Szerinte nem az a politika, ha törvényt alkotnak arról, amiben egyet értenek, hanem az, ha ott keresik meg a megegyezést, ahol súlyos konfliktusok vannak az oldalak között. Az, hogy kijöjjenek például a költségvetésből, hogy működjenek a különböző rendszerek, meg persze, hogy csökkentsék az adókat. Ez lenne a politikai elit feladata, nem látszatcselekvésekkel kampányolni. Magyarország érdeke ezt követeli Kuncze szerint, de azért elmennek a miniszterelnök kezdeményezte megbeszélésre. Az SZDSZ elnökére senki nem reagált. Szegény.
Orbán Viktor megköszönte a garanciatörvény ügyben tett MSZP-s javaslatokat, és közölte, hogy törvénytervezetükbe azokat is beépítették. "Most félre kell tenni a pártpolitikai ellentéteket" - mondta a Fidesz elnöke, és megegyezésre buzdította az MSZP-t, de Gyurcsány Ferenc hétfőn nem volt békülékeny kedvében. "A legfontosabb garancia, hogy nem mondjuk egyszerre, hogy nem támogatjuk az áfacsökkentést, majd támogatjuk. Ha elkezdünk építeni egy nemzeti színházat, akkor nem visszük arrébb néhány kilométerrel. Kell garancia arra, hogy a négyes metrót megépítjük" - mondta a miniszterelnök, aki szerint a Fidesznek van oka bűnbánó kampányt folytatni, mert végig, mindenre nemet mondott vagy nem szólalt meg.
A garanciatörvényről délután a pártelnökök - Dávid Ibolya, Orbán Viktor, Kuncze Gábor és Hiller István -, valamint Szili Katalin házelnök tárgyalt a miniszterelnökkel. Az SZDSZ elnöke annak ellenére elment Gyurcsány dolgozószobájába, hogy napirend előtti felszólalásában politikai giccsnek nevezete a történteket.
A Nagy Népi Hurrá összegyűjtötte, hogy klasszikusaink mit írtak eddig Gyurcsány Ferencről. Babits tragikus filozófusnak, Kosztolányi csodagyereknek, Petri Lukács Ádám az üzleti tisztességet betartó üzletembernek nevezte a kormányfőt.
Ezalatt
Gyurcsány Ferenc még nem tartózkodik a teremben, viszont az asztalán hever nemrégen publikált könyve, az Útközben. A könyv nem új darab, és két helyen van bejelölve. Csak nem arra készül a miniszterelnök, hogy felszólalását a saját könyvéből vett idézetekkel színesítse?!
Ezután az Index a kormányfő hogyléte felől érdeklődött, Gyurcsány kijelentette: "már nem köhögök egyáltalán".
Gyurcsány fenntartaná a változtatás tempóját, hogy biztonságosabb legyen a holnap, meg persze igazságosabb is. A munkanélküliek száma a miniszterelnök értelmezésében azt jelenti, hogy ilyen sokan szeretnének dolgozni. Nekik vezették be a munakkeresési támogatást, ami több pénzt és több szolgáltatást jelent. A kék könyv siker, örül a miniszterelnök, úgyhogy lett zöld könyv is. Ráadásul azok is dolgozhatnak, akik segélyt kaptak, vagy gyermeket nevelnek.
Igazágosabb, biztonságosabb világot teremt a miniszterelnök, legalábbis ezt mondja és áttér a többi pártra, amelyek egymás után mutatják meg programjaikat. És persze a kiszámítható jövő is szóba kerül. Meg a párbeszéd egymással, a tárgyalás, a megállapodás és a sikeres Magyarország.
Gyurcsány azért kijelenti, hogy a 13. havi nyugdíjat az MSZP kormánya kezdeményezte, a panelprolik felújítási programját szintén, és a földosztást is. Gyurcsány a kormány javaslatait hallja az ellenzéktől, ami szerinte az ellenzék stratégiájának bukását jelenti, hiszen folyamatosan kritizálták a kormány munkáját, most meg vinnék tovább a javaslatait. A miniszterelnök miniszterelnök akar maradni, és ezt a parlamentben is szóvá teszi. "Az autópályaépítés lassítás nem bűn, hiba" - reagál egy múlt heti fideszes nyilatkozatra Gyurcsány. Akárcsak kétszázezer közalkalmazott elbocsátása.
Valóban furcsa, hogy a Fidesz, miután saját kormányzása alatt 69 kilométernyi autópályát épített (de ebből csak 7 kilométernyit fejezett be), folyamatosan kritizálta a kormányt, hogy nem épít annyi sztrádát, mint amennyit a kampányban ígért. Ami ettől mondjuk még igaz.
De az, hogy ezek után azt javasolták, hogy lassítani kellene, az már tényleg viccesnek tűnik.
Ő úgy látja, a Fidesz-kormány ezt tette. Arra kéri az ellenzéket, hogy amikor a garanciatörvényre javaslatot tesz, ezt vegye figyelembe. Gyurcsány azt szeretné, hogy a pártok ne zárt csomagokkal érkezzenek a tárgyalásokra, hanem gyúrják össze javaslataikat, merthogy együttműködésre vannak kényszerítve. A miniszterelnök kifejezi örömét, hogy látja a házban mind a négy parlamenti párt elnökét. Végül arra kéri a pártok vezetőit és a ház elnökét, hogy a napirend előtt felszólalások után üljenek le tárgyalni.
A feketfoglalkoztatás büntethetősége már csak azért sem vezethet az építőipari bérek emelkedéséhez, mert azoknak a bére, akiket eddig bejelentés nélkül (feketén) dolgoztattak, eddig sem számított be a bérszínvonalba, hiszen épp az a feketefoglalkoztatás lényege, hogy nincs nyilvántartva.
Igaztalan vádak hangzanak el az MDF elnökének szájából, aki szerint a kormány csak ígér, de nem cselekszik. Ilyen például a szegényég felszámolása. Dávid Ibolya ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy a Kossuth téren tüntetnek. Ez volna az ellenforradalom? De hát Gyurcsány Ferenc az előbb mondta, hogy a kormány eleget cselekedett, és még egy csomó mindent fog.
Dávid Ibolya most a kormáy Kádár-kori ígéretét, a teljes foglalkoztatottságét kéri számon a szocialistákon. Az tényleg elképzelehetetlen, hogy ami Kádárnak nem sikerült, az Gyurcsánynak mégis?
Gyurcsány Ferenc azzal zárta a felszólalását a fideszes képviselőknek címezve mondandóját, hogy szavazzanak a szocialistákra. Orbán kezével nyugalomra intette a felzúduló ellenzéki képviselőket. Nem látta az intést viszont Deutsch Tamás, aki nevetésben tört ki Gyurcsány Ferenc poénján. Deutsch Tamás nevetését villámló tekintettel nyugtázta az ellenzéki pártelnök.
„Köszönöm szépen, hogy legalább itt ülnek. De ennél többet is kell tenni” – mondta a miniszterelnök a fideszes képviselőkhöz fordulva.
„Jó néhányan már tizenöt éve itt vagyunk ebben a teremben” – kezdte felszólalását Orbán Viktor. A volt kormányfő szerint ennyi idő alatt meg lehetett tanulni, hogy mindig vannak jó dolgok, amiket érdemes megőrizni. Orbán megköszönte a garanciatörvény ügyben tett MSZP-s javaslatokat, és közölte, tervezetükbe azokat is beépítették. „Most félre kell tenni a pártpolitikai ellentéteket” – mondta, és megegyezésre buzdította az MSZP-t.