Gyurcsány: Nem látogatni, tárgyalni mentem Rómába
További Belföld cikkek
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
- Lakatos Márk összes születésnapi rendezvényét lemondták
- Dudás Miki piaci árusnak állt, miután édesapját brutáliusan összeverték
- Egyre bátrabbak vagyunk, de még több életmentő kézre lenne szükség
- Rég nem tapasztalt összefogást váltott ki a magyarokból a háború
Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint példátlan, hogy a miniszterelnök a pápával folytatott megbeszélését követően azonnal a nyilvánosságra hozta, mit mondott neki. Ez elfogadhatatlan és minden jóérzésű baloldali is sértve érezheti magát. Németh Zsolt fideszes képviselő szerint Gyurcsány Ferenc példátlan módon megalázta a hívő embereket.
Gyurcsány a vádakra reagálva közölte, sem a szentatyának, sem másnak a Vatikáni tárgyalásaim során nem mondtam mást, minthogy keresztény egyház politikai szerepvállalása "kételyeket vet fel, aggodalmat okoz, nem szerencsés". "Most is így gondolom"- tette hozzá, megjegyezve: nem látogatni ment Rómába, hanem tárgyalni. A miniszterelnök szerint az ellenzék azt hiszi, hogy a szentszéki látogatás az alázatos megfelelést jelenti. "Nem ezt gondolom" - mondta, hozzátéve: "az a dolgom, hogy tisztességgel, csendben, halk szavakkal elmondjam, milyen bajokat látok. Ezt tettem."
Gyurcsány az ellenzék felé fordulva elmondta, nincs felhatalmazása elmondani, hogy a Szentatya miként reagált, de "nem közelítette meg az az indulatos hangnemet, amit Önök okoztak". Szavai szerint a figyelem, a nyugodt hang, a közös elemzés, elmélkedés hangján beszélgettek.
Felszólalásában kifejtette, határozott rosszérzéssel tölti el, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az elmúlt több mint két évben egyszer sem szólalt fel a parlamentben, több mint két tucatszor viszont a keresztény templomokban adott hangot politikai megnyilatkozásainak. Gyurcsány kijelentette, hogy a polgári demokrácia valóságos fenyegetettségét, a két világháború közötti Magyarország visszatérésének valódi veszélyét látja ebben.
A kormányfő közölte, nincsen rendjén, ha az egyházi iskolák tizenéves nebulókat visznek utcai tüntetésekre és ha az egyházakat nem érintő ügyben a szószékről agitálnak.
Az azonnali kérdések során a fideszes Semjén Zsolt is szóba hozta a kormányfő vatikáni látogatását. "Hogy jön ön ahhoz, hogy a szentatyánál mószerolja a magyar katolikus egyházat?" - tette fel a kérdést. Az ellenzéki politikus szerint nem tartozik a kormányra vagy a kormányfőre, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Kar milyen ügyekben milyen álláspontra helyezkedik. Semjén felvetette, hogy a pápához nem tárgyalni szoktak járni, hanem audenciára.
Gyurcsány Ferenc válaszában úgy fogalmazott: "Nem zarándoklatra menten őszentségéhez." Megjegyezte, nem gondolja, hogy nem fejtheti ki a véleményét a pápának. A miniszterelnök úgy vélte, ha az egyház állást foglal közéleti kérdésekben, akkor a kormány fejének megvan a joga ahhoz, hogy erről véleményt mondjon.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!