Felemás sikert értek el a patikusok
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Ha a Magyar Gyógyszerész Kamara csütörtök délután háromig visszavonja sztrájkfelhívását, az egészségügyi miniszter eltekint az újabb bírósági eljárás megindításától – közölte a tárca, miután tárgyalt a kamara vezetőivel.
A kamara képviselői azt kérték, hogy a nyitvatartási időt a mai napon csökkentő patikákkal szemben az ÁNTSZ ne folytasson további eljárást.
Nem volt sztrájkfelhívás
Ma az ország legtöbb patikája reggel nyolc óra helyett csak tízkor nyitott ki, így tiltakozott a kormány patikaliberalizációs elképzelései ellen. A gyógyszerészek reggeltől a patikákban voltak és a sürgős, fontos gyógyszereket kiadták a rászorulóknak.
A nyitvatartási
idő csütörtöki csökkentése az ÁNTSZ és az Egészségügyi Minisztérium szerint
jogsértő volt. A minisztérium kilátásba helyezte, hogy jogellenes sztrájk miatt
a munkaügyi bírósághoz fordul. Az ÁNTSZ csütörtökön reggel több helyen
szúrópróbaszerűen ellenőrizte is a patikák nyitva tartását.
A Magyar Gyógyszerész Kamara viszont azzal érvelt, hogy nem tett közzé sztrájkfelhívást, ezért azt visszavonni sem tudja. A testület szerint ugyanis a kamara semmilyen formában nem hívta fel tagjait sztrájkra és erről a kamara testületei határozatot sem hoztak.
A kérdésről a patikusok szeptember közepén tartott nagygyűlése döntött, ez azonban nem a kamara testületi szerve. A patikusok szerint a két órás figyelemfelhívó akció során nem volt fennakadás a szükséges gyógyszerek kiadásában, így ezzel sem szegtek meg semmilyen szabályt.
A patikaliberalizációból nem enged a tárca
Ha a gyógyszészkamara elnöksége ma nyilatkozatot tesz, hogy elfogadja a kormánydöntés alapelveit, azonnal megkezdődhetnek a tárgyalások a végrehajtás jogszabályainak szakértői egyeztetéséről, hogy a gyógyszerészek érdekei a lehető legteljesebb mértékben érvényesülhessenek – áll a minisztérium közleményében.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint „megtört a jég, Molnár Lajos ugyanis szakértői tárgyalásokat ajánlott, és bizalmat kért, amit a kamarai elnök pozitív lépésként értékelt.
Ha azonban az elmúlt napok nyilatkozatait nézzük, a patikaliberalizáció ellen küzdő kamara valójában nem sok sikert könyvelhet el. A minisztérium ugyanis azt kéri a testülettől, hogy fogadja el: a kormány döntése értelmében végrehajtják a patikaliberalizációt. Az Egészségügyi Minisztérium már korábban egyértelművé tette: a kormány döntését nem lehet visszavonni, az egyértelműen a patikaalapítás és a gyógyszerellátás liberalizációja mellett döntött.