További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Medián: még nagyobb
A Medián közvélemény-kutató a HVG legfrissebb számában közzétett listáján ugyanakkor a biztos pártválasztók között öt százalékpontról tizennégyre nőtt a Fidesz előnye.
Hónapok óta megfigyelhető az a jellegzetesség, hogy a választásra jogosultak körében a Fidesz százalékpontokban kifejezhető előnye majdnem azonos az aktív választók körében regisztrált eltéréssel. Ez úgy lehetséges, hogy a szocialisták részvételi hajlandósága a választásokon szinte mindig magasabb, mint a fiatal demokratáké. Így van ez ebben a hónapban is: az MSZP-sek 77, a fideszesek 71 százaléka mondja magát egy mostani választás biztos résztvevőjének.
Sok a bizonytalan
Az európai parlamenti választások időszakában nemcsak az egyes pártokhoz kötődő szavazók értékelődnek fel, hanem a politikától távolabb lévők is. Ez, a választópolgárok csaknem négytizedére kiterjedő réteg három különböző csoportra osztható fel. A pártok között keresgélők, a választásukban bizonytalanok adják a legnagyobb hányadot: 18 százaléknyian vannak. Alig mutatható ki társadalmi karakterük, arányuk minden rétegben eléri a 15 százalékot, de sehol nem több 21 százaléknál.
A bizonytalanok nagyjából fele biztosra ígéri részvételét, azaz egy kilencszázalékos, 700 ezres tömeg adhatja a választáson induló politikai erők tényleges tartalékát. Nem könnyíti meg a pártok dolgát, hogy ők is heterogén csoportot alkotnak, de valamivel nagyobb eséllyel találnak ilyen választókat, aktív bizonytalanokat kis településeken, mint Budapesten, illetve alacsonyabb képzettségűek között, mint más rétegekben.
Rejtőzködők
A titkolózók hétszázaléknyi csoportja is sokféle választót magában foglal, de a pártszimpátia elrejtése az átlagosnál gyakrabban fordul elő Budapesten és az értelmiségiek körében.
A politikailag passzívak jelenleg 11 százalékot tesznek ki, s jól megrajzolható az ilyen választók karaktere. Többnyire idősek, szakképzetlenek és falvakban élnek.