További Belföld cikkek
-
Izgalmas, világító fényspirál jelent meg az égbolton
- Fegyházbüntetést kapott egy férfi, aki kiskorúakat zaklatott gerincbántalmaik kezelésekor
- Áprilistól felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional
- Emberölés és öngyilkosság történhetett Battonyán
- Karácsony Gergely Ukrajna budapesti nagykövetével találkozott
|

A nemzetközi szervezetek is érdeklődnek a hazai cigányság helyzete után
Hétfőn Orsós Éva, az Európai Roma Jogok Központjának társelnöke, a kisebbségi hivatal volt vezetője Genfbe utazott, hogy ott az ENSZ meghívására emberi jogi szakértők előtt számoljon be a hazai cigányság helyzetéről.
Eközben a Strasbourgban menedéket kérő zámolyi romák ügye akár több hétig is elhúzódhat, a kérelmek elbírálását a francia törvények ugyanis nem kötik határidőhöz. A Strasbourgban tartózkodó roma családok szállását e hét szerdáig foglalta le az ottani önkormányzat. Ha addig nem kapnak választ a kérelmükre, további nyolc napra még ott lakhatnak, és további elhelyezésükről az önkormányzat dönt.
Ózdi küldöttség indul Strasbourgba
Az MTI értesülései szerint szerdán két társával Strasbourgba utazik Kótai Aladár, az Ózdi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, hogy személyes tapasztalatokat szerezzen a már ott tartózkodó zámolyi romacsoport helyzetéről, illetve, hogy az ott látottakról és hallottakról tájékoztassák azokat az ózdi romákat, akik - egyre többen - szintén a kivándorlást fontolgatják. Az ózdi küldöttséget több, a romákat támogató francia segélyszervezet is fogadja.
Sok vagy kevés a hét milliárd forint?
Az igazságügyi tárca nyilatkozata kiemeli, hogy az állami költségvetés az idén mintegy 7,2 milliárd forintot fordít a különböző roma programokra. A múlt héten Orbán Viktor miniszterelnök 4,8 milliárd forintot említett.
Ebben az összegben, amely hatszázezer magyarországi romával számolva fejenként tizenkétezer forintot jelent egy évben, az oktatási programoktól az Országos Cigány Önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzatok támogatásáig minden benne foglaltatik.
Az államtitkár megfogalmazása szerint a cigányok állampolgári jogon további sok-sok milliárd forintnyi támogatást élveznek.
Az Országos Cigány Önkormányzat sajtónyilatkozataiban kijelentette, hogy a valóságban erre a területre egy milliárd forintot sem szánnak, és kedden állásfoglalást tesznek közzé a roma célokra szánt kormány milliárdok felhasználásáról.
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) vezetője a nyilatkozatban említett összeggel kapcsolatban elmondta, hogy ennek a többszörösére lenne szüksége a cigányságnak ahhoz, hogy normális körülmények között élhessen.
Rendszerváltást követelnek cigányügyben
A kormány haideri retorikája, amelyben bűnözőnek, hazáját elárulónak állítja be az áldozatokat, már jól ismert a történelem más eseteiből. Gondoljunk csak a század elején kivándoroltakra, vagy az 56-osokkal kapcsolatos megnyilvánulásokra - mondta el az igazságügyi tárca nyilatkozatával kapcsolatban az Indexnek Horváth Aladár.
A jelenlegi kormány a választásokkor még azt ígérte, hogy szakítani fog az állam szocialista cigánypolitikával, ennek ellenére a mai napig tapasztalható például a túltámogatás vagy az, hogy a romákat bűnözőnek bélyegzik. Így nyugodtan kijelenthetjük, hogy a cigányügyben nem történt meg a rendszerváltás Magyarországon. A kormány hozzáállása gerjeszti az etnikai konfliktusokat, hiszen a bűnbakállítás azt eredményezi, hogy bármilyen sérelmet a cigányságon toroljon meg a társadalom - tette hozzá Horváth.
Az igazságügyi tárca nyilatkozata említést tesz a kormány hosszú távú roma stratégiájáról, amely várhatóan már szeptemberben a kormány előtt lesz. Ezzel kapcsolatban Horváth elmondta, hogy nem hosszú távú stratégiára van szükség, hanem azonnali intézkedésekre, hiszen a romák most éheznek és szenvednek az üldöztetéstől.