Egyelőre Kóka a frakcióvezető

2008.06.25. 15:43
Bár formális szavazás valóban nem zajlott Kóka János frakcióvezetői posztjáról, ám elsősorban a "Vének tanácsa", vagyis Kuncze Gábor, Pető Iván és Magyar Bálint érvelt Kóka maradása mellett, sokan a fejét követelték, de patthelyzet alakult ki, így az elkisgazdásodás elkerüléséért nem volt formális szavazás. Elvileg Kóka frakcióvezetői mandátuma december 5-éig tart.

Kóka János SZDSZ-frakcióvezető, a párt képviselőcsoportjának ülése után azt állította senki nem indítványozta a mandátumának megszüntetését. Az MTI tudósítása szerint azt mondta: a frakcióülésen ő maga tette fel a kérdést, van-e ilyen indítvány, de miután ilyen nem hangzott el, a témát levették a napirendről, és személyi kérdésekről nem kívánnak beszélni a jövőben. Ez azonban, forrásaink szerint nem pontosan fedi a valóságot. "Ahogy Gyurcsány a kampányban, úgy János a sajtótájékoztatón nem bontotta ki az igazságot" - utalt a miniszterelnök klasszikusára egy forrásunk.

A tanácskozáson ugyanis sokan felvetették, hogy Kókának mennie kéne a képviselőcsoport éléről. Arra a szokásjogra hivatkoztak sokan, hogy vagy a pártelnök a frakcióvezető, vagy az általa kijelölt személy, akivel jól tud együtt dolgozni. Kóka viszont azt állította, nincsen ilyen szokásjog, mivel 12 éven át nem a pártelnök volt a képviselőcsoport irányítója.

Forrásaink ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy amikor nem a pártelnök töltötte be a frakcióvezetői posztot, akkor az elnök által kijelölt személy volt a frakcióvezető. Ilyen volt például, amikor a nem frakciótag Demszky Gábor lett az SZDSZ elnöke, akkor Szent-Iványi István irányította a képviselőcsoportot. Többen azt is felvetették, Kókának már csak pártja érdekében is háttérbe kellene vonulnia, mert a legnépszerűtlenebb magyar politikus és makacsságával az SZDSZ-nek árt.

A "Vének tanácsa", vagyis Kuncze Gábor, Magyar Bálint és Pető Iván egyértelműen Kóka maradása mellett foglalt állást. Bár korábban felvetődött, hogy Kóka bizalmi szavazást kér maga ellen, ez elmaradt.

Kemény vitát folytattak a képviselők, de patthelyzet alakult ki, így az elkisgazdásodás elkerülése érdekében tartózkodtak a formális szavazástól. Kóka sajtótájékoztatóján csak arról tett említést, hogy néhány frakciótag bírálta Demszky Gábort azon nyilatkozata miatt, miszerint Kókának hátrébb kellene húzódnia, ugyanakkor arról nem tett említést, hogy őt is érte bírálat, amiért két kézzel kapaszkodik a frakcióvezetői székbe, miközben az elnökválasztáson alulmaradt.

A frakcióülésen - melyről hiányzott Eörsi Mátyás, Horn Gábor, Világosi Gábor, Molnár Lajos, Sándor Klára - tehát nem szavaztak Kóka posztjáról, a frakcióvezető se vetette fel a bizalmi szavazás szükségességét és Kóka azon felvetésére, bárki is felveti-e a bizalmi kérdést, nem volt jelentkező, a politikus ezután javasolta az ügy lezárását. Az ügyvivői testület keddi ülésén nem volt olyan frakciótag, akik Kókát marasztalta volna a poszton, a formális szavazás azonban ott is elmaradt. Az egyik interpretáció szerint azért, mert nem akarták a testület előtt megalázni a volt pártelnököt.

Kóka azt állította, lezárultak a személyi kérdések és december 5-éig változatlan marad a frakció vezetése, azaz a szintén a váltást szorgalmazó Gusztos Péter helyettessel együtt évvégéig maradnak. A nyári szünetben jó eséllyel nem lesz frakcióülés, így Kóka János pár hónapot mindenképp nyerhetett a posztján, de hogy az ügy a mostani nappal nincs lezárva, azt több politikus is határozottan állította.

Kóka a meglévő konfliktust azzal próbálta bagatellizálni, hogy kijelentette: a pártban nincs kettős hatalom, a párt vezetőjét Fodor Gábornak hívják, és ezt mindenki elfogadja.

Úgy tudjuk, Fodor Gábor és Kóka János kedden abban egyezett meg, hogy amíg ők nem állapodnak a volt pártelnök szerepéről, addig nem tekinthető lezártnak a frakcióvezetői poszt ügye sem. A két politikus egyeztetései a nyári szünetben is folytatódnak.