Bár a brit nagykövetség közleménye óva intette a Japánban tartózkodókat a csapvíz fogyasztásától, Kazuma Yokota, a fukusimai prefektúra katasztrófaelhárításának szóvivője az AP hírügynökségnek azt nyilatkozta, annyira alacsony a csapvízben a sugárzás mértéke, hogy 88 liter elfogyasztára terheli meg akkora dózissal a szervezetet, mint egy mellkasröntgen. (BBC)
A japán kormány a rendőrség adataira hivatkozó legújabb közlése szerint 29 halottja van a földrengésnek és a szökőárnak az országban. (BBC)
Olvasónk írja, ő szerencsére legalább jól informált, szemben az indonézekkel:
"Sziasztok!
Jakartaban vagyunk a tenger kozeleben egy szalloda 16.emeleten. Itt semmi nem utal arra, hogy cunami kozeledne, az utak dugig, emberek az utcan. Senki nem tud semmit."
A földrengés és a cunami mellett újabb veszélyforrásról érkezett jelentés Japánból. Egy twitelő szerint a hegyekben földcsuszamlások voltak. "Nincs biztonságos hely Japánban" - írta. (BBC)
Egyelőre nincs hír magyar áldozatról, de ez változhat, mert északon sok az eltűnt ember - tudtuk meg a tokiói magyar turisztikai kirendeltségtől. A fővárosban, egyelőre úgy tűnik, nem történt nagyobb baj, itt az északi 8,8-ashoz képest csak 5-ös magnitúdójú volt a rengés, és eddig egy halálos áldozatról tudnak. A helyi források szerint ez volt a valaha volt legerősebb mért földrengés Japánban. A magyar turisztikai irodában és a nagykövetség sem sérült meg senki és az épületek is bírták a rengést. Az országban sem a helyi, sem a távolsági közlekedés nem működik, de a fővárosban van víz, gáz és villany, a telefonhívásokat pedig korlátozzák.
Továbbra is nagy lánggal égnek a tározók a Tokió melletti Icsiharában, a Cosmo olajfinomítóban. (Guardian)
Nem csak a Fukushima atomerőművel vannak gondok, a Kyodo japán hírügynökség jelentése szerint táz ütött ki az Onagawa atomerőmű turbinablokkjában. Az Onagawa erőmű Mijagi prefektúrában van, amit elsőként ért el a szökőár. (Guardian)
Kanada és az Egyesült Államok teljes nyugati partvidékére cunamiriasztást adott ki az amerikai cunami központ. Alaszkában is riadót rendeltek el, oda hamarosan el is érhet a szökőár. (Guardian)
A Guardian tokiói tudósítója szerint a japánok különös nyugalommal reagáltak a történtekre, mintha mi sem történt volna. "Őrült helyzet, az éttermek annak ellenére nyitva tartanak. A háttérben bömbölnek a szirénák, de az emberek étterembe mennek, meg vásárolni. A város elég jó állapotban van, látható károk nincsenek" - írta.
Bár a japán miniszterelnök tájékoztatása szerint a legtöbb atomerőmű automatikusan leállt a földrengés után, és sehol sem mértek radioaktív szivárgást, a Kyodo hírügynökség jelentése szerint a Fukushima erőmű 1-es és 2-es reaktorában meghibásodott a hűtőberendezés. (Guardian)
Emberemlékezet óta a 2004-es volt a legtöbb halálos áldozatot követelő cunami okozta természeti katasztrófa a földön. Az Indiai-óceánon pusztító szökőárban kétszázezer ember halt meg.
A japán NHK hírtelevízió jelentése szerint már 26 halálos áldozata van a szökőárnak Japánban.
Egy Tokióban élő brit állampolgár beszámolója szerint félelmetes pillanat volt, amikor megremegett a föld. "Az épület nem rázkódott, hanem hullámzott, mintha a tengeren lennénk. Nagyon félelmetes volt, igazán megrémültem" - írta. (BBC)
Az amerikai meteorológiai szolgálat Csendes-óceáni cunami központjának vezetője, Robert Cessaro szerint "a földrengés tíz kilométeres mélységben történt, más szóval nagyon sekély esemény volt. Ebből azonnal tudhattuk, hogy cunami lesz. Ez most nagyon nagy lesz." (BBC)
Egy Tokióban élő magyar lány szerint a városban pánikhangulat van, az embereket a magasabb épületek tetejére küldik a cunami miatt. Mások az asztal alá bújva vagy a megerősített irodaházakban várják a fejleményeket.
