További Belföld cikkek
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
- Egekbe szökött a tankerületek adóssága
A létre nem jött bizottságok
Az MSZP és az SZDSZ vizsgálta volna az autópálya-építés körüli tisztázatlanságokat, az országimázsra fordított milliárdok felhasználását, az FVM korrupciós ügyeit, de a Postabank konszolidációját, vagy Simicska Lajos APEH-elnöki tevékenységét is. Szintén kezdeményezték a Magyar Televízió gazdálkodásának kivizsgálását, a miniszterelnök felelősségének kiderítését a Szabadi-ügyben, illetve az Orbán bányák állami megbízásait.
Kormányzati eszközökkel tisztáznák a gyanús ügyeket
Magyar Bálint szabad demokrata ügyvivő még a választások második fordulóját követően is azt közölte egy sajtótájékoztatón, hogy az új parlamentnek mindenképpen létre kell hoznia azokat a vizsgálóbizottságokat, melyek az előző kormányzat idején nem jöhettek létre. A szocialisták pedig a kampány során hangoztatták nap mint nap, hogy győzelmük esetén létrejönnek a vizsgálóbizottságok. Az MSZP és az SZDSZ álláspontja azonban kormányra kerülve megváltozott: most már - indoklásuk szerint - kormányzati eszközökkel igyekeznek kivizsgálni a gyanúsnak vélt ügyeket és ahol szükséges megteszik a feljelentéseket is.
Keller: az ellenzék fegyvere a vizsgálóbizottság
Keller László, a legtöbb vizsgálóbizottság életre hívását kezdeményező szocialista honatya most az Index érdeklődésére úgy nyilatkozott, hogy kormányra kerülésük miatt megváltozott a helyzet, így nem parlamenti keretek között képzelik el a korrupciógyanús ügyek vizsgálatát. Keller úgy vélte: az ellenzék feladata vizsgálóbizottságok létrehozását kezdeményeznie. Szerinte, ha a Fidesz, vagy az MDF ilyen kezdeményezéssel él, azt nem fogják elutasítani, mert az új kormány vissza kívánja adni az ellenzéknek parlamentáris jogosítványait. Az Index szocialista képviselőktől úgy értesült, hogy egy vizsgálóbizottság életre hívását kezdeményezik a közeljövőben, mely a 12 privatizált agrárcég magánosítását fogja górcső alá venni.
Az SZDSZ még nem tudja, mit tisztázna parlamenti keretek közt
A szabad demokraták hétfői ügyvivői testületi ülésükön foglalkoztak már azzal, hogy mely testületek létrehozását kezdeményezzék és melyek azok a bizottságok, amelyek megalakítása idejétmúlttá vált. Az Index információi szerint az SZDSZ is mindössze egy vagy két ilyen parlamenti bizottság felállítását tartja szükségesnek, de hogy melyek lesznek ezek, arról csak jövő héten hétfőn születik döntés, amikor újra összeül az ÜT.