Az MSZP sem egységes a kettős állampolgárság kérdésében
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Szili Katalin házelnök a két nemmel kapcsolatban az Indexnek azt nyilatkozta, hogy furcsálja "az igen és a nem éles tagozódását", szerinte ugyanis árnyaltabb a kép. Később egy közleményt is elküldött az Indexnek ennek alátámasztására. Mint írja, "bízik a népszavazás érvényességében és eredményességében". Szili Katalin úgy véli, hogy a "nem" hangsúlyozásával szemben, az a fontos, "hogy a többség akarata határozza meg az itthoni és a határon túli magyarság viszonyát az anyaországhoz". A sikeres népszavazás egyébként segíthetne abban, hogy olyan törvény szülessen, amely egyetértésre talál Magyarországon és határainkon túl is. Ez erősítené a magyarság összetartozásának érzését a Kárpát-medencében."
„Legyünk halkabbak a nemmel”
Információink szerint Horn Gyula volt miniszterelnök is szóvá tette a pártvezetésnek, hogy "legyenek halkabbak a nemmel", mert az elutasítás hangoztatása mozgósíthatja az igennel szavazókat, másrészt a baloldalra haragíthatja a határon túli magyarokat.
A népszavazásra készülve a párt elnöksége úgy döntött, hogy kampányukban a választók érzelmeire hatnak. Medgyessy Péter, a nyáron lemondott miniszterelnök ezzel kapcsolatban saját politikai oldalát sem kímélve arra hívta fel a figyelmet, hogy a népszavazásról szóló vitából hiányzik a racionalitás, csak "csak felelőtlen, egymás melletti elbeszélést lát", amiért őszintén fel van háborodva. Ezért szerdán a Klubrádióban kijelentette, hogy el sem megy szavazni.
„Nem örültünk, többen aggódunk, mindent megtettünk” – fogalmazott az egyik MSZP-s képviselő, azzal kapcsolatban, hogy sikertelenül próbálták meggyőzni a pártvezetést a "nem-kampány" ellenében. Az Index által megkérdezett ellenzők felidézték, hogy Hiller István és az MSZP hivatalosan az ügyre igent mondanak, a népszavazáson feltett rossz kérdésre viszont nemmel felelnek. Az MSZP-ben viszot van egy másképpen gondolkodó tábor, amely szerint az ügyre igent kell mondani, a népszavazáson pedig meg kellene hagyni az embereknek, hogy maguk döntsenek.
Így működik a politika
Wiener György képviselő az Indexnek azzal magyarázta az MSZP-frakció - többek számára - kényszerű, de egységes felsorakozását az elnökség kategórikus két nemje mögé, hogy Hiller István csak a végső álláspont kialakulásáig engedi a pártban a vitát, onnantól viszont "nem beszélhet ki senki a pártból". "Így működik a politika" - tette hozzá.
Külhoni útlevél és Szülőföld Alap
Vadai Ágnes, az MSZP elnökségének tagja a két nem híve. Vadai egy felmérés eredményeit osztotta meg az Index-szel, amely szerint a megkérdezettek 60 százaléka igennel fog szavazni a népszavazáson. Vadai ugyanakkor abban bízik, hogy a párt által javasolt Szülőföld Alap és a külhoni magyar útlevél a megoldás a külhoni magyarsággal kapcsolatos problémákra, de hozzátette, ha a többség igennel szavaz december 5-én, értelmetlenné válik ötletük, a külhoni magyar útlevél terve.