Regionális egészségbiztosítókat akar az MSZP

2008.06.20. 12:03
Állami kézben marad az egészségbiztosító, amelyet regionális alapon szerveznének meg, tartalmazza a szocialisták hamarosan elkészülő egészségügyi programja. A program ösztönözné a kiegészítő biztosításokat is, különösen az időskori ápolás finanszírozására. Az MSZP a háziorvosok jutalmazásával, nyereményjátékokkal, kedvezményekkel ösztönözné a szűrővizsgálatokat. Az eddig elért eredményekből nem akarunk semmit visszavonni, szögezte le az Index kérdésére Kökény Mihály, az MSZP egészségpolitikusa.

Körvonalazódnak a szocialisták tervei az egészségügy további átalakítására. A kisebbségi kormány június 30-án mutatja be programját.

Az egészségügyben a szocialisták által már régóta hangoztatott elvek lesznek a mérvadók: stabilitás, párbeszéd, kiszámíthatóság, mondta az Index kérdésére Kökény Mihály, az országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. Nagyobb változás három területen várható: a biztosítási rendszerben, a szolgáltatói oldalon (kórházak, háziorvosok, szakrendelők), és a népegészségügyi programokban.

A kötelező egészségbiztosítás állami monopólium marad, szögezte le Kökény Mihály. A szocialisták elképzelései szerint azonban a jelenlegi pénzosztó, jogalkalmazó szerv helyett a kórházak gazdálkodását és az ellátás minőségét kontrolláló szervezetté alakítanák az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat.

Új elem, hogy az egészségbiztosító működését regionális alapon szerveznék meg, hiszen ma már az ÁNTSZ-ek így működnek. A regionális OEP-eknek lehetősége lesz arra, hogy ha egy kórházban bizonyos ellátások nem megfelelő minőségben vagy hatékonysággal működnek, akkor azokat megszüntessék és áttelepítsék máshova.

A szocialisták emellett erősítenék a kiegészítő biztosításokat. Ma már mintegy 1,5 millió munkavállalónak van olyan biztosítása, amely kedvezményes szűrésekre, fogászatra, gyógyüdülésekre, gyógyszervásárlásra, rekreációra ad lehetőséget.

Az MSZP-s egészségpolitikusok azon gondolkoznak, hogyan lehetne ebbe a körbe beépíteni az időskori ápolásbiztosítást. Évről évre több ugyanis a hosszú ápolásra szoruló idős beteg. Ellátásuk javítását az egészségbiztosítási alapban meglévő forrásokból nem lehet fejleszteni. Az idős, krónikus betegek ellátása nem csak kórházi gondozást jelent, fejlesztésre szorul az otthonápolási hálózat is.

Bár a szocialisták nem változtatnák meg a 2007 elején sok vitát kiváltó új kórházi struktúrát, néhány, ésszerű változtatást terveznek. Pontosan definiálnák a törvényben azt, mi számít súlyponti kórháznak és ehhez milyen feltételeket kell teljesíteni.

Bebizonyosodott az is, hogy a 2006-ban hozott kórháztörvény túl sok rehabilitációs kapacitást határozott meg. A gyakorlatban azonban erre nincs ekkora igény, illetve megfelelő szakorvos és eszköz sem, közben viszont az intenzív ellátásban hiányok mutatkoznak. Tovább folytatódna emellett az a program, amely fejlesztené a szakrendelőket és az egynapos sebészeteket.

Kétségtelen, hogy az elmúlt két évben a népegészségügyi programok háttérbe szorultak. A szocialisták programja szerint ezeket különböző eszközökkel ösztönöznék. Általános elv, hogy a szűrővizsgálatok akkor hatékonyak, ha a megcélzott csoport 60-70 százalékát elérik.

A háziorvosok ezért pénzt kapnának, ha betegeiknél elvégzik a szükséges szűrővizsgálatokat. Felmerült például az is, hogy a méhnyakrák-szűrések hatékonyabbak lennének, ha a mintákat nemcsak az orvosok, hanem a szakképzett asszisztensek is levehetnék – ezt más országokban már alkalmazzák.

Gondolkoznak azon is, hogy más esetekben nyereményjátékokkal, iskolai programokkal, a vállalkozók, munkaadók bevonásával is segítenék a betegségek megelőzését és korai felismerését.

A fenti elképzelések nem igényelnek jelentős törvénymódosításokat, ezért ősszel várhatóan egy törvényben terjesztik be ezeket az országgyűlés elé.

Nem akarunk visszavonni semmit az eddig elért eredményekből, hangsúlyozta Kökény Mihály. Fontos, hogy működik az Egészségbiztosítási Felügyelet, folytatódik a fekvő- és járóbetegellátás fejlesztése, a kamarai tagság továbbra is önkéntes marad és kitartunk a gyógyszerpiac szabályozása mellett is, sorolta a politikus.

Utóbbit két pontban kaszálta el szerdán az Alkotmánybíróság, de őszre várhatóan benyújtják ezek módosítását, így a gyógyszertóknak- és forgalmazóknak később is kell regisztrációs díjat fizetniük az orvoslátogatók tevékenysége után. Ez több milliárd forintos bevételt jelent az egészségkasszának.