További Belföld cikkek
- „A gyermek nem üzenőfal, és postásnak se használjuk”
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
Bevallása szerint szegény
Torgyán József A kisgazda pártelnök és fia családi fészke mintegy 300-400 millió forintot is érhet |
A vagyonnyilatkozati eljárás
A Magyar Hírlapnak adott nyilatkozatában Isépy Tamás a mentelmi bizottság elnöke szerint az országgyűlési ciklus kezdetén és végén kell a képviselőknek vagyonnyilatkozatot tenniük. A vagyonnyilatkozattal és az összeférhetetlenségi eljárással kapcsolatos szabályozás hézagos, sok esetben ellentmondó, és éppen ezért az ebből eredő szabálytalanságoknak a jogkövetkezményei is ködösek - véli Isépy. A dokumentumhoz nemcsak saját, hanem házas- vagy élettársának és gyermekének nyilatkozatát is csatolni kell. A vagyonnyilatkozatnak a hozzátartozókra kiterjedő része titkos, csak a mentelmi bizottság tagjai tekinthetnek bele összeférhetetlenségi eljárás során. A kivonatos, kevesebb adatot tartalmazó fejezetet hozzák nyilvánosságra, ezért csak ennek a résznek a hibái, tévedései kifogásolhatók.
A képviselő szerint, ha a dokumentumban téves adatok szerepelnek, akkor egy képviselő bejelentésére az érintettet eljárás során felszólíthatják, hogy korrigálja a rossz adatokat. Ha erre nem hajlandó, akkor tovább folytatódik az eljárás, amelynek végén tájékoztatják az Országgyűlés elnökét.
,,Nem szokás zsebekben kutatni" - véli Torgyán
Torgyán József szombaton több lapban is megvédte saját magát. A Magyar Nemzetnek adott interjúban Torgyán szerint egyértelmű, hogy az MSZP, illetve az SZDSZ állhat a támadások hátterében, mivel elsődleges céljuk a koalíció szétzilálása a 2002-es választások előtt. A szabad demokraták rájöttek arra, hogy nem követhetik az eddig folytatott politikájukat, mert azzal nem érnék el az ötszázalékos parlamenti küszöböt. Ezért most jobbra próbálnak fordulni, és el akarják foglalni a jobbközépen a kisgazdapárt helyét.
A Népszabadság szerint a miniszter pénteken kijelentette: ,,Ha ma Magyarországon az a Torgyán József, aki közel 35 évig volt ügyvéd, s legalább tíz éve vezető politikus, s a felesége, aki közkedvelt primadonna volt, nem cserélhetné ki 68 éves korában a lakását egy családi házra, az képtelenség lenne".
A Magyar Hírlapban megjelentek szerint a miniszter azt nyilatkozta: ,,- A nyugati demokráciákban nem illő érdeklődni fizetések után, és nem szokás zsebekben kutatni". Arra a kérdésre, hogy a miniszter 1998-as vagyonbevallásában miért csak egy 82 négyzetméteres lakás egyhatoda szerepelt, a Cseh Mária nevére bejegyzett villa pedig óvatos becslések szerint is legalább százmillió forintot ér, Torgyán közölte: soha nem állította, hogy egy 82 négyzetméteres lakás egyhatoda lenne a tulajdona.
Torgyán rablóktól való félelmében állított valótlanokat vagyonnyilatkozatában
,,A vagyonnyilatkozatokat illetően az a valóságos helyzet, hogy egyes betörőcsoportok vagy robbantó csoportok innen szereztek olyan információkat, amelyeket én nem tartok kívánatosnak. Nem tudom, hogy mennyiben szeretnék önök segíteni a rablócsoportok működését vagy a robbantó csoportok működését. Mert akkor lenne célszerű, hogy én a saját helyzetemről a nyilvánosság előtt anyagiakat illetően pontos tájékoztatást adjak. Nyilvánvalóan akkor önök adnak egy címet, egy vagyonleltárt, hogy íme kedves betörő urak vagy robbantó urak, itt van Torgyán József, itt ezt lehet rabolni, tessék menni. Én ehhez nem nyújtok segédkezet."
Torgyán József négy évvel ezelőtt a Parlamentben, amikor kiderült, hogy Horn Gyula házat építtet családjának, kérdést intézett az akkori kormányfőhöz: "A kis emberek, vagy a nagy villák barátja-e miniszter úr?" címmel. Később azt mondta, hogy az országgyűlésnek ki kell vizsgálnia Horn Gyula vagyongyarapodását. A miniszter RTL KLub híradójának adott nyilatkozata szerint a két építkezést nem lehet összehasonlítani.