Gyurcsányé a nap kiáltványa
További Belföld cikkek
- Fontos feladatra hívta fel a figyelmet a NAV, amivel már februárban több pénz maradhat a munkavállalóknál
- Jelentős trolifejlesztésről számolt be a BKK
- Cigarettába töltve árult pszichoaktív anyagot egy férfi
- Anyát és gyermekét gázolták halálra Pest vármegyében
- Vitézy Dávid „néhány ténnyel” reagált a Budapest Brand 5 év után elbocsátott vezetőjének állításaira
A 2007-es év első hétfői ülésnapján Gyurcsány Ferenc értékelte az évet, a másodikon néma maradt a miniszterelnök, a harmadikon hazatért a pirospozsgás Molnár Lajos, a negyediken rángott Gyurcsány szája széle, az ötödiken Rákosi Mátyás volt a nap embere, a hatodikon Gyurcsány visszatért a barikádra, a hetediken nem nevezték ki Demcsákot, a nyolcadikon Harrach Péter volt a nap nyuszija. És mi történt a kilencediken?
A nap bennmaradása: Fidesz
Először arra gondoltunk, hogy Orbán Viktorra hatással volt Gyurcsány Ferenc békülékeny gesztusa. A hétfői blogbejegyzésében a miniszterelnök arról írt, hogy a hétvégén feleségével együtt főztek töltött paprikát, méghozzá Orbánné receptje szerint. "Klára Lévai Anikó napokban megjelent szakácskönyvét lapozgatta péntek este. Kifejezetten tetszett neki a könyv. Nagyon szépnek találta a fotókat, jól megírtnak a recepteket."
Nem erről volt szó, persze. A holokauszt emléknapja miatt túl sok volt a külföldi vendég ahhoz, hogy kivonulással zavarják meg az ülést.
A nap kiáltványa: Gyurcsány Ferenc (MSZP)
Fotók: Huszti István
Gyurcsány Ferencre is hatással voltak a külföldi vendégek, és pont az ellenkezőjét mondta annak, amit például március 15-e után. Akkor az ellenzéket azzal vádolta meg, hogy az árpádsávos zászló megvédésével túlment egy határon, feltette a kérdést, megérte-e az ellenzéknek a radikális szavazók miatt kokettálni az antiszemitizmus vádját magára vonó szélsőjobboldallal. A miniszterelnök akkori szavai szerint nincs ok örülni annak, hogy Csurka és Orbán közé lassan egyenlőség tehető.
Most egy másik miniszterelnök beszélt. "A mai viták közepette pontosan értjük, hogy meddig szabad elmenni, és meddig nem – mondta. – Sok vita van, de abban közösek vagyunk, hogy nem kokettálunk rasszista erőkkel."
Azért bevitte a Fideszt egy zsákutcába, azt kérte ugyanis a parlament valamennyi tagjától, hogy írják alá a zéró tolerancia kiáltványt. Na, arra azért a nagy békességben is kevés esély van, hogy a Fidesz aláírjon egy Gyurcsány-kiáltványt.
A nap ijedtsége: Navracsics Tibor (Fidesz) rosszulléte
Utoljára a 2005-ös köztársaságielnök-választáson lett rosszul politikus, akkor Dávid Ibolyának esett le a vérnyomása. Most Bárándy Gergely felszólalása közben vesztette el rövid időre az eszméletét Navracsics Tibor frakcióvezető.
A nap finompengéje: Pokorni Zoltán (Fidesz)
Emlékezetes vitát folytatott egymással Suchman Tamás és Gusztos Péter a Klubrádióban. A szocialista politikus kaddist mondott volna a parlamentben a holokauszt áldozataiért, a szabad demokrata szerint viszont ez sértené az állam és az egyház szétválasztásának elvét. "Szégyelld magad!", "Méltatlan, amit csinálsz!" – süvített az éterben.
A békülékeny hangot megütő Pokorni finoman ugyan, de Suchman mellé állt a vitában. Felidézte, hogy 2001-ben, az ő minisztersége idején vezették be a holokauszt emléknapját, és akkor a parlamentben kaddist mondtak az áldozatok emlékére.
Beszédét amúgy a szeretetéhes miniszterelnök is látványosan megtapsolta.
A nap debütálása: Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Az SZDSZ pénteken kinevezett frakcióvezetője érezhetően bizonyítani akart napirend előtti felszólalásában. Már-már ünneprontóak voltak szavai, Orbánra utalva szavazatmaximáló politikusokról beszélt, és szóba hozta az árpádsávos zászlót is. Ennek használata szerinte olyan, mintha valaki a második világháború után Németországban a horogkeresztet, mint ősi ázsiai jelképet védelmezné.
Ütött azért egyet balra is, ennek a koalícióstárs Horn Gyula látta kárát: "A halottak iránti tisztelet miatt nem lehet Kádár Jánost szociáldemokratának nevezni".
A nap interpellációja: Répássy Róbert (Fidesz)
"Mi a különbség Gál J. Zoltán és egy topmenedzser között?" – kérdezte a Fidesz verőembere. A kérdés hallatán zúgolódás támadt a szocialista padsorokban, valószínűleg ők is nehezen tudnák elképzelni ebben a szerepben politikustársukat. A kérdés a miniszterelnöki és az államtitkári fizetések emelésére vonatkozott. Gál J. sajnos nem volt benn, pedig nívós lehetett volna a vita.
A kormány személyügyi államtitkára – még nem láttuk felszólalni a parlamentben – egészen jó debatterként mutatkozott be: "Gál J. két győztes választásban vett részt, érti, képviselő úr, győz-tes választásban."