További Belföld cikkek
- Villamos alá gyűrődött egy autó a Corvin-negyednél
- Tragédia, lemondások és választások alakították át a magyar politikai elitet 2024-ben
- Ezek voltak az idei év legnagyobb botrányai a ChatGPT szerint
- Újabb vasúti baleset történt Magyarországon, vonat elé hajtott egy autós
- Nagy bejelentést tett Navracsics Tibor, személyesen is igényelhető egy életmentő eszköz
Orbán felelősségét firtatnák
A rendkívüli ülés összehívását a parlament elnökénél az MSZP és az SZDSZ kezdeményezte még július végén. Az ellenzéki pártok azt szeretnék elérni, hogy a parlament hozza létre azokat a vizsgálóbizottságokat, amelyek közül az egyik a miniszterelnök felelősségét firtatná a Szabadi Béla volt FVM-államtitkár terhére rótt visszaélésekkel kapcsolatban, a másik pedig az Orbán-bányák állami megrendelésű dolomitszállításainak körülményeit vizsgálná.
A Fidesz szerint kampányízű a kezdeményezés
Az már korábban is egyértelmű volt, de házbizottság tanácskozása után is kiderült, hogy az MDF és a MIÉP nem támogatja az ülés napirendjét. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy nyilatkozott: hétfőn döntik el, hogy miként szavaznak a napirendi javaslatról. Az elmúlt két nap alatt a képviselőcsoport minden tagját értesítették a hétfői rendkívüli ülésről, és bíznak abban, hogy akinek elfoglaltsága engedi, részt vesz a tanácskozáson. Rogán úgy fogalmazott, pártja a kezdeményezést kampányízűnek tartja és a sürgősségnek semmiféle alkotmányos indokát nem látják. Elmondta: minden fideszes képviselőre számítani lehet az ülésen, aki nem a szabadságát tölti éppen, de a határozatképesség biztosítása a kezdeményezők vállán nyugszik.
Az ellenzék ott lesz, de nem reménykedik
A kezdeményező honatyák ellenzéki honatyák tisztában vannak vele, hogy pártjaik képtelenek a 194 fős parlamenti többség biztosítására, még a függetlenekkel és a Torgyán-hű kisgazdákkal kiegészülve is. A szocialista Vancsik Zoltán biztos benne, hogy nem sikerül felállítani a vizsgálóbizottságokat. Az MSZP frakcióvezető-helyettese abszurdnak nevezte, hogy a házbizottsági tanácsozáson részt vevők között volt, aki jelezte: frakciójának vezetése a képviselőkre bízza, eljönnek-e a rendkívüli ülésre vagy sem. Vancsik úgy véli, a képviselőknek a Ház a munkahelye, tehát kötelező megjelenniük. Az ülés összehívását kezdeményező képviselők egy informális vizsgálóbizottság létrehozását fontolgatják.
Áder János házelnök nem kívánt tippekbe bocsátkozni a határozatképességet illetően, és egyelőre az sem világos, részt vesz-e az ülésen Orbán Viktor miniszterelnök.