Gyurcsány menesztette Németh Imre agrárminisztert
További Belföld cikkek
- Lázár János az aktivista MÁV-munkavállalóról: Határozott kérésem volt, hogy ez ne történjen meg
- Halálos szén-monoxid-mérgezés történt Hajdú-Bihar vármegyében
- Reagált a Belügyminisztérium a pályakezdő pedagógusok létszámára: a növekedés látványos és megkérdőjelezhetetlen
- Egy törpetacskó mentette meg a vácegresi család életét
- Gyurcsány Ferencék minden fideszes képviselőnek levelet írnak
A 100 lépés része
Gyurcsány Ferenc a váltást a kormány újonnan meghirdetett, Száz lépés elnevezésű politikájával indokolta.
Gráf József
fotó: parlament.hu
Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatón számolt be hivatalosan a minisztercseréről. Elmondta, hogy Németh Imre sikerrel illesztette be a közösségi agárpolitikába a hazai mezőgazdaságot. Gyurcsány szerint a távozó miniszter érdeme a kormányváltáskor örökbe kapott "rettenetes lemaradás" ledolgozása is.
"A következő egy évben nem agrárpolitikusra, hanem agrármenedzserre lesz szükség" - indokolta a kormányfő a váltást, majd megjegyezte, azt várja az új minisztertől, hogy pontosabb, megbízhatóbb teljesítményre bírja a bonyolult, szerteágazó mezőgazdasági hivatalrendszert.
Az új ember feladata
"Az agrárköltségvetés romokban hever, már most elviselhetetlen a 2006-ra áthúzódó kötelezettségvállalás nagyságrendje" - írta Lengyel Zoltán, hozzátéve, a hazai agrártermelőknek esélyük sincs rá, hogy a nyugat-európai gazdákkal fel tudják venni a versenyt; "sőt már ott tartunk, hogy a cseh és a szlovák gazdák szorítják ki őket a magyar piacokról".
Németh Imre a döntés bejelentése után újságíróknak azt mondta, elégedett saját teljesítményével, de tudja, hogy egy erősebb, hajcsárképességű ember kell a tárca élére. A menesztett miniszter közölte, vasárnap, Gödön tudta meg, hogy Gyurcsány Ferenc le fogja cserélni.
Népszerű ember
Az Index információi szerint a szocialista frakciót váratlanul érte a kormányfő döntése. Az egyik képviselő úgy fogalmazott, hogy Németh Imre kategóriákkal jobb, mint Gráf József. Mások viszont Gráf mellett érvként hozták fel, hogy "népszerű ember", akivel könnyen szót lehet érteni. A februári agrárdemonstráció után a kormányfő még gyakorlatilag megdícsérte Németh Imrét. Németh ugyanis a gazdák követeléseit századára szorította le. A Németh Imre által benyújtott előterjesztés szerint a 232 milliárdos követeléssel szemben végül csak 2,4 milliárd forint lett a kiadási többlet.
Bólyi sztori
A szocialista politikus a Szabadszentkirályi Mezőgazdasági Rt.-n keresztül szállt be a bólyi gazdaságot privatizáló Invest-Group Bóly Rt.-be, melyben cége 10 százalékos részesedést szerzett. A Szabadszentkirályi Mg. Rt-ben Gráf elnök-igazgató, és jelentős befolyást jelentő, 27 százalékos tulajdonos. Gráf József utolsó vagyonnyilatkozata szerint két társaságban visel még tisztséget, az Egri Agrober Kft. felügyelő bizottsági tagja és a Szigetvári Agrokémiai Korlátolt Felelősségű Társaság egyik vezetője.
Gráf József korábban többek között a Bábolnai Állami Gazdaság privatizációjában érdekelt IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Részvénytársaság igazgatóságában, a "Béke" Mezőgazdasági és Szolgáltató Szövetkezet igazgatóságában, az AG Processing-Magyarország Mezőgazdasági termelő Korlátolt Felelősségű Társaság és a Baranya Gabona Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság felügyelőbizottságában foglalt helyet, és igazgatója volt a Dél-Dunántúli Gabonaipari Részvénytársaságnak.
A szocialista országgyűlési képviselő szerint viszont Rogán állításaira reagálva az Indexnek akkor azt mondta, hogy cégét a bólyi részvénytársaságban többségi tulajdont szerző dolgozók, és a menedzsment több mint 20 cég közül választotta ki. Az együttműködés a privatizált 77 százalék 10 százalékára vonatkozik, ami a fideszes politikus állításával szemben nem jelent meghatározó részesedést. Gráf szerint egyébként a korábbi privatizációkkal szemben a bolyi üzlet rekord bevételt jelent az államnak a mezőgazdasági cégek eladásának terén, ugyanakkor az összesen 1,1 milliárdos tőkeemelési kötelezettség miatt azt is biztosítja, hogy az Rt.-t továbbfejlesztik, és nem szétdarabolják.
1964-ben a Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett Pécsett. 1968-ban a körmendi Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum mezőgazdasági gépészeti szakán szerzett diplomát. 1970-ben belépett az MSZMP-be. 1975-től 1984-ig a párt Pécsi Járási és Baranya Megyei Bizottságának munkatársa, 1984-től 1986-ig a szigetvári pártbizottság titkára, 1986-1989-ben első titkára. 1985-től 1989-ig a városi tanács vb-tagja volt. 1996-tól a Dél-dunántúli Gabona Rt., 1997-től az IKR Bábolna igazgatósági tagja.
1989. októberben az MSZP alapítója, 1990-től 1993-ig a szigetvári szervezet elnöke, 1992-től 1994-ig a párt országos választmányának tagja. Az 1990. évi országgyűlési választásokon képviselőjelölt. 1994 óta országgyűlési képviselő (1994 és 1998: Baranya 7. vk., Szigetvár). 1995-től 1998-ig az MSZP megyei választmányának elnöke volt, 1999-től a szigetvári térség pártelnöke. 2002. áprilisban a Baranya megyei területi listáról szerzett mandátumot. 2002. május közepétől a mezőgazdasági, júliustól a számvevőszéki állandó bizottságokban dolgozik. 2002. október 20-án mandátumot szerzett a szigetvári és a Baranya megyei önkormányzatban. 2003. október 6-tól a nemzeti lovasprogramot előkészítő eseti bizottság tagja.
Forrás: www.mkogy.hu