Petrétei beperli Orbán Viktort

2007.03.02. 15:43
Személyiségi jogi pert indít Petrétei igazságügyi és rendészeti miniszter a Fidesz elnöke ellen. A TASZ tiltakozik a per miatt.

Személyiségi jogi pert indít az igazságügyi és rendészeti miniszter Orbán Viktor ellen - tájékoztatta az MTI-t a tárca sajtóosztálya pénteken.

Alapvető demokratikus értékek megsértésével vádolják Orbánt

A pártelnök a 2006. október 23-ai eseményekkel kapcsolatban a kormányzatot törvénysértéssel és az alapvető demokratikus értékek megsértésével vádolja - emlékeztetett közleményében a minisztérium.

"Orbán Viktor valótlan állításaival a jogállamiság alapvető értékeinek semmibevételét rója fel a kormányzatnak, a tárca szerint. Ez olyan súlyos, a kormány és a rendőrség iránti bizalom megingatására alkalmas vád, amellyel szemben a kormány rendészetért felelős tagja indokoltnak és szükségesnek tartja a jogi úton történő igényérvényesítést" - tartalmazza a közlemény.

A Fidesz elnöke a közelmúltban több ízben hangoztatta, hogy a rendőrség nyilvánvaló politikai utasításra és nyomásra hajtott végre saját polgáraival szemben brutális akciókat 2006. október 23-án, valamint, hogy a kormány uszította a rendőröket békés emberekre - írja a minisztérium.

Hétfőn szólították fel Orbánt a bocsánatkérésre

A tárca még hétfőn szólította fel Orbán Viktort, hogy három napon belül kérjen bocsánatot, amiért azt állította, hogy október 23-án a rendőrség politikai parancsra cselekedett.

Orbán Viktor múlt héten szerdán újságíróknak arról beszélt: amennyiben a rendőrség nem engedi, hogy politikai célokra használják, akkor béke lesz március 15-én. A Fidesz elnöke arra kérdésre, nem tartanak-e attól, hogy március 15-én - amikor a Fidesz is rendezvényt tart - megismétlődnek az október 23-i események, azt mondta: a rendőrségnek távol kell maradnia a politikától; ha a rendőrség nem engedi, hogy felhasználják politikai célokra, akkor béke lesz március 15-én is.

A pártelnök hangsúlyozta: október 23-án is béke és nyugalom lett volna, ha a rendőrség "nyilvánvaló politikai utasításra" nem támadja meg a jogszerűen és békésen összegyűlt megemlékezőket. Orbán Viktor egy nappal később arra szólította fel a kormányt, hogy maradjon távol március 15-től - a Fidesz elnöke a Hír Televíziónak adott interjújában arról is beszélt, hogy a kabinet áll a félelemkeltő akciók mögött.

Orbán fenntartja véleményét

"A kormány maradjon távol, a kormány erőszakszervezetei maradjanak távol tizenötödikétől, szabad március 15-ét akarunk! Mi tudjuk, hogy hogyan kell szépen, békésen és méltóságteljesen ünnepelni. Ezt tettük az elmúlt tizenegynéhány évben egészen addig, amíg a saját politikai céljaira a félelemkeltést nem kezdte el használni a kormányzat" - jelentette ki a pártelnök.

Orbán Viktor kedden bejelentette: nem kér bocsánatot Petrétei József igazságügyi és rendészeti minisztertől. A politikus megismételte korábbi kijelentését: "az a véleményem, hogy Magyarországon 2006. október 23-án a rendőrség politikai nyomásra és utasításra hajtott végre saját polgáraival szemben brutális rendőri akciókat".

Szijjártó Péter pénteken az MTI-nek azt mondta: Orbán Viktor a véleményét változatlan formában fenntartja.

A TASZ tiltakozik

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) tiltakozását fejezi ki amiatt, hogy Petrétei József igazságügy-miniszter polgári peres eljárást indít Orbán Viktor ellen - tájékoztatta a jogvédő szervezet pénteken a távirati irodát.

A TASZ szerint a közintézmények jó hírneve értelmezhetetlen kategória. "A közintézmények jó hírnevét nem a mások véleménynyilvánítási szabadságát perekkel vagy büntetőeljárásokkal korlátozni kívánók védhetik meg, hanem maguk a közintézmények" - fogalmazott a szervezet közleményében, hozzáfűzve, hogy ez nem jogi eljárásokkal, hanem megfelelő, diszkriminációmentes, valamint magas színvonalú szolgáltatások nyújtásával érhető el.

A nyitott társadalom alapfeltétele a közintézmények kritizálhatósága

A közintézmények - a jogalkalmazó szervek, a rendőrség, továbbá a kormány - munkájának kritizálhatósága a nyitott társadalom és a működő demokrácia egyik alapfeltétele - folytatta a TASZ. Hangsúlyozták azt is, hogy a rend őreinek jó hírnevét nem Orbán Viktor nyilatkozata sérti, hanem az a tény, hogy négy hónappal a tavaly őszi események után "sem rendőri vezetők, sem a rendőrség felügyeletével megbízott személyek nem neveztek meg felelősöket, és nem vontak le személyi konzekvenciákat a nyilvánvaló szakmai hibákat, és a dokumentált túlkapásokat illetően".