További Belföld cikkek
- Varga Judit Windisch László társaságában érkezett egy filmpremierre az Urániába
- „Szomszédom egy hódcsalád” – mesélte az Indexnek egy Tiszán élő szegedi állatorvos
- Döntött az NVB, nem lesz népszavazás a kiemelt beruházásokról
- Új gyanúsítottja van az óbudai korrupciós-botránynak
- Ungár Péter: Magyar Péter úgy akar kormányváltást, hogy közben a 444-nél szomorkodjanak
A képviselők a javaslat határozathozatala előtt támogatták azt a módosító indítványt, amelynek lényege, hogy kizárólag a NATO védelmi tervező bizottsága február 16-i döntését tartalmazó mellékletben foglalt tevékenységek szerinti csapatok, katonai eszközök és berendezések szállíthatók Magyarországon keresztül.
A határozat értelmében a NATO-országok és a leendő tagállamok Törökországba tartó szállítmányai közúton, vasúton és a légtérben egyaránt áthaladhatnak Magyarország területén 2003. december 31-ig.
A határozat a washingtoni szerződés 4. cikkelye alapján született. Ez kimondja: a NATO-tagállamok tanácskoznak egymással "valahányszor bármelyikük véleménye szerint a felek egyikének területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti".
Szigorították a korábbi javaslatot
|
A javaslat benyújtását megelőzően a parlamenti frakciók többször egyeztettek. Az ellenzék azzal a feltétellel járult hozzá az előterjesztés támogatásához, hogy az év végéig szóló engedély csak azokra a szállítmányokra vonatkozhat, amelyek szerepelnek a NATO védelmi tervező bizottságának február 16-án elfogadott döntésében.
Németh Zsolt szerint a kormányzatot sikerült rákényszeríteniük arra, hogy - összhangban a NATO határozatával - kizárólag Törökország védelmével kapcsolatos katonai eszközöket lehessen Magyarországon átszállítani. Mint mondta, a korábbi előterjesztésben szerepelt egy olyan mondat, amely lehetőséget adott volna arra, hogy ne csak védelmi eszközöket szállítsanak.
Hosszú vita előzte meg a döntést
Törökország az iraki válsággal kapcsolatban kérte a NATO-tól, hogy vezényeljen légterébe elektronikus légi felderítő AWACS-gépeket, telepítsen területére Patriot légvédelmi rakétákat és küldjön tömegpusztító fegyverek elleni szakszolgálatot.
A kérések teljesítését korábban egy héten át akadályozta Belgium, Franciaország és Németország, mondván: még nem merültek ki az iraki helyzet békés megoldásának lehetőségei, és addig nem szabad azt a benyomást kelteni, hogy már eldőlt a háború kérdése. A Törökországgal kapcsolatos NATO-döntés végül február 16-án született meg.
A szövetség 54 éves fennállása alatt először fordul elő, hogy valamely tagja az alapító washingtoni szerződés 4. cikkelye alapján kérte a tanács haladéktalan összehívását.