Próbára bocsátás és kiutasítás a paksi tüntetőknek
További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
Nem jogerős
A tiltakozók közül hat embert állítottak elő. Az elfogott tüntetők ügyét pénteken tárgyalta a Paksi Városi Bíróság. A tárgyalás reggel kilenc órakor kezdődött és az ítéletet este nyolc órára hozta meg a bíróság. Az aktivistákat egy év próbára bocsátotta a bíróság, és a külföldieket - egy német, egy svájci és három osztrák állampolgárt - egy évre kitiltotta Magyarország területéről. A bíróság gyorsított eljárásban folytatta le a tárgyalást. Az MTI jelentése szerint az ügyvéd fellebbezést nyújtott be, ezért az ítélet nem jogerős.
ELkövették, vagy nem a garázdaságot?
Az ügyész szerint a gyanúsítottak - köztük az első rendű vádlott, a magyar állampolgárságú Szőnyi Dániel - "a garázdaság bűncselekményét megvalósították, a paksi atomerőműben az üzemzavar kapcsán uralkodó felfokozott hangulat miatt ugyanis egy kisebb rendzavarás is riadalmat kelt". A védő szerint a vádlottak nem követték el a garázdaság bűncselekményét, a rongálás szándékossága nem bizonyítható, ezért szabadon bocsátásukat és bűncselekmény hiánya miatt felmentésüket kérte.
A június 12-én a paksi atomerőműben lefolytatott Greenpeace-akció során a vádlottak a rendőrség felszólítása ellenére megpróbáltak átmászni az atomerőmű kerítésén, és elszakították a biztonsági érzékelő vezetékét, amellyel 150 ezer forintos kárt okoztak. A bíróság az ítélethozatal során tekintettel volt arra, hogy a vádlottak fiatalok, többségükben egyetemisták, akik nem rendelkeznek rendszeres jövedelemmel, így pénzbírságot nem szabott ki. p> Az egésznapos tárgyalást egyébként kétszer is félbeszakították, mert a zöldek jogi képviselője kifogásolta, hogy olyan tolmácsok segítették a bíróság munkáját, akik maguk is az atomerőmű dolgozói, vagy szerződéses partnerei voltak. Az osztrák Greenpeace aktivisták őrizetbevétele miatt az osztrák külügyminiszter a nap folyamán tárgyalt magyar kollégájával, de az eszmecseréről részletek nem szivárogtak ki. Kora este a nemzetközi környezetzvédő szervezet omnline tiltakozó akciót is szervezett, ennek keretében több száz elektronikus levelet küldtek Medgyessy Péter miniszterelnöknek, illetve Lamperth Mónika belügyminiszternek.