Az MTV székházánál történtekért inkább a kormányoldalt teszik felelőssé az emberek - derül ki a Szonda Ipsos felméréséből.
Egy olvasónk tudósítása szerint a pécsi Egyetemi Hallgatói Önkormányzat tandíjellenes tüntetésének végével igazi jobboldali dzsembori kezdődött a pécsi Széchenyi téren. A hallgatói megmozdulást követően kb. 10-15 fő elszórtan, majd együttesen kiabálta; irány a Széchenyi tér! A 19 órakor kezdődő spontán tüntetéshez a hallgatók egyötöde csatlakozott. Egy rendőr kérdésünkre elmondta, jelenleg körülbelül 1000-1500 fő hallgatja a szónokokat.
Kezdetben hangosbeszélő szólt, mostanra gondoskodtak rendes hangosításról.
Kaposvár főterén este 6 órától gyülekeztek a miniszterelnök lemondását követelő demonstrálók. Tucatnyi nemzetiszínű zászlót és olyan szövegű transzparenseket vittek magukkal, mint például "takarodjatok", illetve "aki hazudik, az csal, aki hazudik, az lop, hazudni, csalni csúnya dolog".
A Kossuth-szobornál összegyűlt tömegnek kaposvári színészek olvastak fel verseket, illetve Wass Alberttől idéztek, majd a hallgatóság soraiból önkéntesek mondták el a megafonba véleményüket a jelenlegi kormányról, amely úgy összegezhető: "tönkretették az országot, hazudtak, és el lehet menni".
Rendbontásra nem került sor a demonstráción, amelyet előzőleg a Kapos Televízió honlapján hirdettek meg.
Véget ért az MSZP frakcióülése a Fehér Házban, a testület bizalmat szavazott az eddigi politika folytatásának és Gyurcsány Ferencnek - jelentette tudósítónk.
Gyurcsány szerint a szocialista frakció „egymás iránt bizalmat tápláló emberek sokaságát” jelent, s ezt a bizalmat egy tisztázatlan módon a nyilvánosság elé került belső hangfelvétel sem ingathatja meg. A kormányfő azt is kifejtette: azt szeretné, hogy a politika arról szóljon, folytathatók–e a reformok.
A frakció egyhangúlag fogadta el azt az állásfoglalást, amely támogatja a kormány eddigi politikáját és a reformok folytatását.
Tudósítónk, aki tegnap éjszaka a Kossuth téren volt, most ismét elment megnézni a tömeget. "Ha tegnap háromezren lehettek, ma legelább kétszer annyian vannak" - közölte.
A Kossuth téren már nem jár a villamos, embetek állnak a síneken, a földművelési minisztérium és a Néprajzi Múzeum épülete előtt is.
A tér közepén álló parkoló tegnap még le volt zárva, ma itt is emberek állnak.
A Kossuth térre autóval nem lehet behajtani.
Mintegy háromszázan tüntettek Nyíregyházán a polgármesteri hivatal előtti téren hétfő este, a demonstrálók a Gyurcsány-kormány távozását követelték.
A nyírségi nagyváros Kossuth terén nemzeti színű lobogókkal, '56-os lyukas zászlókkal, illetve árpádsávos és Nagy-Magyarország rajzolatával ellátott piros-fehér-zöld zászlóval vonultak a városháza elé a tiltakozók. A tüntetők Gyurcsány Ferenc távozásást sürgették és Csabai Lászlónét, Nyíregyháza polgármesterét is tisztségének átadására szólította fel egy transzparens.
A demonstrálókat mintegy hatszáz érdeklődő is körülvette, s közülük többen szintén nemzeti lobogót tartottak a kezükben, de nem csatlakoztak a tüntetőkhöz. A tüntetők szerint a nyíregyházi demonstráció "spontán módon" jött létre, igaz, többen megjegyezték az MTI munkatársának, hogy az egyik helyi kereskedelmi rádióban egész nap "bemondták" a tiltakozó akció megtartását, erre jelentek meg a téren.
A hírek szerint Orbán Viktor megszakítva brüsszeli programját, még ma visszatér Magyarországra. Az Index riportere többet akart tudni, ezért sms-ben négy fideszes informátorának tette fel a következő kérdést: hova és mikor érkezik Orbán Viktor? A válaszok a következők voltak:
- Nem tudom
- Ich weiss nicht
- Már otthon van
- Este és haza. Holnap reggeltől dolgozik
Gyurcsány Ferenc és kormánya lemondását követelte mintegy ezerötszáz-kétezer ember hétfőn Székesfehérváron. A Városház-téren tartott - spontán sms-üzenetlánccal összehívott - demonstráción civil szervezetek és a tüntetők soraiból a mikrofonhoz lépett alkalmi szónokok követelték a kormányfő és a kabinet lemondását. Néhányan nemzeti színű és Árpád-sávos zászlót lobogtattak, mások Gyurcsány Ferenc lemondását követelő táblákkal vonultak.