A Guardian értesülései szerint 19-re emelkedett a földrengés és a cunami halálos áldozatainak száma Japánban.
A Nemzetközi Vöröskereszt figyelmeztetése szerint nagyon komoly pusztítást végezhet a 6-10 méter magas szökőár a Csendes-óceáni szigetvilágban, ahol több sziget alacsonyabb a közelgő víztömegnél. (Guardian)
Az amerikai cunamifigyelő központ listáján olvasható, hogy mely országokba mikor érhet el a szökőár. A listán a greenwhichi időben adták meg az adatokat, a magyar idő ehhez képest +1 óra. Az adatok szerint a cunami már elérte Oroszországot, a Marcus-szigetet, az északi Marina-szigeteket, ezekben a percekben éri el az Egyesült Államokhoz tartozó Guamot, hamarosan pedig a Wake-szigetet és Tajvant. A Fülöp-szigeteket magyar idő szerint 10 óra 52 perckor éri el az árhullám.
Kan Naoto miniszterelnök közölte: a földrengés és a cunami jelentős károkat okozott. Az eddigi adatok szerint legalább tíz ember halt meg, tucatnyian eltűntek, sok a sérült. (MTI)
A BBC jelentése szerint a Fülöp-szigetek kormánya felhívta a partvidékeken lakókat, hogy meneküljenek a szárazföld belseje, illetve magasabban fekvő területek felé.
A Guardian legfrissebb jelentése szerint már öten vesztették életüket a földrengés és az azt követő cunami miatt Japánban.
A japán tőzsde 1,7 százalékkal zárt lejjebb, és menekülnek a befektetők a jenből is a földrengés hatására. A hongkongi Hang Seng 1,5 százalékos csökkenést mutat, a kínai tőzsde 0,7 százalékot értékelődött le. A határidős amerikai és európai részvényindexek jelentős csökkenést mutatnak, a romló hangulat a dollárt és a svájci frankot támogatja. A piaci hullámok a forintot is elérhetik.
Mint azt az áldozatok alacsony száma is mutatja, Japán igen jól felkészült a földrengésekre. Nem véletlenül, a Richter-skála szerinti 6-os erősségű vagy annál nagyobb földrengések 20 százaléka Japánban van. Ilyen erejű földrengésre azonban még így is nehéz felkészülni, a cunami pedig még nagyobb kockázatot jelent. A mostani földrengés a legnagyobb az elmúlt 140 évben, amióta megbízható adatok állnak rendelkezésre.(Guardian)
Ahogy azt a Richter-skála szerinti 8,8-as erősség is jelzi, a Japánt megrázó földrengés igen erős volt. Chilét tavaly hasonló erejű földrengés rázta meg, abban félmillió lakóépület rongálódott meg, 25-30 milliárd dollár kár keletkezett. Az utolsó nagyobb japán földrengés a 7,2-es erősségű, 1995-ös volt, ami romba döntötte Kobe városát. Akkor 6433-an vesztették életüket, a kár értéke 100 milliárd dollár volt. A 2004 karácsonyi, 300 ezer halálos áldozatot követelő szökőárt egy 9,2-es erősségű földrengés okozta.
Ahogy azt a Richter-skála szerinti 8,8-es erősség is jelzi, a Japánt megrázó földrengés igen erős volt. Chilét tavaly hasonló erejű földrengés rázta meg, abban félmillió lakóépület rongálódott meg, 25-30 milliárd dollár kár keletkezett. Az utolsó nagyobb japán földrengés a 7,2-es erősségű, 1995-ös volt, ami romba döntötte Kobe városát. Akkor 6433-an vesztették életüket, a kár értéke 100 milliárd dollár volt. A 2004 karácsonyi, 300 ezer halálos áldozatot követelő szökőárt egy 9,2-es erősségű földrengés okozta.
Oroszországra, Pápua Új-Guineára, Fidzsire, Guatemalára, Salvadorra, Costa Ricára, Nicaraguára, Panamára, Hondurasra, Ecuadorra, Kolumbiára és Perura is kiterjesztették a cunamiriadót.