Zuschlag sokat beszélt a börtönben
További Belföld cikkek
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
Tobb mint egyéves előzetes letartoztatás után Állampusztáról vitték a bíróságra az MSZP egykori parlamenti képviselőjét. A Zuschlag-per tárgyalása a 120 oldalas vádirat ismertetésével szerdán indult. A perben több mint kétszáz tanú - köztük Baráth Etele és Csiha Judit, MSZP-s politikusok - is szerepel, az ügy iratai több mint tízezer oldalra rúgnak, így várhatóan nem lesz gyors lefolyású a tárgyalássorozat. December 11-ig húsz tárgyalási napot tűzött ki a Bács-Kiskun Megyei Bíróság, a tanúk meghallgatása a tervek szerint februárban kezdődik, addig a 16 vádlott bírói kihallgatása van tervbe véve. Az elsőfokú ítélet nagy valószínűséggel csak 2009 második felében születik meg.
Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják, mint felbujtót, további hét vádlott ellen jelentős kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás a vád. Zuschlag büntetése legalább öt, de akár húsz év is lehet.
A volt szocialista politikus mellett Katus Ferenc is előzetes letartóztatásban van, míg a harmadik letartóztatott személyt, a Zuschlag János személyi titkáraként is tevékenykedő Lados Istvánt a szegedi nyomozási bíró házi őrizetbe vette. A bíróság jogerős határozatának indokolása szerint Lados István az eljárás során önmagára nézve teljes körű beismerő, társaira nézve terhelő vallomást tett.
Fodor Endre bírói tanácsa tárgyalja a bűnügyet. Fodor Endre bírói tanácsa tárgyalta a 2005-ben kezdődött és 2006-ban befejeződött maffiapert, melyben Radnai Lászlóra és nyolc társára összesen 68 év fegyházbüntetést szabtak ki.
Zuschlag János az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezetője és kiskunhalasi képviselő volt. A nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, melynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával. 2007 nyarára országos méretűre nőtte ki magát, miután kiderült, hogy a Zuschlaghoz kapcsolódó alapítványok és egyesületek, az állami pályázatokon elnyert pénzek felhasználásával nem tudtak elszámolni. Zuschlag Jánost 2007 szeptember közepén egy kihallgatás után vették őrizetbe, miután különösen nagy kárt okozó csalással gyanúsította meg a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség.
Az Index információi szerint a több mint egy évnyi előzetes alatt Zuschlag a bv-intézetekben is komoly szervezőnek bizonyult. Az állampusztai fegyintézet fogvatartottjai között közéleti aktivistaként viselkedett, rengeteget beszélt, jogász végzettségét felhasználva tanácsokat adott. Zuschlag fogvatartását eredetileg a tanúk befolyásolásának megakadályozása érdekében rendelték el, de az ügyészeket végül sem a nyomozás lezárulta, sem a kárérték előzetes megtérítése, sem pedig Zuschlag gyermekének megszületése nem hatotta meg.
Az ügyben vizsgált egyesületek és alapítványok - összesen kilenc - mintegy 75 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudtak elszámolni. A kár nagy része megtérült, mert Zuschlag János védője, Kovács M. Gábor ügyvéd 50 millió forint átutalását bizonyító okiratokat csatolt be az ügyészségnek, majd kérte védence szabadlábra helyezését. Az ügyészség a kiszabott május 19-ei határidőre lezárta a nyomozást, majd az iratokat átadta a bíróságnak. A bíróság elutasította Zuschlag János szabadlábra helyezési kérelmét.
Zuschlag János egy március elején lezajlott kihallgatáson a korábban elismert politikai felelőssége mellett büntetőjogi felelősségét is elismerte az ügyészségen. Ügyvédje, Kovács M. Gábor akkor hangsúlyozta: védence azt mondta, hogy a pénzt nem magáncélra, hanem az azóta feloszlott Fiatal Baloldal különböző rendezvényeire költötték. Újhelyi István a FIB korábbi elnöke erről azt mondta: A Fiatal Baloldalnak a Zuschlaghoz köthető szervezetekhez szervezetileg nem volt köze.
Zuschlag ügyvédje azt mondta, hogy a védence már a nyomozás alatt általánosságban beismerte büntetőjogi és politikai felelősségét az ügyben. Szerinte idén még biztos nem, de várhatóan 2009-ben pont kerül az ügy végére. Kovács M. Gábor a szerdai tárgyalás szünetében elmondta, hogy védence a körülményekhez képest jól van, bár amint alkalom lesz rá, újból kérni fogják az előzetes letartóztatás megszüntetését, és Zuschlag János házi őrizetbe helyezését.
Zuschlag János egyébként valószínűleg nem fog újabb vallomást tenni a bíróság előtt, fenntartja majd a nyomozóknak tett korábbi vallomását. Kovács M. Gábor az Index kérdésére nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a per kimenetelét illetően, de annyit közölt, hogy szerinte komoly enyhítő körülmény az okozott kár nagy részének megtérítése és a beismerő vallomás. Azt, hogy honnan és miből fizették vissza az ötvenmillió forintot, nem kívánta részletezni.