A meteorológusok előrejelzései szerint a fukusimai erőmű környékén a szél a tenger felé fog a közeljővőben fújni, így a légkörbe kerülő radioaktív szennyeződés nem (vagy csak kis mértékben) érint majd lakott területet. (BBC)
Az egyes reaktor húsz, a kettes reaktor tíz kilométeres körzetéből kell kitelepíteni az embereket. (Guardian)
Egy szakértő a Reuters hírügynökségnek elmondta, "nyilvánvalóan a hidrogén robbant be" Fukusimában. Ian Hore-Lacy szerint nem szükségszerű, hogy radioaktív anyagok kerüljenek ki az atomerőműből. "Ez is elképzelhető, de most még nem lehetünk benne biztosak". (Guardian)
Boti Jokohamától harminc kilométerre gyönyörű napsütésre ébredt, de utórengéseket érez.
A tegnapi nagy rengésre az egyre ritkábban visszatérő utórezgések emlékeztetnek, ez folyamatos, mióta elkezdtem a bejegyzést, már egyszer mocorgott az asztalom.
Perger András, az Energiaklub projektvezetője egyebek mellett azt elemzi, hogyan következhetett be ilyen üzemzavar a fukusimai atomerőműben. "Lehet, hogy a méretezés alapjául vett, várt földrengésnagyságot alulbecsülték. Lehet, hogy a méretezés során követtek el valamilyen hibát (elszámoltak valamit). Az is előfordulhat, hogy anyag-, vagy kivitelezési hibára vezethetőek vissza az események, ahogy a karbantartás elégtelenségét is lehetne okolni", írta.
Bár még nincs hivatalos besorolása a fukusimai robbanásnak, a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (NES) szerint legalább 5-ös, vagyis "külső kockázattal járó baleset" történt.
A fukusimai erőműből radioaktív gőz kerül ki, ezért a szakemberek folyamatosan mérik a környéken a sugárzást. A megsérült reaktor környékén a normálisnál nyolcszor nagyobb értékűt regisztráltak, a létesítmény vezérlőtermében pedig a normális sugárzási szintnek az ezerszeresét. (MTI)
Az 1980 óta Tokióban élő Doma-Mikó István azt írta, hogy a fukusimai atomerőmű egyes reaktorában több száz kilométeres körzetben is érzékelhetően hatalmas robbanás történt.
A szakértők a környék lakóinak a televízión keresztül javasolják, hogy otthonaik nyílászáróit zárva tartsák, kint csak gézmaszkban közlekedjenek, és a szabadban lévő vízből, zöldség-gyümölcsből ne fogyasszanak. Az esettel kapcsolatban rövidesen sajtótájékoztató várható.
Feltehetően gázrobbanás történt a fukusimai atomerőműben. Az erőművet üzemeltető tokiói villamosművek szerint négy dolgozó megsebesült, amikor a hűtési folyamatban használt hidrogén robbant be a Tokiótól 240 kilométerre északra található 1-es számú atomerőműben. (BBC / MTI)
A katasztrófa sújtotta vidékeken lassan áll helyre a rend: a vonatok már járnak, de sok helyen nincs víz.
A radioaktív gőz kiengedésével sikerült csökkenteni a nyomást a tokiói elektromos művek fukusimai atomerőművében, aminek hűtése leállt a pénteki földrengés miatt. Lehetséges ugyanakkor, hogy a reaktor fűtőrúdjai olvadnak, vagy már meg is olvadtak. Ez a reaktor túlhevüléséhez és sérüléséhez vezethet, de a környezetet mindaddig nem szennyezi, amíg a reaktor burka ép. Hivatalos közleményt nem adtak ki, de a szakértők szerint ha jut is ki nukleáris sugárzás a reaktor környezetébe, az nagyon kicsi lesz, a csernobilihez hasonló katasztrófa nem következhet be. "Könnyű vizes reaktorok esetében ez lehetetlen. Hűtés hiányában emelkedik ugyan a hőmérséklet, ám attól a reakció leáll" - nyilatkozta Szekimura Naoto, a Tokiói Egyetem professzora. "A legrosszabb esetben lesz ugyan némi radioaktív sugárzás és sérülés a berendezéseken, de robbanás nem. Ha gondosan végzik a szellőztetést, nem jut ki sugárzó anyag. Három kilométer sugarú körön túl biztos nem" - tette hozzá. (MTI)
Több mint ezer ember halt meg vagy tűnt el a földrengés és az általa kiváltott cunami következtében - derült ki a rendőrség által szombaton frissített veszteségmérlegből. Eszerint a természeti csapás legalább 402 emberéletet követelt a szigetország északi és keleti tartományaiban. Köztük van az a több mint kétszáz fő is, akiknek a holttestét Szendai város tengerpartján találták meg. A halálos áldozatok mellett 673 embert eltűntként tartanak nyilván, 991-en pedig megsérültek. A rendőrség hangsúlyozta, hogy az említett adatok nem tekinthetők véglegesnek. (MTI)
Radioaktív cézium jelenlétét mutatták ki szakemberek a fukusimai 1-es atomerőmű közelében.
