Kóka és Fodor csak a 10 százalékban ért egyet
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
Cool liberális párt
Hogyan akarja megnyerni a fiatalabb korosztályt?
FG: „Az Új Generációnak fontos szerepet szánok politikailag és anyagilag is. Szeretném elérni, hogy legyen politikai színterük, és legyen lehetőségük a tehetséges fiatal politikusoknak, hogy megmutassák oroszlánkörmeiket az SZDSZ-ben. Azoknak a témáknak az aktualitásaiba vonnám be őket, melyek a legközelebb állnak hozzájuk, így például a környezetvédelem.”
KJ: „Óriási potenciált látok a fiatalok körében a liberális értékek népszerűsítésére, nekik vagy karrierutat kell mutatnunk, hogy elkötelezettek legyenek, vagy hangulatilag kell egy cool liberális pártot csinálnunk. Sokféle programot szeretnék indítani a fiatalok beemelésére, amire van is lehetőségünk, hiszen a párt meghatározó fiatal politikusai, akik már letettek valamit az asztalra, ott állnak, és szívesen csatlakoznának ehhez a csapathoz.”
A küldöttgyűlésen 850 küldött vesz részt. Hányat ismer közülük személyesen?
FG: „Nagyon sok SZDSZ-tagot ismerek személyesen, a küldöttek legalább felét név szerint is, ez biztosan számít valamit. Ez azt mutatja, hogy régóta meglévő helyismeretem van a politikában és az SZDSZ-ben is.”
KJ: „Nagyon nehéz pontosan megmondani, hány emberrel találkoztam már, de azt hiszem, a kampányban legalább a harmadukkal sikerült személyesen is szót váltanom.”
Szuper a hangulat
Hogy érzi, milyen hangulatú a kampány?
FG: „A mi kampányunk remek hangulatú [nevet], de Jánossal is jó a kapcsolatunk, vannak néha súrlódásuk, de harag vagy megbántottság nincsen, és ez lényeges dolog. Összességében rendben van mindkettőnk kampánya. ”
KJ: „Nagyon jó hangulatú, és nagyon sokat segít az SZDSZ-nek. A rendszerváltás óta példátlan, hogy egy pártban ennyire világos és kiegyensúlyozott verseny legyen, hogy összecsapjanak a programok, és erről a média be is számoljon. Ez használ a pártnak.” [Megcsörren a telefonja, kinyomja.]
Arra alá, Baranyába
Mit gondol a Baranya megyei tagtoborzásról szóló hírekről?
FG: „Szerintem elég egyértelmű és nyilvánvaló, hogy sajátos tagszervezés történt, ami nem helyes. Nagyon rossz véleménnyel vagyok erről. Azóta a tagszervezést végző polgármester ki is lépett az SZDSZ-ből, úgyhogy itt biztos valami nem stimmel, de erre a küldöttgyűlés után kell visszatérni, és kivizsgálni. Még a pécsiek közt is vita van az utóbbi időben történt változásokról, az ot-ülésen ki is osztottak tájékoztató anyagokat a pécsi szervezet tagjai.”
KJ: „Három okból lett rosszkedvem tőle. Az egyik, hogy a tagtoborzáskor az etikai normákat be kell tartani, és ha ez nem így történt, márpedig felmerült a gyanú, az megengedhetetlen. Megengedhetetlen az is, hogy olyan képviselőink reprezentálják az SZDSZ-t, akik nem feddhetetlenek. Drávapiski polgármesterének múltjára hamarabb kellett volna fényt deríteni, nem is szabadott volna elindulnia polgármesterjelöltként. A harmadik pedig, hogy ezt valakik feltétlenül a médiában akarták visszaolvasni. Ezeket a párton belül kell lerendezni, hiszen ez árt az SZDSZ-nek.” [Ismét megcsörren a telefonja.]
Tíz, tíz, tiszta víz
Becslése szerint 2010-re hány százalékot tud elérni az SZDSZ?
FG: „2010-re a célkitűzés szerint az SZDSZ-nek országosan tíz százalékot kéne elérnie, Budapesten az eredményeink ennél jobbak szoktak lenni, vidéken gyengébbek. Szeretném, ha ez kiegyenlítettebb lenne, de nem úgy hogy Budapest csökkenne, hanem a vidék jönne följebb. Jó lenne, ha nem lenne olyan megye, ahol öt százalék alatt teljesít az SZDSZ, ami jelenleg a megyék túlnyomó részére igaz. Legalább két százalékkal fölé kell mennünk.”
KJ: „Nagyon nehéz ezt előre jelezni, de bízom benne, hogy növelni tudjuk majd a támogatottságot, és tíz százalék körüli eredményt érünk el. A legtöbb kritika a szervezettségünket éri, és ha ez igaz, akkor jó hír, mert azt két-három év alatt rendbe lehet kapni.”
Visszajelzés
A sajtótájékoztatók után Győrben is, Kaposváron is megkezdődtek a bővített választmányi ülések, ezek azonban nem sajtónyilvános események. Kaposváron így el is búcsúztunk Kóka Jánostól, aki vendéglátóival átment a Kaposvári Egyetemre. Fodor Gábort viszont megvártuk, hiszen még előttünk állt a hazautazás.
„Elégedett vagyok, nagyon kedvesek voltak az emberek – mesélte Fodor Gábor útközben hazafelé. – Volt visszajelzés a beszélgetés alatt, és ez nekem nagyon fontos, hogy mit látok, mikor a szemükbe nézek, hogy érdekli őket és figyelnek, ez erősít engem is.”