Az Országgyűlés feloszlásáról szóló indítvány szavazásakor az történt, amit előzetesen várni lehetett, értékelte Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese a szavazást hétfőn újságíróknak. "A parlamenti vitában kiderült, hogy a Fidesznek semmilyen programja nincs, az egyetlen, Magyarország számára világos jövőképet felvázoló elképzelés az MSZP programja" - vélekedett a kormánypárti politikus, aki szerint a szavazáskor az történt, amit előzetesen várni lehetett. Hozzátette: jó volna tisztán látni, mit tartalmaz a Fidesz programja a következő időszakra.
Mesterházy Attila azt mondta, megerősödött bennük az a meggyőződés, hogy a Fidesz és az MDF hatalomtechnikai okokból kezdeményezte és támogatta az országgyűlési határozati javaslatot, ez pedig - tette hozzá - kevés az ország előtt álló kihívások megoldásához. Arra a kérdésre, mit szólnak ahhoz, hogy a Fidesz is benyújtott egy javaslatot a parlament feloszlatására, Mesterházy Attila közölte: minden parlamenti pártnak joga van egy ilyen javaslat beterjesztéséhez, ugyanakkor ezt a jogintézményt nem szabad silány kampánytechnikává degradálni. (MTI)
Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van a közös energiapolitikára, hogy csökkentse külső függőségét és növelje biztonságát, mondta José Manuel Durao Barroso hétfőn, amikor beszédet mondott az Országgyűlésben.
Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta a nemzeti parlamentek szerepének fontosságát az Európai Parlament mellett. Mint mondta, ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában. Nagyon fontos a polgárokhoz való közelség Európában: nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk, demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak működésünkben - fogalmazott Barroso. Hozzátette: a jövőben a nemzeti parlamenteknek egyre nagyobb lehetőségük lesz hangjuk hallatására az EU-ban.
A nemzeti parlamentek és az uniós intézmények közötti együttműködésről tárgyalt Szili Katalinnal José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Budapesten. "Szerintünk nagyon fontos a nemzeti parlamentek együttműködése az Európai Unióval" - mondta José Manuel Barroso, miután tárgyalt az Országgyűlés elnökével. A találkozó után Szili Katalin szintén a nemzeti parlamentek és az Európai Unió együttműködését hangsúlyozta. A házelnök emellett tájékoztatta a bizottság elnökét a 2011-ben esedékes magyar uniós elnökségre történő felkészülésről, valamint a lisszaboni szerződés életbe lépése utáni magyar teendőkről.
José Manuel Barroso azt követően találkozott Szili Katalinnal, hogy megbeszélést folytatott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és Sólyom László köztársasági elnökkel is. A bizottság elnöke a tervek szerint találkozott volna a Fidesz elnökével is, ez a találkozó azonban elmaradt, az Országgyűlés feloszlásáról szóló parlamenti szavazás miatt. Az Európai Bizottság elnöke az Európai Innovációs és Technológiai Intézet igazgatótanácsának alakuló ülésére érkezett Magyarországra.