Megszűnt a csak romákat oktató iskola

2007.09.04. 13:23
Iskolabezárásokról és összevonásokról tájékoztatta a nyíregyházi önkormányzat vezetése az újságírókat. Megszüntetik azt az iskolát is, ahol eddig csak romákat oktattak.

Megszűnt a csak roma gyermekeket oktató, Huszár-telepi általános iskola Nyíregyházán, és az intézmény közel száz diákját hat belvárosi iskola fogadta be a most indult új tanévben - mondta a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely alpolgármestere kedden az önkormányzat sajtótájékoztatóján.

Mentorok segítik a diákokat

A cigány gyermekeket a romák által lakott városrészből az önkormányzat szervezetten szállíttatja a befogadó iskolákba, ahol mentorok, a megszűnt iskola volt pedagógusai segítik a beilleszkedésüket, tanulásukat, közölte Nagy László.

A helyhatósági vezető hozzátette: a befogadó iskolák tanárait a helyi főiskola segítségével továbbképzésen is felkészítették az esélyegyenlőségi és felzárkóztatási feladatokra. A továbbképzést a többi nyíregyházi iskola pedagógusainak is megszervezik majd, hiszen szinte minden intézményben működik felzárkóztatási program a hátrányos helyzetű tanulóknak.

Iskolabusz viszi a gyerekeket

Az alpolgármester szólt arról, hogy ugyancsak megszűnt a mandabokori általános iskola, ahonnan szintén iskolabusz viszi a gyerekeket két befogadó belvárosi oktatási intézménybe, és a szlovák nyelvi kisebbségi oktatási programon is részt vehet a 17, eddig összevont osztályokban tanult kisdiák.

Három további külterületi iskolát összevontak szintén belterületi intézményekkel, és tagiskolaként működnek tovább. Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere a sajtótájékoztatón megemlítette: a településen mintegy 4000 diák kap gyermekvédelmi támogatást az önkormányzattól. A tanév során 280 millió forintért a napi étkezésüket biztosítják, 60 millió forinttal pedig az érintettek tankönyv vásárlásához járultak hozzá.

110 tanár állása szűnt meg

A pedagógusok elbocsátásáról elmondta, hogy 110 tanár és tanító állása szűnt meg a nyírségi nagyvárosban, 40 százalékuk nyugállományba vonult, míg az elhelyezkedési gondokkal küzdő 60 százalék tagjait különböző programokkal igyekeznek segíteni. A polgármester végül az oktatási intézmények fejlesztéséről beszélt, 2013-ig a nyíregyházi iskolák legalább felét szeretnék korszerűsíteni a meghirdetendő pályázati támogatásokkal.