'Büntetlenül nem hibázhat az orvos'
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Ápolókat és beteghordót küldtek el
Július 3-án két szegedi beteg komputertomográfos (CT) vizsgálatot kért az ügyeletes orvos, de a Jackson típusú epilepsziás rohammal kórházba szállított Kovács Bélának rendelt vizsgálatra a fejfájás és kiszáradás miatt beszállított Berkó Vincét vitték el. Kovácson, tévedésből, még aznap sürgősségi műtétet hajtottak végre. Az idős férfi a műtét után néhány nappal életét vesztette, Berkó az elmaradt kezelés miatt még mindig kórházban van.
A városi kórházban folytatott és hétvégén nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint három ápoló, egy beteghordó és az ügyeletes orvos hibázott. Két ápolót és a beteghordót elbocsátották állásukból.
Büntetlenül nem hibázhatnak
Simon Tamás szerint marad még elég fórum az ügyeletes orvos megbüntetésére. Tart még a büntetőeljárás, amelynek lezárulása után a Magyar Orvosi Kamara is vizsgálatot indít. Ez évekig is eltarthat. Az ügyvéd nem tartja abszurdnak, hogy a hibázó orvost azért nem tudták megbüntetni, mert bt-n keresztül látta el az ügyeletet. "A legtöbb kórházban anyagi okok miatt az ügyeletet vállalkozásban viszik az orvosok, de ez nem jelenti azt, hogy büntetlenül hibázhatnak" - mondta Simon az Indexnek.
A Magyar Hírlapnak nyilatkozó Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint országos jelenség, hogy a doktorok az orvoshiány és az uniós munkaidő-szabályozás miatt magánvállalkozásban ügyelnek. Így több pénzt is kaphatnak, s a munka törvénykönyve sem vonatkozik rájuk. Ha a kórházak betartanák az uniós szabályokat - 24 órából 11-et pihenéssel kell töltenie az orvosnak -, akkor szerinte a 10-15 százalékos orvoshiány 20-30 százalékosra emelkedne.
Kökény szerint az orvos is felelős
Annak ellenére, hogy a szegedi városi kórházban történt tragikus kimenetelű betegcsere körülményeit vizsgáló fegyelmi tanács nem vonhatta felelősségre az ügyeletvezető orvost, egyértelmű, hogy ő is mulasztást követett el - közölte az egészségügyi miniszter hétfőn az MTI-vel. Kökény Mihály azt mondta: "ha valaki ezt úgy értelmezi, hogy ez a felelősség nem terjed ki az orvosra, az téved". A tárcavezető szerint éppen az orvosok érdekében szükséges, hogy ebben az esetben a közvélemény számára megnyugtató döntés szülessen. Mint mondta, a minisztériumnak az a célja, hogy az ilyen eseteknek elejét vegyék, "tehát ne fordulhasson elő mindaz, ami itt előfordult".