A vizitdíj mellett kampányolnak háziorvosok
„Nem szeretnénk belpolitikai csatározások alanyai és célpontjai lenni, de most, egy számunkra, orvosok számára jó rendszer mellett szeretnénk kiállni” – kezdődik az interneten közzétett nyílt levél, amelyet eddig 85 háziorvos és több száz civil személy írt alá nevét vállalva.
A vizitdij2008.doctor.hu címen elérhető kiáltvány szerint az orvosok attól tartanak, hogy ha az eredményes népszavazás után eltörlik a vizitdíjat, a kieső bevételt nem pótolja senki. „El kell ismernünk, a vizitdíjnak köszönhetően a háziorvosok bevétele átlagosan közel harmadával növekedett. Ebből a pénzből tudjuk fejleszteni vagy egyszerűen csak biztonságosan működtetni a rendelőnket.”
A levél aláírói szerint „ talán a betegek is jobb érzéssel adják oda a 300 forintot, ha tudják: a pénzükből az ellátás minőségén és biztonságán tudunk javítani”. Az orvosok szerint vizitdíj nélkül nem tudnak fejleszteni, nem tudják kiegészíteni jövedelmüket, és nem tudják megfizetni az asszisztenciát, a kisegítő és kiszolgáló személyzetet és a növekvő rezsit.
A kezdeményezés emailen terjed, mindenki továbbküldi az ismerőseinek, mondta az Index kérdésére az egyik aláíró, Komáromi Zoltán háziorvos. Mostanra kaptunk támogató aláírásokat Győr-Moson-Sopron, Baranya, Bács-Kiskun megyéből és máshonnan is, tette hozzá.
Az akció célja az, hogy meglássuk, van-e civil kurázsi a háziorvosokban, képesek-e kiállni az érdekeik mellett, mondta Komáromi Zoltán. Ez nem politikai kérdés, kormányoktól független, hangsúlyozta. Mint mondta, az sem zavarja őket, hogy ezzel a Magyar Orvosi Kamara elnökének álláspontjával ellentétes nézetet képviselnek. Nyitottak vagyunk ugyanakkor az olyan javaslatokra, amelyek megoldást kínálnak a kieső vizitdíjbevétel pótlására, mondta Komáromi Zoltán.
A háziorvosok egy része civil ismerősének is továbbküldte az e-mailt, így egyre több nem orvos támogató is jelentkezik. A listán szerepel például Petschnig Mária Zita közgazdász neve is.
Mint korábban beszámoltunk róla, a vizitdíj az orvostársadalomban is éles ellentéteket szült. Volt olyan, aki megtagadta a pénz beszedését. Más orvosok etikátlannak tartják, hogy anyagilag érdekeltek legyenek abban, hogy több betegük legyen.