Online lehet kritizálni a politikusokat

2008.06.05. 14:35
Kereshető adatbázisban szedte össze a Szociális Innováció Alapítvány az értünkvannak.hu-n mindazt, amire a politikai iránt érdeklődők kíváncsiak lehetnek egy országgyűlési képviselővel vagy más tisztségviselőkkel kapcsolatban. A regisztrált felhasználók kommenteket is fűzhetnek például egy, a plenáris ülésen elhangzott felszólaláshoz. Egyszerűen megtaláljuk a képviselők juttatásait és vagyonnyilatkozatát is, valamint, hogy mi jelent meg róluk a sajtóban.

Értünk vannak címmel indított weboldalt pénteken a Szociális Innováció Alapítvány, ahol politikusok és tisztségviselők tevékenységét lehet nyomon követni. Megnézhetjük rajta az országgyűlési képviselők plenáris üléseken tett felszólalásait, a képviselők indítványait, juttatásaik pontos összegét, megismerhetjük részletesen a különböző bizottságokban zajló vitákat, elérhető a képviselők vagyonnyilatkozata, a regisztrált felhasználók pedig hozzá is szólhatnak az egyes tartalmi egységekhez. Külön rész foglalkozik az Európai Parlamenttel, a magyar képviselők munkájával. Az oldalon a kereshető adatbázis mellett a sajtóból összegyűjtött politikai hírek is szerepelnek.

„Az volt a célunk, hogy független politikai tájékoztatást nyújtsunk mindenkinek, akit érdekel a politika” – mondta el kérdésünkre Fekete Orsolya, a Szociális Innováció Alapítvány munkatársa. „Azt szeretnénk elérni, hogy a rendszeres felhasználók egy választási kampány után ne a fogpasztareklámok alapján szavazzanak, hanem felelős, megalapozott döntést hozzanak, amihez ismerni kell pontosan a politikusok munkáját.”

A weboldal ötletét egy Nagy-Britanniában már működő hasonló weboldal adta, a tartalmi részt azonban a képviseleti rendszerek eltérése miatt át kellett dolgozni. Mezei Áron, a weboldalt fejlesztő DSRDR Kft. informatikusa elmondta, hogy a tartalmi egységekhez a regisztrált felhasználók hozzászólhatnak, és bár a kommenteket moderálják, összességében az a cél, hogy a közösségen belül önszabályozó rendszer alakuljon ki érdemi hozzászólásokkal és érdemi vitákkal.

Fekete Orsolya kitért arra is, hogy a fejlesztés eddig összesen 3 millió forintba került, amiből 1,2 millió forintot a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, a fennmaradó részt pedig a Nemzeti Civil Alapprogram Nemzetközi Kollégiuma biztosított számukra. A november óta tartó fejlesztés még nem zárult le, tervezik, hogy nyitottá teszik az adatokat, amivel elérhető, hogy a további fejlesztések közösségi alapon is folytatódjanak. Az elérhető információkat is szeretnék bővíteni, így például külön egység foglalkozna a választásokkal, a bizottsági anyagokkal, hozzáférhetővé válnának az EP-ben készülő jegyzőkönyvek, tervezik továbbá online fogadóórák megtartását is, a fejlesztés üteme a további források függvénye.

A kereshető adatbázis alapját a parlament.hu szolgáltatta, az adatok egy része ugyanis eddig is elérhető volt az Országgyűlés hivatalos weboldalán, az értünkvannak.hu felülete azonban barátságosabb, keresője egyszerűbben használható, így a várakozások szerint ezt nem kizárólag újságírók és politikai elemzők fogják használni.