Épségben előkerültek annak a hajónak az utasai, amelyet pénteken sodort el a cunami Japán északkeleti partjainál. A hajó nyolcvanegy utasát a japán fegyveres erők és a parti őrség helikopterei kimentették.
A fukusimai atomerőműveket üzemeltető Tokyo Electric Power közölte, hogy a 2-es erőmű négy reaktorának tartályaiból engedtek ki gőzt. Előzőleg az 1-es atomerőmű egyik reaktorából szintén kiengedtek valamennyi radioaktív gőzt a túlnyomás csökkentése érdekében. Kaieda Benri ipari miniszter korábban közölte, hogy a kiszabaduló anyag kevés, a sugárszintje pedig alacsony, vagyis a radioaktív terhelés nagyon kis mértékű lesz, és nem fenyegeti a környékbeliek biztonságát.
Végre hallatta a hangját az atomerőmű-ellenességéről ismert környezetvédő szervezet. A Greenpeace az AFP-hez eljuttatott közleményében azt írja, hogy bár most a közvetlen veszély elhárítása a legfontosabb, az események újabb jelét adják a nukleáris energia veszélyességének.
A szervezet honlapján azt is közli, hogy japán aktivistái mind jól vannak.
A japán kereskedelmi minisztérium illetékese azt mondta a sajtónak, hogy a kettes erőműben, amelynek neve japánul Fukusima Dajni, szintén a gőz kiengedésére készülnek. Ennek környékéről is kitelepítenek mindenkit három kilométeres távolságig.
A haditengerészet és a parti őrség helikopterei mentették ki azt a 81 embert, akiknek hajóját a cunami kisodorta a nyílt tengerre. (AFP)
Elhagyta Új-Zélandot a japán kutató-mentő csoport, amely eddig Christchurchben dolgozott az új-zélandi földrengés után. A csapat hétvégén fejezte volna be a munkát Christchurchben, de előre hozták az indulást.
Ágnes írja Chiléből:
"Minket meg epp evakualnak....egesz Chile partszakaszat eszaktol delig...szolnak a szirenak... Ejjelre varjak. 12 korulre. 3 meteres hullamokkal. De azt mondjak nem a magassaga riaszto, hanem a sebessege durva... - Tok sima az ocean...nezem az ablakbol....vihar elotti csend...? Helikopterek ropkodnek folottunk...ellenorzik a kitelepitest..."
A japán kormány utasította a Fukusima erőművet üzemeltető Tepco vállalatot, hogy nyissák meg az egyes reaktor szelepeit a nyomás csökkentéséhez. (Guardian)
A Fukusima atomerőmű valójában két külön létesítmény, eddig az 1-es számúval voltak gondok. Most már arról érkeztek hírek, hogy a Fukusima 2-ben is leállt a hűtés három reaktorban. Egyben megerősítették, hogy az egyes erőműben már történt szivárgás.
A Fukusima erőműnél a normál sugárzási szint ezerszeresét mérték a helyszínen lévő japán biztonsági bizottság szerint. A reaktort üzemeltető Tepco vállalat azt közölte, hogy már elszökhetett némi sugárzás. Naoto Kan miniszterelnök azt mondja, az erőmű tíz kilométeres körzetében mindenkit evakuálni kell. Korábban csak három kilométeres körzetet ürítettek ki, a tíz kilométeren belül élőknek csak azt mondták, maradjanak otthon.
Az 1980 óta Tokióban élő Doma-Mikó István így élte át a 8,9-es erősségű földrengést, és az azt követő heves utórengéseket.
Az amerikai Aggódó Tudósok Egyesülete közleményt adott ki, amelyben - a magyar szakember véleményével ellentétben - azt írják, hogy akár a legrosszabb is bekövetkezhet, vagyis a fukusimai erőműből nagy mennyiségű radioaktív anyag szabadulhat ki. Az áramellátás kimaradása miatt leállt a normál hűtés, és ha még a póthűtés akkumulátorai is lemerülnek, akkor a reaktormag kontrollálatlan hevülésbe kezd, egyre csak forrósodiok, míg végül átrágja magát a tartály acélfalán. Ezután már csak a reaktorépület állíthatja meg a sugárzást, de ha azt is megrongálta a földrengés, akkor aztán kész a katasztrófa.
Szerencsére az Aggódó Tudósok Egyesülete, mint általában azok a szervezetek, amelyeknek neve az "aggódó" (concerned) kifejezést tartalmazza, kissé le van maradva, mert a japánok közben mobil generátorokat telepítettek Fukusimába.
Aszódi Attilát, a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatóját kérdeztük a megrongálódott erőműről.
Az utólag 6,7-es magnitudójura módosított legutóbbi földrengés Niigata prefektúrában földcsuszamlásokat és lavinákat okozott, de áldozatokról vagy sérültekről nem érkeztek hírek a Kyodo News szerint.
Az amerikai parti őrség helikopterekkel keres egy férfit, akit a cunami hullámai ragadhattak el Észak-Kaliforniában, jelentette az AP. A férfi két társával együtt a hullámokat fényképezte, azonban túl közel ment a parthoz.