag hova tartozik, "pedig nem érdemtelen emberek kaptak kitüntetést".