Vizitdíj-automatákat szerelnek fel a kórházak?
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Vizitdíj automata bevezetésén gondolkodnak Debrecenben. A Weborvos internetes portál híradása szerint a debreceni szakrendelőket működtető Városi Egészségügyi Szolgáltató (VESZ) Kht-nál merült fel, hogy a február 15-től fizetendő díjat ne a kórházi dolgozóknál kelljen befizetni, hanem automatákba. A VESZ vezetője szerint ez is komoly kiadást jelent, hiszen 26 telephelyen kellene felszerelni a gépeket.
A vizitdíj automata hasonlóan működik a parkolóautomatához, a beteg bedobja a pénzt, s kap egy bizonylatot az összeg befizetéséről. Ezzel jelentkezhet az orvosnál, aki ráírja a nevét és taj számát. Az automatának lehetőleg két példányban kell kiadni a bizonylatot, hogy egy példány a betegnél maradjon – mondta az Indexnek Ari Lajos, a vizitdíj technikai részleteit kidolgozó miniszteri biztos. A beteg egyszerűsített számlát az orvosnál kérhet majd.
Nagy pénz, kis pénz
Ari Lajos elmondta, a vizitdíj bevezetéséhez számos praktikus részleten kell elgondolkozni. Mi van, ha valakinél csak egy tízezres van, s ezzel akarja befizetni a 300 forintot? Ilyen esetekre pénzváltó automatákat is fel lehet szerelni a kórházak, rendelőintézetek recepciójánál. Egyértelművé kell tenni azt is, mondta a biztos, hogy Magyarországon a forint a hivatalos fizetőeszköz, így euróban vagy más pénznemben nem lehet megfizetni a díjat.
Mint mondta, fel kell készülni arra is, hogy valaki csak aprópénzzel, netán csupa egyforintossal fizeti be a díjat. Érdemes ezért bizonyos helyeken aprópénzszámláló berendezést is tartani.
A vizitdíj bevezetését továbbra is bizonytalanság övezi. Sok háziorvos attól tart, hogy ezzel még többet kell majd adminisztrálniuk, gondoskodni kell a pénz őrzéséről, s valakit foglalkoztatni kell ennek kezelésére.
Ari Lajos szerint a vizitdíj bevezetése kétségtelenül újdonságot és valamivel több munkát jelent, de az véleménye szerint nem okoz olyan nagy nehézséget, mint sokan állítják. A háziorvosok és a kórházak ma is kezelnek pénzt – hívta fel a figyelmet a biztos. Ha például valaki a jogosítványát akarja megújítani, annak 5 ezer forintot kell fizetnie a háziorvosnál. A háziorvosoknak elszámolást kell vezetniük az OEP-től kapott támogatások fogadására, bért fizetnek maguknak, s többségük könyvelőt is foglalkoztat – mondta a miniszteri biztos.
Háziorvosok kapuőr szerepben
A kórházakban használatos elszámoló programok évek tudják azt a funkciót – mondta Ari Lajos, hogy egyszerűsített számlát adjanak ki: ezt most csak össze kell kapcsolni a vizitdíj befizetésével.
A betegeknek a jövőben elsődlegesen a háziorvosnál kell jelentkezniük, aki beutalja őket a megfelelő szakrendelésre. Ebben az esetben tehát a beteg két helyen fizet vizitdíjat, amit sokan igazságtalannak tartanak.
Az egészségügyi reform fontos eleme, hogy a beteg az ellátást a lehető legközelebb és az egészségügy megfelelő szintjén kapja meg – mondta erre Ari Lajos. Az első láncszem általában a háziorvos, aki az egyszerű eseteket meg tudja oldani, így a beteg nem terheli feleslegesen a szakrendelők, kórházak kapacitásait.