Perre mennek a meteorológusok
Az OMSZ februárban fordult a nyilvánossághoz azt sérelmezve, hogy a meteorológus-házaspár megtévesztően használja az Európai Meteorológiai Szolgálat elnevezést, mivel a név a meglévőnél jóval nagyobb szervezeti háttérre utal. A közlemény után Pártai Luciáék - "önkéntes moratóriumot" hirdetve - elálltak a név használatától, amíg nem kezdenek tárgyalásokat az OMSZ-szel a szakma jövőjéről. Pártaiék felvetésére a meteorológiai szolgálat nem válaszolt.
Nem volt értelme
"Gesztusunknak nem volt értelme, így ügyfeleim újra használhatják az Európai Meteorológiai Szolgálat elnevezést" - nyilatkozta Magyar György, aki szerint az OMSZ tisztességtelen piaci magatartást tanúsított a közlemény nyilvánosságra hozatalával. Ezzel "személyiségi jogi sérelem" érte Pártaiékat, megrendelésektől estek el, ezért bírósághoz fordulnak.
"Nem veszekedni akarunk, szabályokat szeretnénk" - nyilatkozta az Indexnek Mersich Iván, az OMSZ elnöke, aki elmondta: a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulnak, amennyiben konkurensük újra Európai Meteorológiai Szolgálatnak nevezi magát.
Sérti a piacot
Az időjárás-előrejelző piacon, amelynek harminc-harmincöt százaléka nem az OMSZ kezében van, a várhatóan ősszel a parlament elé kerülő meteorológiai törvény teremthet rendet. Az állami cég álláspontja szerint azért van szükség a szabályozásra, hogy ne használhassák fel kereskedelmi célra az internetről ingyen letölthető adataikat. A világban többféle szabályozás létezik. Az egyik legszigorúbb a törökországi, ahol állami monopólium az időjárás előrejelzése. Ennek ellenkezőjére ad példát az Egyesült Államok: az ottani országos szolgálat adatait bárki szabadon "viszonthasznosíthatja", azaz ingyen felhasználhatja kereskedelmi célra.
A leendő törvény előterjesztőjével, a Környezetvédelmi Minisztériummal jelenleg kizárólag az OMSZ folytat tárgyalásokat. Magyar György szerint a szakma összes szereplőjének részt kellene vennie a jogszabály előkészítésében, mert, mint mondta, "sérti a piacot az OMSZ kvázi monopolhelyzete".