Az állam is potyautasokat csinált alkalmazottaiból
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A rendszer minden szereplőjének, így magának az OEP-nek is a felelőssége, hogy 1998 óta közel egymillió emberről az OEP nem tudja megmondani azt, van-e biztosítása, válaszolta az Index kérdésére egy sajtótájékoztatón az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója.
Az OEP leváltott főigazgatója helyére 2006 október elsejével kinevezett Major Zoltán azt mondta, hogy ez egy örökölt helyzet, s minden eszközzel ennek rendbetételén dolgoznak. Mint közölte, ha a jogviszony ellenőrzésekor valahol mulasztásra derül fény, a felelősség tisztázása sem marad el.
Eddig 150 ezer potyautas
A most zajló jogviszonyellenőrzés célja nem az állampolgárok vagy a munkáltatók megbüntetése, hanem a biztosítási jogviszony rendezése. Az év végéig az is megkapja az orvosi ellátást, akinek rendezetlen vagy nincs egészségbiztosítása, hangsúlyozta az OEP főigazgatója.
Eddig mintegy 150 ezren ismerték el, hogy nem fizetik vagy nem fizetik utánuk a tb-járulékot, tehát potyautasnak számítanak. A lehetőség számukra is nyitott: december 31-ig minden szankció nélkül rendezhetik a jogviszonyukat.
Ehhez valamilyen jogcímen (például nyugdíjas, tanuló, munkanélküli stb.) biztosítottá kell válniuk, vagy maguk után kell megfizetni az úgynevezett egészségügyi szolgáltatási járulékot, amelynek alapösszege havi 5895 forint (ha a családban a minimálbér alatt van az egy főre eső jövedelem, akkor ez az összeg alacsonyabb).
Az OEP adatai szerint most közel 500 ezer olyan, főként a versenyszférában dolgozó munkavállaló, vállalkozó és munkanélküli van, aki nem szerepel az OEP nyilvántartásában. További 400 ezer embernek járna nyugdíjasként, tanulóként vagy ellátottként a biztosítás, de a rendszerben az ő adataikat is tisztázni kell.
Adatszolgáltatási hibák
Ha valaki levelet kapott az OEP-től arról, hogy jogviszonyát rendezni kell, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem biztosított vagy ő hibázott. Előfordulhat, hogy munkáltatója mulasztotta el az adatszolgáltatást.
Minden bizonnyal adatszolgáltatási hiba állhat annak hátterében is, hogy állami szolgálatban dolgozó tűzoltók, rendőrök vagy tanítók is hiányoznak az egészségbiztosító adattárából.
Korábban kiderült, hogy az egyetemek sem mindig jelentik a hallgatók jogviszonyát, mint ahogy a közalkalmazottak illetményszámfejtését végző Magyar Államkincstár is küldött hibás vagy hiányos jelentéseket.
Jövőre fizetni kell
Ha valaki levelet kapott az OEP-től arról, hogy nem szerepel a nyilvántartásban, annyit kell tennie, hogy a válaszlevélben megküldi adatait a megyeileg illetékes OEP-nek, és esetleg azt, hogy milyen jogcímen biztosított.
A biztosítási jogviszony ellenőrzése innentől nem az állampolgár, hanem az OEP feladata. Megnézik, hogy a munkáltató miért mulasztotta el az adatszolgáltatást vagy miért nem szerepel az illető a nyilvántartásban, mondta Farkasinszky Ildikó, az OEP főosztályvezetője.
Mint a kormány korábban bejelentette: akinek 2008 január elsején nem lesz érvényes egészségbiztosítása, annak meg kell fizetnie az orvosi ellátás költségét. Ez a kisebb vizsgálatoknál néhány száz vagy ezer forintot jelenthet, komolyabb műtéteknél azonban több tíz- vagy százezer forintot is.