A végére hagyták a budai drogosokat
További Belföld cikkek
- Magyarország nagy részére kiadták a figyelmeztetést
- Bezsongtak a szegedi fiatalok, olyan jól lehet majd keresni a szegedi BYD üzemben
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Az Országos Pszichiátriai és Neurológia Intézet (OPNI) bezárásával egyelőre megoldatlan a Budai Drogambulancia (BD) betegeinek sorsa, december 31. után végleg bezárják a kapukat, de még nem lehet tudni, melyik intézményben folytatódik a BD betegeinek ellátása. A fővárosban jelenleg két állami intézmény foglalkozik a kemény drogosok ambuláns kezelésével, a betegek a BD mellett a Nyírő Gyula Kórházban kaphatnak szakellátást.
December elejéig döntenek
Az OPNI a december végi bezárásig az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alatt működik, a fekvőbetegek ellátását már sikerült is több, önkormányzati felügyelet alatt álló fővárosi kórháznak átadni, a járóbetegek, így a BD sorsát viszont még nem sikerült megoldani, mondta el kérdésünkre Tasnádi Zoltán, az OPNI megszüntetésével megbízott miniszteri biztos. A tárgyalások így zajlanak a Fővárosi Önkormányzattal, hiszen ők felügyelik az ellátást a Nyírő Gyula Kórházban is, és januártól az OPNI-ban felszabaduló kapacitás egy részét is átvállalják, de hely hiányában nem tudják felvállalni az összes beteg gondozását és az orvosok foglalkoztatását.
Tasnádi szerint ideális lenne, ha a főváros Budán biztosítana egy, a drogambulancia működéséhez szükséges ingatlant, és annak felügyeletét is. Elmondta, hogy a BD orvosai már létre is hoztak egy nonprofit társaságot, hogy az ellátási feladatokra szerződhessenek, amennyiben véglegesedik helyszínként egy budai ingatlan. Az Index ugyanakkor úgy tudja, hogy az orvosok közhasznú társaságként tervezik működésüket, de csak akkor, ha a jelenlegi épületben marad a BD, amire ők nem látnak sok esélyt.
Tasnádi szerint még két hétre van szükség ahhoz, hogy befejezzék az OPNI járóbeteg ellátásának megszűnése miatt kezdett tárgyalásokat. December elejére várhatóan megszületnek a végleges döntések.
Az SZDSZ beszól az SZDSZ-nek
Szolnoki Andrea, a Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke szerint az volna a legjobb megoldás, ha kibővítenék a Nyírő Gyula Kórházat, hogy nagyobb helyen fogadhassák a betegeket, mivel megfelelő budai ingatlant a főváros nem tud biztosítani. Megoldásnak látja azt is, hogy a BD jelenlegi helyén maradjon, az ugyanis az OPNI egy teljesen különálló épületében működik, de ebben a kérdésben a minisztériumnak kell döntenie.
„Mindig az utolsó pillanatra húzódnak a hasonló döntések, a minisztérium rendszeresen lassan reagál” – fogalmazta meg bírálatát az SZDSZ-es Szolnoki Andrea.
A kapacitást megtartják
Tekintettel arra, hogy a napi rendszerességgel drogot fogyasztók száma a fővárosban tízezres nagyságrendű, a területet kiemelten kell kezelni, információink szerint így a kapacitást fenn akarja tartani a szakma és a minisztérium is. Úgy tudjuk, a főváros mellett a minisztérium másokkal is tárgyal, akik megfelelő szakmai hátteret tudnak biztosítani a szigorú szabályokhoz kötött metadonkezeléshez. Úgy tudjuk, a BD jelenleg 30 metadonos beteget gondoz, ez a szám azonban már egy leépített állapotot tükröz, alapesetben legalább 100 beteg ellátásra alkalmas az intézmény.
December 31-ig zavartalanul működik a járóbeteg rendelés az OPNI-ban, azon pedig folyamatosan dolgoznak, hogy a feladatátadás gördülékenyen megtörténjen, és erről a betegek is idejében értesüljenek, közölte kérdésünkre az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya. Elmondták azt is, hogy céljuk az igényeknek megfelelő kapacitás fenntartása.
185 beteg maradt
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben már csak 185 beteg van, akik megkapnak minden szükséges ellátást. Az eredetileg 850 ágyas OPNI-ban már csak 300 ágy maradt, az év végéig ezek is átkerülnek a fogadó intézményekbe, mondta az Indexnek Tasnádi Zoltán miniszteri biztos.
A Szent István kórház Merényi úti részlegén folyik a felújítás a pszichiátriai betegek fogadására, a Semmelweis Egyetemre és az Országos Idegsebészeti és Tudományos Intézetbe már átköltöztek az orvosok és a műszerek. Az OPNI-nak megmarad a Tündérhegyi telephelye, de ez is a Szent István kórház igazgatása alá kerül. December végén minden gyógyító tevékenység megszűnik az OPNI-ban.