Feloldották a Postabank-jelentés titkosságát
További Belföld cikkek
- Hiába nem választási év az idei, fontos döntéseket hozhatnak a magyarok
- A DK szerint Rogán Antalnak eltitkolt vagyona lehet Amerikában
- Az unokáját kezelő orvosra támadt egy pécsi nagymama
- Magyarország is képes lehet HÉV-eket gyártani?
- Rémálom Tenerifén, egy magyar lányt bántalmaztak a saját munkatársai
Feloldotta a Postabank Rt.-nél és a Workout Kft.-nél az állami pénzek felhasználásának ellenőrzéséről készített jelentéstervezet titkosságát a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi). Pénteki közleményében a Kehi úgy fogalmaz: "APostabank Rt.-nél és a Workout Kft.-nél az állami pénzeszközök felhasználásának ellenőrzéséről készített jelentéstervezet adatvédelmi szakértői felülvizsgálata megtörtént, amelynek alapján a +Titkos!+ minősítés megszűnt. A további nyilvánosságra hozatalt a jogi feltételek korlátoznák, mivel a jelentéstervezet banktitkot tartalmaz, amely a jogosultak engedélye nélkül nem tehető nyilvánossá - közölte a Kehi.
A stop.hu még február elején hozott nyilvánosságra egy ötvenöt oldalas dokumentumot. A lap szerint és a dokumentum tartalma alapján is az anyag egy 2000-ben, az akkor Sepsey Tamás vezette KEHI-ben a Postabank állami konszolidációjáról készült vizsgálati jelentés volt. A jelentés, illetve mivel azt az Orbán-kormány nem fogadta el, jelentés tervezet megállapítása szerint az állami költségvetésnek mintegy 30 milliárd forintos kára keletkezett a Postabank konszolidációjából. A felelősség ezért a dokumentum szerint a Postabank akkori vezetését terheli. Az anyag szerint több esetben felmerül a hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja is.
Köddé vált a dokumentum
A jelentésről annyit biztosan lehetett tudni, hogy az Orbán-kormány nem fogadta el, a benne foglalt megállapításoknak következménye nem lett, de az anyag további sorsáról sokáig senki nem tudott. Az Index kérdésére még februárban Sepsey Tamás csak annyit mondott: "Látható ezen a dokumentumon a KEHI-elnök aláírása? Nem. Akkor erről ennyit!". Nem emlékezett a dokumentumra Stumpf István sem. Az anyag létére először három évvel elkészülte után, egy véletlennek köszönhetően derült fény: a rendőrség ugyanis bekérte a Kehi-anyagot a Postabank ügyben folytatott nyomozáshoz, majd azt csatolta a nyomozási iratokhoz is. Ekkor azonban részletei nem váltak ismertté.
Az irat idén februári nyilvánosságra kerülése után a Pénzügyminisztérium ugyan közölte, vizsgálatot rendel el annak sorsát illetően, de hosszú hetekig ez sem vezetett érdeme: miközben az is kérdéses volt, egyáltalán melyik szervezet irattárában kéne lennie a jelentésnek, a PM, a KEHI és a Miniszterelnöki Hivatal egymásra mutogatott azt illetően, ki is a titokgazda az ügyben. Időközben az viszont kiderült: anno az Orbán-kormány három minisztériuma, a kancellária, a pénzügy és a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter is megkapta a korábban letagadott tervezetet. Ráadásul az Index információi szerint az állami milliárdok elköltésével kapcsolatos kétségeit a három miniszternek elküldött tervezet előtt majdnem egy évvel, 2000 januárjában egy külön, kizárólag a miniszterelnök számára készült jelentésben foglalta össze a Kehi.
Mennyit kellett (volna) beleölni a Postabankba?
Mint az Index már megírta, az állami szerepvállalás utólagos ellenőrzésének kérdése azért is jelentős, mert már a konszolidációt megelőzően felmerült: a Postabanknál 1998-ig keletkezett hiány kevesebb annál, mint amit a Princz Gábort követető menedzsment feltüntetett. A bank helyzetéről 1998-ban három könyvvizsgáló cég is készített jelentést: a választott könyvvizsgálóként eljáró Deloitte illetve az akkori Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet megbízásából vizsgálódó KPMG 1998 nyarán közel azonos eredményre jutott, a céltartalék-hiány mértékét 90-95 milliárd forint közötti összegben jelölték meg.
Néhány hónappal később a bank új vezetésének felkérése alapján vizsgálódó Ernst&Young azonban már lényegesen nagyobb, 140 milliárd forintos hiányt állapított meg - ez szolgált később a konszolidáció alapjául. A különbség az ÁPTF-nek is feltűnt, az E&Y ráadásul szokatlan módon nem vállalt felelősséget az által készített jelentésért. Tarafás Imrének az Index birtokába került 2000 májusi rendőrségi tanúkihallgatási jegyzőkönyve szerint a volt ÁPTF elnök az E&Y jelentéséről azt mondta, azt "nem létezőnek tekintettem, miután felelősségvállalás nélkül ilyet készíteni lehet, de ennek súlya, értelme nincs".
Az ÁSZ-nak sem stimmelt
Az Állami Számvevőszék 2003 áprilisában készítette el "A Postabank és Takarékpénztár Rt. konszolidációjának ellenőrzéséről" szóló jelentést. A két workout cég, a Reorg és PB Workout Kft. munkáját is áttekintő anyag lényegesen kevésbé részletező, mint a vélt Kehi jelentés, de megállapítja: "a Workout Kft. az alapító okiratban és a társasági szerződésben megfogalmazott alapvető célokat csak részben teljesítette, és eddigi működése során a Bank korábbi veszteségeit nem csökkentette. A Workout Kft. vesztesége miatt a Banknak 2,8 milliárd Ft céltartalékot kellett képeznie, illetve elszámolnia a befektetés után, amely negatívan befolyásolta a Bank eredményét."