Ahogy elkezdődött a zászlófelvonás, egyből beindult a Kossuth téren a fütyülés, kiabálás. A tüntetők körülbelül 150-200-an lehetnek. A szokásos jelszavak (pl. Gyurcsány, takarodj!) mellett új elem az: Éljen Horn Gábor! (A népszavazás másnapján egy olyan videót hozott le a Hír tévé, amiben a szabad demokrata politikus Gyurcsány szavazási értékelő beszédét kommentálva arról beszélt, hogy a választók a "picsába" küldték el a miniszterelnököt.)
A Nagy Imre szobránál, a Vértanúk terénél kitettek egy nagy feliratot, amin a következő áll: Fletó: Imre, te mit tennél? Nagy Imre: Megfogadnám Horn Gábor ajánlatát.
Hatvan motoros gyülekezik a Városligetben, a Közlekedési Múzeum mellett, jelentette egy Index-közeli fotós. A motorosok tíz órakor járműre pattantak, de mint kiderült, nem tüntetni indultak, csak "a Velencei tóra, de előbb az Agip-kúthoz".
A vonuló tüntetők elkerülték a Nemzeti Múzeumot, és a Petőfi Sándor utcán vonulnak a Fővám tér felé. A rendőrség ügyeletese elmondta, hogy módosították az eredeti terveket, és a Fővám téren tartanak nagygyűlést, amit a Magyar Rendszerváltók Országos Szövetsége jegyez.
A Kálvin térhez értek a tüntetők, és elkanyarodtak a Fővám térre, a menetet ifj. Hegedűs Lóránt vezeti. A menet eleján molinót visznek, rajta a Hegedűs tavaly október 23-i hírhedt beszédében is elmondott Petőfi-idézettel. "Petőfi üzenete Peresznek: Foglalod a kurvanyádat [helyesen: kurv' anyádat], de nem ám a mi hazánkat" - áll a transzparensen. [Simon Peresz Izrael elnöke.] "Fegyverbe!", Elkúrtad! Feri menj a picsába! - kiabálják. A tüntetők egy része leállt a Kálvin térnél, páran a kordont rángatják. A rendőrök is felsorakoztak. Innen nem messze, a múzeumnál közben elkezdődött a hivatalos ünnepség.
Pár száz ünneplő gyűlt csak össze a Nemzeti Múzeumnál, jelentette helyszíni tudósítónk. Ezt megerősítik a forgalomfigyelő kamerák felvételei is, a képeken szellősen lézengenek az emberek. A pénteki híradójelentések szerint a vidéki szállodák megteltek, a főváros lakói látszólag vidékre távoztak az ünnepen várható rendzavarások miatti félelmükben.
"1848-ban a nemzet megvalósította a szabadság szintézisét, amikor testvériességen és társadalmi igazságosságon alapuló hazát akart - mondta Dávid Ibolya az Isaszegen tartott ünnepi megemlékezésen. - Ma szinte minden nap kiáll elénk valaki, aki azt harsogja, hogy új reformkorban élünk." Felemlegeti a régi nagyokat, de szavai üresen csengenek, mert hiányzik belőle a valódi karakter, a történelemformáló alkat és a nemes politikai szándék.
Dávid Ibolya szerint 1848 tanulsága az, hogy egy kis nemzet is lehet erős, ha tagjai összefognak, de az összefogás csak akkor ér el eredményt, ha az egész nemzetet szolgáló célja van. Az ünnepi beszédet, amelyet két-háromszázan hallgattak, "hazaáruló, tolvaj banda" bekiabálás zavarta meg, de rendőri beavatkozásra nem volt szükség. (MTI)