– Ezt a meccset megnyertük – fordul az egyik MSZP-szimpatizáns a másikhoz.
– Az MTK? – kérdezett a másik vissza.
– Nem, ezt – tekint a székházra a kérdező. Mire a másik a hídfőállások fontosságáról beszél, majd a szűkös többségre utalva azt mondja, négy évig nem lehetett dolgozni.
Nem sokon múlt, hogy az MSZP egyedül szerezzen abszolút többséget. A koalíció az eddiginél kényelmesebb többséggel folytathatja a következő négy évet. Orbán közölte, hogy a Fidesz elnölksége benyújtja a lemondását, és azt is egyértelművé tette, hogy minden felelősség őt terheli. Az MSZP már a koalíciós kormányzásra és az önkormányzati választásra készül. Kuncze nem akar miniszter lenni, de egy miniszterelnök-helyettesi poszt szerinte létrejöhet.
Bár nem magyar állampolgár, Árpa Attilának kialakult véleménye van a választásokról. „Eddig sem derült ki, hogy melyik párttal szimpatizálok, és most sem szeretném, ha kiderülne – mondta Árpa, majd mélyelemzésbe kezdett. – Szerintem a Fidesz nagyon eltolta ezt a kampányt, mert úgy festette le az ország állapotát, ami nem tükrözi a valóságot. Azt nem lehet mondani, hogy minden rossz, hogy pánik van és világvége. És ezzel szerintem el is bukták az egészet.”
A producer szerint az MSZP kampánya kifejezetten üdítőleg hatott, sőt profi is volt. Pozitív volt a szocialisták üzenete, és jól ellensúlyozta a Fidesz kampányát, azzal hogy nem csak negatív dolgokat sugárzott. Az autóban ül a miniszterelnök Batiz Andrással reklámfilm szerinte az első jó minőségű, modern kampányfilm volt. „Bár kérdéses, hogy egy amerikai sorozat és egy angol paródia keveréke mennyire tükrözi a magyar állapotokat, van egy olyan érzésem, hogy a nézőknek bejött” – világosított fel bennünket Árpa, és azt is hozzátette, hogy PR- és médiaszakemberként követi az egészet, de egyelőre egy hatalmas gyrostálat eszik.
Furcsa íze volt a hangulat alakulásának a Fidesz Halászbástyán tartott szabadtéri buliján. Sokáig érthetetlenül laza volt a hangulat, mintha nem élet és halál, kommunizmus és magyarság, randa piros és túlerős narancssárga birkózott volna egymással. Aztán egyszer csak, tényleg öt perc alatt, megtelt az előre látóan jó kicsire méretezett tér, ahol most ezer ember lehet, és úgy tűnt, akár meg is pezsdülhet a levegő.
A Lendvai Ildikó láttán kitörő fújolás kifejezetten ígéretes volt, de mielőtt arra gondolhattunk volna, hogy buli, máris kipukkant az egész. Az eddig reklámfilmbe illően könnyed mosolyok egész egyszerűen megszűntek, az orrok el kezdtek lógni, a szemek táskásodni, és most már leginkább úgy néz ki a tömeg, mint a magyar fociválogatott bármely vb-selejtezőjén az elmúlt húsz évben.
„Azért sejtettem, hogy nem fingatjuk meg őket” – mondja Andrea, aki 25 éves és főiskolán tanul, de többet nem akar elárulni. Nem meglepő módon narancssárga pólóban ül a barátaival a kivető előtt, és messze ő a legközlékenyebb azok közül, akikkel eddig szóba elegyedtünk. Még két társasághoz mentem oda, de egyiküknél sem jutottam túl a nyitókérdésen, miszerint reménykedtek-e még, amikor eldöntötték, hogy felugranak a várba.
A tévéműsorok kínálatából kiderül, hogy ma egyformán rossz jobb- és baloldalinak lenni, bár jobboldalinak egy kicsit rosszabb, mert a várban ülők a Hír tv-t kénytelenek nézni. Amikor Szerető Szabolcs kimondta, hogy szoptak, még csak huhogás és hörgés sem volt. És arra a bátortalan kijelentésre, hogy még kinéz egy pattközeli helyzet, sem hangzott fel a jól ismert csujogatás.
A VJ néha kapcsolgat egy kicsit, valószínűleg meg akarja mutatni az összes fideszes jelöltet, aki éppen jól áll, de olyan gyorsan pörögnek az események, hogy ez nem mindig sikerül neki. A kivetítőkön kilencven százalékban a Hír tv megy, aztán a TV2 és az MTV. Az RTL Klubra alig kapcsolnak, ami mutatja, hogy az emberiség még nem veszett el teljesen.
Lendvai Ildikó nagyon remélte, hogy nem lesz sok helyen csak egy héttel később döntés, mert ez bizonytalanságot okozna. Az MSZP frakcióvezetője annak tulajdonítja a sikert, hogy az utolsó évben új lendületet adott a 100 lépés program. Lendvai szerint a második ok a Fidesz. „Elképesztő, hogy mennyi hibát sikerült elkövetniük.” A harmadik ok, hogy a választókban szkepszis van, mindegyik oldal volt már hatalmon, és emiatt nem az nyert, aki a legtöbbet ígérte. Lendvai a szocialista abszolút többséget nem tartja valószínűnek, de ha mégis, akkor is leülnek tárgyalni az SZDSZ-szel. A koalíció az SZDSZ-en múlik, tette hozzá.