"Húzzanak el!" - skandálta hosszan a tömeg, elhangzott néhány "Hazaárulók!" közbekiáltás is, s hangos tetszésnyilvánítással fogadták az egyik szónoknak azt a megjegyzését, miszerint az országnak nem Új Magyarország program, hanem új kormány kell.
A demonstráció résztvevői kinyilvánították: minden este összegyűlnek a Városház-téren, mindaddig, amíg nem távozik Gyurcsány Ferenc és kormánya.
Garantálom, hogy szombaton megkezdődik a rendszerváltás - mondta a téren Kerényi Imre rendező, a polgári körök rendezvényeinek egyik állandó szervezője. Kerényi a Fidesz hétvégi nagygyűlésére utalt. A rendező éljenezte a szolid forradalmat, s hozzátette: ez a pár nap arról szól, hogy "a nép hatalmát intézményesíteni kell".
Beszédében úgy fogalmazott: kialakult a kettős hatalom ma Magyarországon, az egyik hatalmat "Gyurcsány Ferenc és klánja" birtokolja, de a másik hatalom birtokosa egyedül a nép lehet. Kerényi Imre beszédét vastaps zárta, és a tömeg azt skandálta, hogy "vesszen Gyurcsány".
A Kossuth téren álló traktor elindult az Alkotmány utcán a Köztársaság tér felé. A traktort többszáz ember követi és azt kiabálják, "Ébredj Budapest!".
Tudósítónk megkérdezte a járművet követő embereket, hogy miért mennek a térre (ahol az MSZP székháza áll), valaki azt válaszolta: Felgyújtani.
Gyertyagyújtással, a Himnusz, a Szózat és a székely himnusz eléneklésével demonstráltak hétfőn este több mint négyszázan Szombathely főterén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök előző nap nyilvánosságra került beszédének tartalma és hangneme miatt.
A demonstrálók kifejezték egyetértésüket a budapesti Kossuth téren tüntetőkkel, majd megegyeztek abban, hogy másnap ismét hasonló keretek között folytatják a demonstrációt. Az MTI értesülése szerint Körmenden este hasonló demonstrációt tartanak az MSZP helyi székháza előtt.
A menet, amely az eddigi hírek szerint a Köztársaság téri MSZP-székház felé indult, a Nyugati pályaudvarnál a Szent Istvén körútra kanyarodott és a Margit híd felé tart. Tudósítónnk szerint elképzelhető, hogy a Fehér Ház a célpont.
A Nagykörúton áll a forgalom, riporterünk történelmi pillanat szemtanúja volt: egy Combino villamos nem üzemzavar miatt állt le, hanem azért, mert a tüntetők miatt nem tudott továbbhaladni.
Csurka István beszéde végén a tömegből többen sörösüveggel dobálták meg a rendőröket, és újból görögtüzet hajítottak a védőpajzzsal, valamint rohamsisakkal felszerelt rendőrök sorfala közé.
A rendőrök szemmel láthatóan higgadtan tűrik a provokációt. Eddig két embert vezettek el, akik az általuk felállított kordonon átmásztak; őket a rendőrök előállították. Egyikük a zászlójával egy, a sorfalban álló rendőrre támadt, ezért hivatalos személy elleni erőszak miatt büntetőeljárást indítanak ellene - mondta el az MTI-nek Schőn Péter, a BRFK szóvivője.
Kecskeméten egy randalírozó csoport tojással dobálta meg az MSZP Kőhíd utcai irodáját hétfőn este - közölte Brúszel László, a szocialisták városi elnöke az MTI-vel. Az MSZP irodájának helyt adó ház lakói kihívták a rendőrséget, de amire azok kiértek, a randalírozó csoport elment - mondta a helyi pártelnök hétfőn késő este. Brúszel László hozzátette: kedden a párt feljelentést tesz a rendőrségen a garázdálkodó csoport ellen.
Mintegy 50 ember kezdett néma demonstrációt hétfőn Kecskemét főterén, a városháza előtt. A spontán szerveződött tiltakozásra összegyűlt tömeg fél óra alatt 150-200 fősre növekedett.
A Kossuth térről sokan elindultak a Magyar Televízió közelben lévő épületéhez. Toroczkai László a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetője korábban be akarta olvastatni követelésüket a televízióban és kifogásolta, hogy a híradások alulbecsülik a tüntetők létszámát.
Az MTV nem tett eleget a kérésnek, ezt Toroczkai László a Kossuth téren mondta el a tömegnek, amely hangos fújolással fejezte ki véleményét. Toroczkai ezek után felszólította az embereket arra, hogy vonuljanak a televízióhoz, s a tömeg egy része elindult - jelentette az Index tudósítója.