További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
Személyi kérdésekről később döntenek
Medgyessy Péter hangsúlyozta, hogy a szocialistáknak és a szabad demokratáknak először tartalmi kérdésekről kell megállapodniuk, arról, hogy milyen közös köntösbe öltsék a pártprogramokat. Csupán ezután kerülnek szóba a személyi kérdések. "Ezért ne is fárasszák magukat" - kérte az újságírókat a találgatások mellőzésére az MSZP kormányfőjelöltje.
A politikus szerint a két párt között egyetértés van abban, hogy a kormányzásnak a folytonosság és a változás együttesén kell alapulnia. Medgyessy Péter ismételten felsorolta az első száz nap tervezett intézkedéseit és hangsúlyozta, hogy minden törvény által szerzett állampolgári jogot szentnek és sérthetetlennek tart.
Az MSZP elkötelezett a hetenkénti parlamenti ülésezés mellett
"Minden szociális vívmányt megőriz majd az új kormány, sőt bővíti is azokat. Mindent komolyan gondoltunk, amit vállaltunk. Készülünk a kormányzásra" - fogalmazott az MSZP kormányfőjelöltje. Medgyessy újra megerősítette azt is, hogy 10 millió magyar állampolgár miniszterelnöke kíván lenni és senkinek semmilyen félelemre nem lesz oka, bármilyen pártra is szavazott. A politikus ugyanakkor hozzátette, hogy felelősségérzete 15 millió magyar iránt áll fenn.
A parlament működésével kapcsolatban Medgyessy Péter hangsúlyozta, elkötelezettek a hetenkénti plenáris ülések megtartása mellett még ilyen csekély többség esetén is. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy szigorú fegyelemet vár majd el a parlamenti munkában nemcsak a frakciótagok, hanem a kormánytagok részéről is.
Nem lesz új gát a Dunán
Külpolitikai kérdésekről szólva Kovács László pártelnök egy kérdésre válaszolva fontosnak nevezte az orosz-magyar kapcsolaltok javítását - mint mondta -, ebben az MSZP-nek már van gyakorlata, mert hasonló feladat hárult rá 1994-ben is. Úgy vélte azonban, amennyiben Magyarország nem nagyhatalomként viselkedik Oroszországgal szemben akkor már fél sikert értünk el.
Szintén egy kérdésre válaszolva Medgyessy Péter megerősítette ellentétben a kampányban az MSZP-vel kapcsolatos rágalmakkal, az új kormány nem kíván semmilyen gátat sem építeni a Dunán.
A magas részvétel erős legitimást ad a leendő kormánynak
Kovács László pártelnök az országgyűlési választásokat értékelve három dolgot emelt ki: elsőként a példátlanul magas részvételi arányra utalva azt hangsúlyozta, hogy ez erős legitimást ad a leendő kormánynak. Másodszor arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar választók többsége a kormányváltásra szavazott, hiszen az MSZP-nek és az SZDSZ-nek együtt tízzel több mandátuma lesz, mint a Fidesz-MDF szövetségnek és a hozzájuk csatlakozó más politikai erőknek.
Kovács László végezetül arra is felhívta a figyelmet, hogy az MDF nélkül a Fidesznek tízzel kevesebb mandátuma lesz, mint az MSZP-nek, így a két-két párt versenyét az MSZP-SZDSZ, a "két nagy küzdelmét" pedig a Magyar Szocialista Párt nyerte. Kovács úgy fogalmazott: "amennyiben az MDF külön frakciót alapít - és úgy látjuk, hogy ez a valószínű-, akkor a szocialista frakció lesz a legnagyobb létszámú képviselőcsoport az új országgyűlésben.