Tiszalök nem mondott nemet a börtönre
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
Szolgáltatási díjat fizetnek
A létesítmény magántőke bevonásával épül fel 2007. július 1-re az angolszász országokban Public Private Partnershipnek (ppp) nevezett rendszer keretében, ami a közszféra és a magánszektor együttműködése a közcélú infrastruktúra fejlesztésében. A nyertes befektetőnek a büntetés-végrehajtás évente 1,91 milliárd forint szolgáltatási díjat fizet vissza 15 éven át. A tiszalöki börtönnek 280 hivatásos alkalmazottja lesz, további 70-100 ember működhet közre az intézet szolgáltatási feladatainak ellátásában.
A miniszter szerint a magyar büntetés-végrehajtási intézetek jelenleg túlzsúfoltak, 130-150 százalékos a telítettségük, ezért szükségessé vált két új létesítmény építése. Tiszalök mellett a másik börtön Szombathelyen épül fel.
Jól megközelíthető lesz
Petrétei József a szabolcsi helyszín kiválasztásával kapcsolatban hangsúlyozta: fontos szempont volt, hogy a tiszalöki önkormányzat térítésmentesen ajánlotta fel az építési telket, illetve az új börtön jól megközelíthető lesz majd a térségben épülő M3-as autópályán.
A beruházás lebonyolítói közbeszerzési pályázatát a Főber Rt. nyerte, a társasággal október 8-án már alá is írták a szerződést. A további szervezési munkát a cég látja el, jelenleg a tenderkiírási feladatokat végzi.
Kovács Gábor önkormányzati vezető az építkezéssel kapcsolatban elmondta: a lakosság támogatta a beruházás megvalósítását, a tiszalökiek a mintegy 20 százalékos arányú munkanélküliség csökkentését várják a létesítmény működésétől.
Tiszaújvárosban nemmel szavaztak
Az Igazságügyi Minisztérium több helyszínt is megvizsgált a döntés előtt. Tiszaújvárosban például népszavazást is tartottak arról, hogy a város ipari parkjának területén épüljön börtön. A részvételi arány ugyan nem érte el az érvényességhez szükséges ötven százalékos küszöböt, de mivel a szavazók nyolcvan százaléka nemet mondott, ezért az önkormányzat elállt a beruházás támogatásától.
Magyarországot emberjogi szervezetek és európai intézmények folyamatosan bírálják a rossz börtönviszonyai miatt. Az Európai Bizottság egyik EU-csatlakozás előtti jelentése például megállapítja, hogy a "börtönök túlzsúfoltsága növekvő problémát jelent, amely orvosolandó". Ezen az állapoton szakjogászok szerint nemcsak börtönépítéssel, hanem a túlzottan börtönbüntetés-központú jogi gyakorlattal való szakítással is lehetne.